Çin savaş jetleri, ABD'nin destroyer gemisini uyardı

Güney Çin Denizi’nde tartışmalı sulara izinsiz olarak giren Amerikan destroyeri, Çin savaş jetleri ve gemileri tarafından karşılandı.

Çin savaş jetleri, ABD'nin destroyer gemisini uyardı

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Lu Kang, konuyla ilgili açıklamasında, “2 Temmuz tarihinde USS Stethem adlı Amerikan destroyeri, izinsiz olarak Paracel Adaları’nın bulunduğu sulara giriş yaptı. Bunun üzerine Çin derhal Amerikan gemisini uyarmak ve karasularımızdan çıkarmak üzere savaş gemilerini ve jetlerini yolladı” ifadelerini kullandı. 

'SİYASİ VE ASKERİ BİR PROVOKASYON'

Çin’in ayrıca ABD tarafının eylemlerini kararlı bir şekilde protesto ettiği ve ABD donanmasına ait destroyerin tartışma konusu olan adaların karasularına girmesini, 'adalarda bulunan altyapıya ve personele tehdit oluşturan ciddi bir siyasi ve askeri provokasyon' olarak nitelediği bildirildi.

'ABD BİR KEZ DAHA ÇİN'İN EGEMENLİĞİNİ İHLAL ETTİ'

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Lu Kang’ın açıklamasında, “Paracel adaları kökensel olarak Çin’e ait bir alan. ABD, ‘navigasyon özgürlüğü’ bayrağının arkasında gizlenerek bir kez daha izinsiz bir şekilde, Çin’in yasalarını ve uluslararası hukuk normlarını ihlal ederek, Çin’in egemenliğini kaba bir şekilde ihlal ederek, bu sulardaki barış, istikrar ve düzeni baltalayarak adaların karasularına giren savaş gemisini gönderdi” dendi.

tgb.gen.tr

Tarih:
Diğer Haberler