Venezuela ABD'ye Geçit Vermedi

Venezuela halkı ABD planlarını çökertti. Bolivarcı Venezula lideri Nicolas Maduro, darbe karşıtı imzaların iki milyona ulaştığını bildirdi.

Venezuela ABD'ye Geçit Vermedi

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, ülkesine yöneltilen askeri tehditlerin sebebinin, Venezuela halkının zenginliklerinden kaynaklandığını söyledi. “Planları çöktü” diyen Maduro, “Venezuela, bağımsızlığı, haysiyeti, tarihi var olma hakkı ve barış uğruna savaşmak amacıyla bugün hiç olmadığı kadar kararlıdır” ifadelerini kullandı.

Maduro, başkent Karakas’taki Devlet Başkanlığı Sarayı Miraflores’te düzenlenen basın toplantısında, ülkesindeki siyasi krize, ABD ve bölge ülkelerinin askeri tehditlerine, insani kriz iddialarına ve ekonomik yaptırımlara ilişkin açıklamalarda bulundu.

ABD ve bazı bölge ülkelerinin Venezuela’ya yönelik askeri tehditlerinin, ülkesinin petrol, maden ve diğer zenginliklerini kontrol etme isteğinden kaynaklandığını anlatan Maduro, şunları kaydetti: “Eğer Venezuela patates ya da muz üretseydi, emperyalist kasırganın içinde olmazdı. Şunu kabul edelim ki bir ABD İmparatorluğu var ve gözlerini Venezuela halkının zenginliklerine dikmiş durumda. Bizi aşağıda, arka bahçesi olarak görüyor ve bizim zenginliklerimizi istiyor. Venezuela’da güç sahibi olmak için de bütün bu baskıyı oluşturuyor. Bu yüzden onlar seçim değil, darbe istiyorlar.”

‘PARALEL HÜKÜMET’

Maduro, Venezuela’nın içinden geçtiği süreçte “Demokrasi, halkın özgürlüğü, egemenlik, toprak bütünlüğü ve barışın tehdit altında” olduğunun altını çizdi. Kendini geçici devlet başkanı ilan eden Ulusal Meclis Başkanı Juan Guaido ve etrafındaki muhalifleri eleştiren Maduro, “Anayasa’nın hiçbir yerinde yazmayan paralel ve sanal bir hükümet kendini demokrasinin üzerine koyuyor” dedi.

‘SİLAHLI MUHALEFETE İZİN VERMEDİK’

Maduro, ABD’nin Veneuela’da uyguladığı politikaların Libya, Irak, Suriye ve Afganistan gibi ülkelerde uyguladığı politikalara benzediğini anlattı.

Maduro, “Libya’da ulaştıkları noktaya, yani silahlı muhalefete Venezuela’da ulaşamadılar. Denediler ama biz izin vermedik ve hiçbir zaman izin vermeyeceğiz” dedi.

‘PLAN ÇÖKTÜ’

Yıllardır Venezuela’yı teslim almak için yürütülen operasyonlara dikkat çeken Maduro, bütün planların boşa çıkarıldığının altını çizerek, “Venezuela bağımsızlığı, haysiyeti, tarihi var olma hakkı, barış uğruna savaşmak amacıyla bugün hiç olmadığı kadar kararlıdır” değerlendirmesinde bulundu.

Maduro, Venezuella güvenlik güçlerince “darbecilik” suçlamasıyla yakalanan ve daha önce Miraflores’te çalışan emekli Albay Garcia Palomo’ya da değindi.

Palomo’yu köstebek olarak niteleyen Maduro, geçen sene ağustos ayında bomba yüklü drone ile düzenlenen suikast girişiminin arkasında bu kişinin olduğunu ve bu terörist grubun Kolombiya tarafından finanse edildiğini söyledi.

İKİ MİLYON İMZA TOPLANDI

Venezuela’da ABD ve bölge ülkelerinin askeri tehditlerine karşı düzenlenen “Venezuela’dan ellerini çek” imza kampanyasına da değinen Maduro, şimdiye kadar iki milyona yakın imzanın toplandığını duyurdu.

DARBEYİ İTİRAF ETTİ

Venezuela Haberleşme Bakanı Jorge Rodriguez, emekli Albay Osvaldo Garcia Palomo’nun itirafta görüntülerini yayınladı.

Palomo’nun itirafına göre darbenin ocak ayı sonunda yapılması planlanıyordu. Darbeciler, Karakas’taki askeri üsleri, La Carlota Hava Üssü’nü ve Başkanlık Sarayı’nı üç gün içinde ele geçirmeyi planlıyordu. ABD ve Kolombiya, darbenin gerçekleşmesi için yardım etti.

Palomo, Ağustos 2018’de Devlet Başkanı Nicolas Maduro’ya düzenlenen suikast girişimini hazırladığı gerekçesiyle yakalanmıştı. Venezeula makamları, Palomo’nun Maduro’nun yakın çevresinden bir muhbiri olduğunu belirtmişti.

Tarih:
Diğer Haberler