İran: ABD ve İngiltere’ye karşı galip geldik

İran, yaptığı açıklamada İran halkının ve güvenlik güçlerinin ABD ve İngiltere'ye karşı galip geldiğini duyurdu.

İran: ABD ve İngiltere’ye karşı galip geldik

Devrim Muhafızları'nın sitesinde yayınlanan açıklamada İran halkının ABD, İsrail, İngiltere ve iki yüzlü monarşi rejimleri tarafından çıkarılan kargaşanın İran halkı, istihbarat servisi ve polisi tarafından yenilgiye uğratıldığı belirtildi. 

Al Akhbar gazetesinin aktardığına göre, İran Başsavcısı Cafer Montazeri de Kum'da yaptığı konuşmada ABD'nin Irak'ın Erbil ve Afganistan'ın Herat şehirlerinde eylemlerin kitleselleşmesine katkı sağlamak amacıyla merkezler açtığını söyledi.

İran'da düzenlenen bir gösteride konuşan hükümetin uzmanlar konseyi üyesi Ahmed Hatemi ise "İran halkı İsrail Başkanı Netanyahu ve ABD Başkanı Donald Trump'ın sözleriyle konuşan yabancı ajanların sesini kesecektir" dedi.

GÖZALTINA ALINANLAR YAKINDA YARGI ÖNÜNE ÇIKACAK

İranlı yetkililer, eylemlerde yaklaşık 450 kişinin gözaltına alındığını ve tamamının yakında yargı önüne çıkarılacağını açıkladı.

İran'da ekonomik gerekçelerle başladığı belirtilen eylemler 80'in üzerinde şehre ve kasabaya yayılmıştı.

Avrupalı yetkililer gösteri ifade hürriyetinin korunması ve eylemlere dönük polis şiddeti konusunda endişelerini dile getirmişti. ABD ise düzenlenen 'kitlesel' protestolara katılanları destekleme sözü vermişti.

tgb.gen.tr

Tarih:
Diğer Haberler