"Sadece IŞİD değil PKK/PYD'ye de karşı savaşıyoruz"

Suriye lideri Beşar Esad, Şam’da yaptığı açıklamada, “Suriye hükümeti ve müttefikleri sadece IŞİD'e karşı değil, bölücülere karşı da savaşıyor" dedi.

"Sadece IŞİD değil PKK/PYD'ye de karşı savaşıyoruz"

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, ülkenin başkenti Şam’da yaptığı açıklamada “Suriye hükümeti ve müttefikleri sadece terörle değil, aynı zamanda devletleri bölme ve zayıflatma girişimleriyle mücadele ediyor” ifadelerini kullandı. İran dini lideri Ali Hamaney’in başdanışmanı Ali Ekber Velayeti’yi ağırlayan Esad, “Savaş, Suriye’nin tamamında güvenliği sağlayana dek sürecek” diye ekledi.

Gün içinde açıklama yapan Suriye lideri Esad’ın danışmanı Buseyna Şaban da PYD/PKK tarafından alınan Rakka’dan vazgeçmediklerini söyledi. Suriye’nin bölünmesi gibi bir durumun tartışmaya açılamayacağını belirten Şaban, “Herşey Suriyelilere ve Suriyeliler arasındaki tartışma sürecine bağlı. Suriye’nin bölünmesi ya da ülkenin bir bölümünün ayrılması veya federalizm tartışma konusu olamaz” dedi.

BARZANİ’NİN SONU DERS OLSUN

Esad’ın danışmanı Buseyna Şaban, Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi’nin (IKBY) düzenlediği bağımsızlık referandumu sonrasında yaşanan gelişmelere dikkat çekerek, “Irak’ta yaşananların PYD’ye ders olması gerektiğini” söyledi. Şaban, Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim’in eylül ayında yaptığı, “Kürtlerle özerkliği müzakere edebiliriz” şeklindeki sözlerinin yanlış yorumlandığını belirterek, “Ülkenin bütünlüğü konusunu herhangi bir grupla müzakere edecek hiçbir hükümet düşünemiyorum” diye konuştu.

TÜRKİYE ABD’YE ENGEL OLUR

Suriye ordusunun bölücü terör örgütü PYD/PKK’ya karşı müdahale hazırladığını haberleştiren Financial Times gazetesi ise “IŞİD kaybederken Suriye krizi final dönemine yaklaşıyor’ başlığını kullandı. Suriye ordusu ve PKK’nın ülkenin kuzeyindeki Kamışlı kentinde atıştığını ancak şimdi bir ateşkes durumu olduğunu hatırlatan gazete “Ancak bu ilginç birlikteliğin günleri sayılı. IŞİD sınırlarda kaybettikçe iki kuvvet kalacak: Esad ve ABD destekli SDG” dedi. Suriye ordusunun herhangi bir müdahalesi durumunda ABD’nin rolünün kısıtlı olacağını aktaran Financial Times haberin devamında “Washington, SDG (PKK/PYD) adına müzakerelere dahil olmakta gönülsüz.

Bu SDG’yi kendi içindeki Kürt isyanının uzantısı olarak gören NATO müttefiki Türkiye ile ilişkileri giderek sorunlu hale getirebilir” ifadelerini kullandı.

RUSYA VE İRAN’DAN DESTEK VERECEK

Suriye ordusunun PKK’ya müdahale hazırlığına Rusya ve İran’dan da destek açıklamaları gelmeye devam ediyor. Rusya’nın Suriye’deki askeri operasyonlarının yönetildiği Hmeymim üssünün resmi Facebook sayfasında paylaşılan açıklamaya göre, Suriye’nin kuzeyinde Suriye Hükümetinin kontrolü dışında bulunan bölgeleri denetim altına alabilmesi için Şam’ın askeri çözüm seçeneklerini masaya yatırabileceği dile getirildi.. Suriye’deki Rus merkezine göre, bu bölgeler ABD’nin desteği ile ve haksız olarak PYD’nin denetimi altında bulunuyor. Rus askeri merkezinin bu açıklamasının, Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad’ın PYD kontrolü altında bulunan bölgelerin Suriye toprakları olduğu ve ulusal anlaşma ile kontrolün Suriye Hükümeti’ne devredilmemesi halinde zor kullanarak geri alınacağını söylemesinin  ardından gelmesi dikkat çekti. Esad ve Rus askeri merkezinin açıklamaları öncesinde İran dini lideri Ayetullah Ali Hamaney’in danışmanı Ali Ekber Velayeti çok yakında Suriye ordusu ile müttefiklerinin Rakka ve Fırat’ın doğusuna geçeceklerini dile getirmişti. (Aydınlık)

tgb.gen.tr

Tarih:
Diğer Haberler