Türkiye ve Çin arasında üst düzey askeri toplantı

Çin'in Ankara Büyükelçiliği Askeri Ataşesi Zheng Qinli üst düzey askeri toplantı yapılacağını söyledi

Türkiye ve Çin arasında üst düzey askeri toplantı

Çin'in Ankara Büyükelçisi Yu Hongyang'ın ev sahipliğinde, Çin Halk Kurtuluş Ordusu'nun (PLA) 90'ıncı kuruluş yıl dönümü dolayısıyla Ankara'da resepsiyon düzenlendi. Resepsiyona, Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Aleksey Yerhov'un yanı sıra çok sayıda diplomat, askeri misyon temsilcisi ve gazeteci katıldı.

Zheng, resepsiyonda yaptığı konuşmada, PLA'nın ülkesinin barışçıl kalkınmasının güvencesi olmasının yanı sıra dünya barışını koruyan önemli bir unsur olduğunu belirtti.Çin hükümetinin uluslararası askeri işbirliğine oldukça önem verdiğini söyleyen Zheng Qinli, ülkesinin uluslararası yükümlülükleri aktif bir şekilde yerine getirdiğini ifade etti.Türkiye ve Çin arasındaki ikili ilişkilerde askeri konuların oldukça önemli bir yere sahip olduğunu söyleyen Zheng, son dönemde askeri ilişkilerin emin adımlarla ilerlediğine dikkati çekti.İki ülke arasındaki üst düzey askeri ziyaretlerin arttığını da vurgulayan Zheng Qinli, Türkiye ve Çin arasındaki askeri ilişkilerin daha fazla gelişmesi temennisinde bulundu.

Zheng, "İki ordu, gelecek birkaç sene içindeki iletişim ve iş birliğini planlamak üzere üst düzey askeri diyalog toplantısını yıl sonuna kadar Ankara'da düzenleyecektir" diye konuştu.Konuşmasının ardından Zheng Qinli, Türk askeri yetkililer ile pasta kesti. Resepsiyon, yemek ikramının ardından sona erdi.

Çin Halk Kurtuluş Ordusu PLA, 90'ıncı kuruluş yıl dönümü dolayısıyla ülkenin dört bir yanında ve uluslararası denizlerde gerçekleştirdiği tatbikat ve askeri faaliyetlerle tarihinin en yoğun dönemlerinden birini yaşıyor.

tgb.gen.tr

Tarih:
Diğer Haberler