ABD'nin Boeing Dayatması Bozuldu

THY'nin New York uçağının türbülansa girip yolcuların yaralanması ve Etiyopya'daki uçak kazası sonrası ülkeler hava sahalarını Boeing'e kapattı.

ABD'nin Boeing Dayatması Bozuldu

Amerikan Boeing şirketi tarihindeki en büyük krizi yaşıyor. Etiyopya’da gerçekleşen uçak kazasında toplam 346 kişinin hayatını kaybetmesi sonucu tüm ülkelerdeki havacılık şirketleri Boeing tipi uçakları bir bir yere indirdiler. Birçok ülke hava sahalarını Boeinglere kapadı.

UCUZ YOLLU GELİŞTİRMELER KAZALARA SEBEP OLUYOR

Sesten hızlı süpersonik uçaklarla havayolu yolculuğunu daha hızlandırmak için hevesli yatırım yapmayan Boeing şirketi, var olan gövdeler üzerinde oynayarak, yeni nesil biraz daha az yakıt harcayan motorlar yaparak yoluna devam ediyorlar. Bu yolda ana hedefleri de pilotlardan kokpitte yükü almak ve azaltmak. Aslında alınmak istenen yük değil risk. İnsan hatalarından uçağın kaderini kaçıracak sistemler ise giderek karmaşıklaşıyor. Bu da uçağın anormal bir duruma girişinde yeni sistemler daha hızlı bir şekilde kontrol kaybına neden oluyor.

AİRBUS-BOEİNG REKABETİNDE ABD DAYATMASI

Büyük paraların döndüğü havacılık sektöründe tekel bir kuvvet olmak isteyen ABD, kendi üretimi olan Boeing uçaklarına hem büyük yatırımlar yapıyor hem de egemenlik kurmak istediği ülkelere uçaklarını alması için zorluyor. 1916 yılında William E. Boeing tarafından kurulan Boeing şirketi, iki dünya savaşı arasında özellikle askeri alanda üretimde bulundu. Dönemin en büyük bombardıman uçaklarının üreticisi olması açısından da Boeing, Amerikan savunma sanayisinde bugün de önemli bir şirket konumundadır.

Diğer yandan Airbus 1970 yılında Fransa ve Almanya’nın öncülüğünde kuruldu ve daha sonra İngiltere ve İspanya’nın katılımıyla Avrupa Birliği’nin sivil havacılık alanında üretim yapan şirketi konumuna geldi. 2000 yılına kadar Boeing’in liderliğinde süren rekabet bu tarihten sonra Airbus lehine değişmeye başladı.

tgb.gen.tr

Tarih:
Diğer Haberler