PKK Suriye'de İnsanlara İşkence Ediyor

Bölgede işgalci olarak bulunan ABD destekli bölücü terör örgütü PKK/YPG, işgal ettiği yerlerdeki insanları kamplarda toplayarak işkence ediyor.

PKK Suriye'de İnsanlara İşkence Ediyor

Terör örgütü YPG/PKK, Haseke'de işgal ettiği Hol Kampı'nda zorla getirdiği sivilleri insanlık dışı şartlarda barındırıyor.

Haseke'nin doğusundaki sivil insanların bulunduğu kampta, son dönemde insanlık dışı muamele olması BM'in gündemine girmişti.

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) , dünkü açıklamasında, kamptaki koşulların giderek kötüleştiğine dikkati çekmiş, "Bu yılın ocak ayından bu yana Bagoz'dan bu kampa ulaşmak için 300 kilometre yol yapan çocuklardan 60'ının yaşamını yitirdiği biliniyor." ifadesini kullanmıştı.

BM İnsani İşler Koordinasyon Ofisi Sözcüsü Jens Laerke, ay başındaki açıklamasında, kampta yüzde 90'ı 5 yaş altı çocuklar olmak üzere en az 84 sivilin yaşamını yitirdiğine dair raporlar olduğunu söylemişti.

YPG/PKK, Deyrizor'da terör örgütü İŞİD ile çatışmalardan kaçan sivilleri bu kampa topluyor ve kampta aşağılayıcı uygulamalar gerçekleştiriyor.

AŞAĞILAYICI UYGULAMALAR

Örgüt, ilk olarak sivilleri fotoğraflıyor ve kimlik belgelerine el koyuyor. Başörtülü kadınların başlarını zorla açarak üstlerini arıyor ve soğuk havada onları bu şekilde saatlerce bekletilerek işkence ediliyor. Ayrıca aşırı kirli ve yırtık çadırlarda tutuluyor, tarihi geçmiş ya da geçmek üzere olan yiyecekler yediriliyor, hastalara ilaç temin edilmediği bilgisi alındı.

AA'nın bilgi aldığı kaynaklara göre, kampta şimdiye kadar, YPG/PKK işkenceleri ve olumsuz şartlardan dolayı yaklaşık 100 çocuk, 10 kadın ve bir yaşlı hayatını kaybetti. Ayrıca PKK/YPG'nin bölgede ki okullara ve azınlıklara baskı uyguladığı bildirildi.

tgb.gen.tr

Tarih:
Diğer Haberler