ABD'nin Hafter'i Libya'yı Bölemez

ABD'nin Arap baharı sonrası 3'e bölünen Libya'da sular durulmuyor. ABD destekli General Hafter başkent Trablus'a saldırıyor.

ABD'nin Hafter'i Libya'yı Bölemez

Libya Uzlaşı ve İletişim Forumu Koordinatörü Muhammed Keriyr, Başkent Trablus’a saldıran Hafter güçlerine karşı Gazab Volkanı operasyonunu başlatan Ulusal Mutabakat Hükümeti’ne bağlı birliklerin bir çok noktada yeniden kontrol sağladığını söyledi. Hafter geçmişte Kaddafi döneminde ülkesine ihanet etmekle suçlanıp hapse atılmış ardın ABD'nin istihbarat örgütü CIA ile anlaşıp ABD'ye gitmişti. Kaddafi'ye karşı ABD destekli isyan çıkınca Libya'ya geri döndü.

DEAŞ’LA BİRLİKTE GELDİ
Hafter’in BAE ve Suudi Arabistan tarafından fonlandığını belirten Keriyr, Mısır, Fransa ve Rusya’nın da Hafter liderliğinde kurulan Libya Ulusal Ordusu’na destek verdiğini ve bu olağanüstü destek sayesinde Hafter’in 1 milyon 100 bin kilometrekarelik alanda kontrol sağladığını kaydetti.

Keriyr, “Hafter’den önce DEAŞ bölgeye geldi. Fransız istihbaratı tarafından DEAŞ’ın Irak ve Suriye’den taşınma işlemine CIA de destek verdi. İlk olarak Sirte’yi işgal edip Bingazi ve Derne’ye saldırılar düzenlediler. Aynı dönem Hafter için de alt yapı oluşturuldu. Satın alınan bir kaç aşiret reisinin desteği ile Hafter sahaya indi. DEAŞ’la eş zamanlı Libya’ya gelen Hafter ilk dönem DEAŞ’a karşı savaşıyor görüntüsü verdi. BAE, Fransa, S. Arabistan ve Mısır savaş uçakları Hafter güçlerine hava desteği verdi. Hafter’e alan üstünlüğünü sağlayan durum, DEAŞ’la mücadele görüntüsü altında oluştu. Aynı senaryo Sudan ve Cezayir’de tekerrür edecek. Kardeşlerimizin bu tezgaha düşmemelerini ümid ediyorum” dedi.

SYKES-PICOT BİR DAHA OLMAYACAK
Keriyr, “Libya, Sudan, Suriye, Irak, Tunus, Cezayir, Mısır, Filistin’de yaşanan çatışmalar, Türkiye’de denenen alçak darbe girişimi ve Kudüs provokasyonu aynı merkezden yönetilen gelişmeler ve yeni bir Sykes-Picot sancısı olarak görülmeli” dedi ve şöyle devam etti:

“Türk Halkı, 15 Temmuz’da sadece kendi kaderini değil ön Asya ve Afrika’da 30’dan fazla ülkenin kaderini de derinden etkiledi. Avrupa ve Amerika kendisi için darbe, askeri yönetim ve dikta idare kavramlarını aklına bile getirmez iken bizi asker sopası ile hizaya getirme politikasına devam ediyor. Maşaları ile yüz milyonları yönetme iddiasını sürdürüyorlar. Bu sefer Sykes-Picot projeksiyonu yenilgiye uğrayacak ve bizim halkımız önümüzdeki yüzyılı batılı sömürgecilere feda etmeyecek.

PKK GİBİ ÇOCUKLARI AİLESİNDEN KOPARIYORLAR

Suriye’de PKK’ya benzer uygulama ile daha 13-14 yaşlarında ki çocukları ailelerinden zorla kopararak kirli savaşına alet ediyor. Sivil havalimanlarını ve savaşla ilgisi olmayan mahalleri füze ve bombalarla harabeye çeviriyor.

tgb.gen.tr

Tarih:
Diğer Haberler