ABD enstitüsünden İran'a karşı PKK'ya destek çağrısı

Brookings Enstitüsü, ABD’nin, İran’ın Irak’taki faaliyetlerini durdurmak için PKK'ya ve Barzani'ye destek vermesi gerektiğini savundu.

ABD enstitüsünden İran'a karşı PKK'ya destek çağrısı

ABD merkezli Brookings Enstitüsü, İran’ın Ortadoğu’daki faaliyetlerine ilişkin yayınladığı raporda, ABD’nin, İran’ın Irak’taki faaliyetlerini durdurmak için Barzani ve PKK'ya destek vermesi gerektiğini savundu.

Brookings Enstitüsü, ABD-Irak ve Bölgesel Yönetim ilişkilerine yönelik raporda, bağımsızlık referandumunun ardından ABD’nin, Irak Başbakanı Haydar İbadi’ye, İran’dan uzaklaşması amacıyla destek verdiği belirtildi. Fakat İbadi’nin ABD’nin Irak’taki hayallerini gerçekleştirebilecek bir durumda olmadığı belirtildi.

Öte yandan raporun bir başka bölümünde Haşdi Şabi’nin Irak’taki tüm kontrolu ele aldığı, Haşdi Şabi’nin temelini oluşturan Irak Hizbullahı ve Bedir Tugayları’nın İran Devrim Muhafızları’nın denetiminde olduğu savunuldu. Mukteda Sadr’a bağlı Haşdi Şabi’nin çatısı altında bulunan ‘Seraya Selam’ grubunun ise İran’ın denetiminde olmadığı, ancak söz konusu grubun daha önce ABD ile savaştığı, bu yüzden ABD’nin Bağdat’ta İbadi’ye sarıldığı, Başbakan İbadi’nin de yalnız olduğu iddia edildi.

SÖZDE BAĞIMSIZ KURULUŞ

ABD’nin, İran’ın Irak’a müdahalesinin önüne geçebilmek amacıyla PKK ve Barzani'ye destek vermesi gerektiği vurgulanan raporda, ABD’nin PKK'ya destek vermemesi halinde, İran’ın milisler aracılığıyla tüm Irak’ı kontrol edeceği kaydedildi. Brookings Enstitüsü, ABD’nin siyasal, sosyal ve ekonomik politikalarını ve uluslararası sistemi ele alan ve önerilerde bulunan raporlar hazırlayan "bağımsız" bir düşünce kuruluşu.

tgb.gen.tr

Tarih:
Diğer Haberler