ABD Suriye'de ilaç merkezlerini vurdu!

ABD, İngiltere ve Fransa'nın kimyasal silah ürettiği iddiasıyla vurduğu Suriye'deki Barzah Araştırma Merkezi'nde kanser ilacı üretildiği ortaya çıktı.

ABD Suriye'de ilaç merkezlerini vurdu!

ABD, İngiltere ve Fransa'nın kimyasal silah ürettiği iddiasıyla vurduğu Suriye'deki Barzah Araştırma Merkezi'nde kanser ilacı üretildiği ortaya çıktı.

ABD, İngiltere ve Fransa'nın Suriye'ye yönelik gerçekleştirdiği emperyalist saldırısından ilginç detaylar ortaya çımaya başladı. Füze saldırısında Suriye'nin başkenti Şam'ın kuzeyinde bulunan Barzah'daki Bilimsel Araştırma Merkezi de hedef alındı. Türk basının "Zehir Üssü vuruldu"manşetleriyle alkışladığı merkezde, kimyasal silah değil kanser ilacı üretildiği öğrenildi.

"BURADA KANSER İLAÇLARI ÜRETİYORDUK"

Press Tv'ye konuşan enstitünün yöneticisi Said Said merkezin önceden Kimysal Silahların Yasaklanması Örgütü (OPCW) tarafından kullanıldığını ancak füze saldırısında yok edilmeden önce ilaç ürettiğini söyledi.

Said "Suriye krizi başladığından beri, Batılı ülkelerin yaptırımları nedeniyle ülkede her türden ilacın sıkıntısı yaşanıyor. Yabancı şirketler Suriye'ye yüksek kaliteli ilaçların ihracatını durdurdu, özellikle de kanser ilaçlarının. O nedenle biz burada kanser ilaçları üzerinde araştırma yapıyorduk. 3 kanser ilacı geliştirilmişti" dedi.

"KİMYASAL SİLAH OLSAYDI BİZ BURADA OLMAZDIK"

Suriyeli yetkili ABD'nin iddia ettiği gibi merkezde kimyasal silahlar olsaydı saldırı sonrası bölgeye gitmemiş olacaklarının altını çizdi.

Said "Eğer binada kimyasal silahlar olsaydı biz burada olmazdık. Meslektaşlarım ve ben buraya sabah 05.00'te geldik. Eğer kimyasal silahlar olsaydı maske takmamız gerekirdi ve burada kalmak için diğer koruyucu önlemleri almamız gerekirdi" diye konuştu.

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), hükümete ait 3 kimyasal silah tesisinin vurulduğunu öne sürmüştü. Açıklamaya göre Barzeh'teki tesisin yanı sıra Humus'taki 2 tesis de hedef alınmıştı.

tgb.gen.tr

Tarih:
Diğer Haberler