ABD Venezuella'nın Elektriğini Kesti

Venezuella'da ABD'nin Guri Kompleksi’ne yaptığı siber saldırıdan dolayı ülkenin %70'inde 6 gündür elektrikler kesik.

ABD Venezuella'nın Elektriğini Kesti

ABD'nin kendi çıkarlarına uymayan ülkelere karşı uyguladığı zorba uygulamalara bir yenisi daha eklendi. Venezuela’da altı gündür yaşanan elektrik kesintileri insanları zor durumda bıraktı. Ülkenin %70'inde elektrikler yok. Karanlıkta kalan başkent Karakas’ta süpermarketlerin yağmacılar tarafından yağmalandığı bildirilirken, hastane ve okulların hizmet veremiyor. 

Diğer yandan elektrik kesintisi nedeniyle hastanelerde diyaliz makinesini kullanamayan 15 böbrek hastasının hayatını kaybettiği bildirildi. Karakas’ta da kesintiler nedeniyle tedavi göremeyen 17 kişi hayatını kaybetti.

SORUMLUSU ABD

Maduro, geçen hafta perşembe günü meydana gelen ve Venezuela'yı altı gün karanlıkta bırakan elektrik kesintisine, ülkenin büyük bölümüne elektrik sağlayan Guri Elektrik Santrali'ne düzenlenen siber saldırının neden olduğunu vurguladı.

Elektrik kesintisinden ABD'yi ve kendini geçici devlet başkanı ilan eden Juan Guaido'yu sorumlu tutan Maduro, Guaido'ya "palyaço" ve "kukla" benzetmesinde bulundu.

Maduro, Venezuela'nın bir "yıpratma savaşıyla" karşı karşıya kaldığını belirterek, "Bugün ülkedeki elektrik kesintisinin neredeyse yüzde 70'ini gidermiştik ancak elektrik hatlarına, yalnızca ABD hükümetinin sahip olduğu yüksek teknoloji kullanılarak yapılmış bir saldırı düzenlendi." dedi.

Venezuela Ulusal Elektrik Şirketinde casusların olduğunu ve bunların elektrik kesintisine neden olduğunu söyleyen Maduro, bu kişilerin en kısa zamanda tespit edilip cezalandırılacaklarını belirtti.

Maduro, halkından anlayış beklediğini ifade ederek, "Zor bir dönemdeyiz, yoğun bir şekilde çalışıyoruz. Son yıllarda üstesinden geldiğimiz diğer büyük sıkıntılar gibi bunun da üstesinden geleceğiz." diye konuştu.

tgb.gen.tr

Tarih:
Diğer Haberler