İngiliz Times gazetesinden alçak açıklama: PKK/PYD’yi terk etmeyin!

Bölücü terör örgütü PKK'nın Suriye kolu PYD ile ilgili açıklama yapan Times gazetesi "Onları terk etmeyelim" çağrısı yaptı.

İngiliz Times gazetesinden alçak açıklama: PKK/PYD’yi terk etmeyin!

İngiltere merkezli Times gazetesi, başyazısında PKK/PYD’nin ABD’nin desteğini kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya olduğu tespitini yaparak “Dünyanın en büyük demokratik ve askeri gücü, dostlarını ve müttefiklerini terk etmemeli” çağrısında bulundu. BBC Türkçe’nin aktardığına göre Times’taki yazıda “Büyük güçler, müttefikleri ile kurdukları ilişkiler üzerinden değerlendirilir ve yargılanır. Son 30 yılın en büyük dış politika başarısızlıklarından birisi, Körfez Savaşı’nın ardından Kürtlerin terk edilmesi olmuştur” görüşü savunuldu.

ABD Başkanı Donald Trump’ın Suriye’de görevin tamamlandığını belirterek ABD askerlerinin çekilmesi gerektiği yönündeki açıklamasını sorgulayan gazete, IŞİD’e karşı yürütülen operasyonları anlattıktan sonra “Pek çok ordunun savaştığı bu savaşta, bir silahlı grup güvenilir biçimde kendisini gösterdi: Kürtler” ifadesini kullandı.

PKK İLE BAĞLANTI İTİRAF EDİLDİ

Yazıda durum şöyle özetlendi:

“Kürtler, Batı’dan belli ölçüde sempati çekmeyi başardılar. Ancak Kürtler kendi içlerinde karmaşa yaşayan bir grup. Coğrafi ve siyasi anlamda ayrışmalar mevcut. Irak’ta düzenlenen bağımsızlık referandumunun ardından Kerkük’ten çıkartıldılar. Suriye’deki silahlı Kürt oluşumu ise Washington yönetimi tarafından terör örgütü olarak kabul edilen PKK ile bağlantılı. Yaklaşık 15 milyon Kürt barındıran Türkiye, sınırlarında oluşturulacak herhangi bir Kürt devleti yapılanmasına asla izin vermeyeceğini söylüyor. Ocak ayında da Afrin harekâtıyla bölgedeki Kürt kontrolü ortadan kaldırıldı. Kürtler sırf Batı’ya yardım olsun diye IŞİD’e karşı savaşmadılar. IŞİD’e karşı durdular çünkü IŞİD Kürtlerin bölgedeki varlığını ve demokratik devlet emellerini tehdit ediyordu. ABD özel harekat güçleri ve ABD ekipmanlarıyla desteklendiler, birçok fedakârlıkta bulundular. Bugünse IŞİD’in yeniden güç toplamaya çalıştığı bir ortamda ABD desteğini kaybetme tehlikesiyle karşı karşıyalar. Bu bölgenin çok parçalı, zaman zaman kaotik ve genelde fazlasıyla şiddetli çatışmaları için kolay bir çözüm yok. Ancak mevcut koşullarda seçilebilecek doğru bir politika var: Dünyanın en büyük demokratik ve askeri gücü, dostlarını ve müttefiklerini terk etmemeli.”

tgb.gen.tr

Tarih:
Diğer Haberler