Venezuela'dan Emperyalist Kışkırtmaya Karşı Nota

Venezuela Devlet Başkanı Maduro, devlet başkanlığının yeni dönemini tanımama kararı alan Lima Grubu üyesi ülkelere nota verileceğini açıkladı.

Venezuela'dan Emperyalist Kışkırtmaya Karşı Nota

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, başkent Caracas'taki devlet başkanlığı sarayı Miraflores'te düzenlediği basın toplantısında, Amerika kıtasındaki 14 ülkeden oluşan ve Meksika dışındaki tüm üyelerinin, kendisinin kuracağı yeni hükümeti tanımama kararı aldığı Lima Grubu'nu sert sözlerle eleştirdi.

AA'dan Lokman İlhan'ın haberine göre, ülkesinde 20 Mayıs 2018'de yapılan seçimleri yüzde 68'le kazanan Maduro, "ABD hükümetinin emriyle kurulduğunu" öne sürdüğü Lima Grubu için "yasa dışı" ve "mafya karteli" nitelemesinde bulundu.

Lima Grubu'nun kararının, "Venezuela'nın iç sorunlarını, 'tüm çelişkilerine' rağmen kendi muhalefeti ile çözmesine fırsat vermeden" alındığını söyleyen Maduro, bu kararın daha çok "küstah ve kukla hükümetlerin emir metnine" benzediğini söyledi.

MADURO'YA TÜRKİYE'DEN DESTEK

Yeni hükümeti belirlemesinin Maduro'ya birçok ülkeden destek geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan da destek vermek için Maduro'yu arayanlar arasındaydı. Erdoğan, telefon görüşmesinde Maduro'ya iki ülke arasındaki ilişkilerin daha iyi noktalara gelmesi kararlılığını yineledi.

Erdoğan'la yapılan telefon görüşmesinin ardından Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Okyay, Venezuela'ya resmi temaslarda bulunmak üzere gitti.

tgb.gen.tr

Tarih:
Diğer Haberler