ABD Gözlem Noktalarına PKK'yı Yerleştirecek

PKK/YPG’nin sözcüsü Nuri Mahmud, sınırımız boyunca kuralacak olan gözlem noktalarında ABD askeriyle birlikte YPG’nin de olacağını söyledi.

ABD Gözlem Noktalarına PKK'yı Yerleştirecek

ABD Savunma Bakanı Jim Mattis’in Suriye’nin kuzeyinde gözlem noktası kuracaklarına yönelik açıklamalarını değerlendiren terör örgütü PKK/YPG’nin Sözcüsü Nuri Mahmud, “Bizim IŞİD’e karşı düzenlediğimiz operasyonlar kesintiye uğramasın diye ABD de bu gözlem noktalarını kuruyor” dedi. Mahmud, ABD’nin kuracağı gözlem noktalarında ABD askeriyle birlikte YPG’nin de olacağını söyledi.

Nuri Mahmud, YPG’nin ABD öncülüğünde IŞİD’e karşı mücadele eden uluslararası koalisyon ile stratejik anlaşmalarının olduğunu ifade ederek, “Bu stratejinin amacı, IŞİD’in bitirilmesiyle birlikte başta kuzey Suriye daha sonra Suriye’nin tamamının huzura kavuşmasıdır” diye konuştu.

Yeni Suriye’nin inşası için böyle adımların atıldığını söyleyen Nuri Mahmud, “Biz IŞİD’e karşı operasyon düzenlendiğimizde Türkiye de bize karşı saldırı düzenledi. Bunun için IŞİD’e karşı saldırılarımızı iki kez durdurduk. Bizim IŞİD’e karşı düzenlediğimiz operasyonlar kesintiye uğramasın diye ABD’de bu gözlem noktalarını kuruyor” ifadelerini kullandı.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, önceki gün yaptığı açıklamada, gözlem noktalarından duydukları rahatsızlığı ABD Genelkurmay Başkanı Joseph Dunford’a ilettiğini söylemiş, “ABD askerleri tarafından Suriye sınırına kurulacak gözlem noktalarının ülkemizdeki algıyı son derece olumsuz etkileyeceğini, burada, ‘ABD askerleri bir şekilde terörist YPG’lileri koruyor, onları perdeliyor’ şeklinde bir algıya sebep olabileceğini görüşmelerimiz sırasında dile getirdik. Görüşmeler sırasında hem askeri hem sivil muhataplarımıza çeşitli şekillerde rahatsızlığımızı tekrar tekrar ifade ettik” demişti.

Öte yandan ABD tarafından kurulacak 12 gözlem noktasının beşi kurulmaya başlandı. Gözlem noktalarının ikisinin Tel Abyad, üçünün de Ayn-el Arap’a kurulduğu öğrenildi.

tgb.gen.tr

Tarih:
Diğer Haberler