ABD Suriye'deki PKK/PYD topraklarını tanıyacak!

Suriye'nin kuzeyinde yuvalanan PKK/PYD’li teröristlere 4 bin TIR'dan fazla silah yardımı yapan ABD, burada PYD'nin işgalindeki bölgeyi tanıyacak.

ABD Suriye'deki PKK/PYD topraklarını tanıyacak!

IŞİD bahanesiyle Türkiye sınırında terör hattı inşa etmeye çalışan Washington, PKK/PYD işgali altındaki 28 bin kilometrekarelik alanı diplomatik olarak tanıma girişimi başlattı.

Suudi Arabistan’ın fonladığı Londramerkezli yayın yapan Şark el-Avsad haberportalına konuşan bir ABD’li diplomat,Beyaz Saray’ın Suriye politikasında yeni bir safhaya geçtiğini belirtti.

DİPLOMATİK HEYET GÖNDERDİLER

Sözkonusu kaynağın verdiği bilgiye göre ABD Savunma Bakanı Jim Mattis, PKK/PYD işgalindeki bölgeyi resmen tanımak için Suriye kuzeyine ‘diplomat’ ekibi gönderdi.

Kandil’in atadığı PKK elebaşılarıyla görüşen diplomatlar, burada bombalarla enkaza dönüştürülen bölgenin yeniden yapılandırması, altyapının güçlendirilmesi, ‘güvenlik güçlerinin’ eğitimi ve ABD üslerinin bakımı/modernizasyonu konularında çalışma başlattı.

Bu sürecin ardından atılacak adım ise Suriye’yi parçalayacak korsan PKK devletinin Washington tarafından tanınması olacak. (Aydınlık)

tgb.gen.tr

Tarih:
Diğer Haberler