Lübnan Cumhurbaşkanı'ndan IŞİD'e karşı zafer ilanı

Lübnan Cumhurbaşkanı Avn, 'IŞİD'e karşı yapılan Dağların Şafağı operasyonu başarıyla sonuçlanmıştır.' dedi.

Lübnan Cumhurbaşkanı'ndan IŞİD'e karşı zafer ilanı

Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn, IŞİD'e yönelik operasyonun başarıyla sonuçlandığını söyleyerek, bu durumu ordunun zaferi şeklinde nitelendirdi.

Başkent Beyrut'un güneyindeki Baabda Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda düzenlediği basın toplantısında Avn, "IŞİD'e karşı yapılan Dağların Şafağı operasyonu başarıyla sonuçlanmıştır. Bugün, ordumuzun başarısını ve zaferini ilan ediyoruz". dedi.

Lübnan ordusunu tebrik eden Cumhurbaşkanı Avn, "Önemli bir zafer kazanan ordumuz, ülkemizdeki teröristleri temizlemiştir. Bu zaferinden dolayı ordumuzu kutluyor ve şehit olan askerlerimizin önünde eğiliyoruz." diye konuştu.

Avn, elde edilen zaferin siyasi çekişmeler nedeniyle gölgede bırakılmasının yanlış olduğunu vurgulayarak, kaçırılan askerlerin akıbetinin mutlu sonla bitmesini arzuladıklarını ancak durumun istedikleri gibi sonuçlanmadığını belirtti.

Toplantıya katılan Genelkurmay Başkanı General Joseph Avn da Cumhurbaşkanı'nın ardından yaptığı konuşmada, "Dağların Şafağı operasyonunda, ülkeyi teröristlerden temizlemeyi ve kaçırılan askerlerin akıbetinin netleşmesini sağlamayı amaçladık. Her iki hedefimize de ulaşarak operasyonu başarıyla sonlandırdık." dedi.

Basın toplantısında, Lübnan Savunma Bakanı Yakub es-Sarraf da hazır bulundu.

LÜBNAN-HİZBULLAH-SURİYE ORTAK OPERASYONUYDU

IŞİD'in hezimetiyle sonlanan operasyon 19 Ağustos 2017 tarihinde Lübnan-Hizbullah-Suriye ortaklığıyla başlatılmıştı. Yerel saatle sabah beşte başlayan operasyonda Lübnan ordusu önce sınırda bulunan IŞİD'e ait ön mevzileri roketler, toplar ve helikopterle vurduğu bilgisini paylaşarak, "İlerlemeye başladık" denilmişti.

tgb.gen.tr

Tarih:
Diğer Haberler