TGB Berlin, Emekli Albay Ali Türkşen İle Buluşuyor

Balyoz Kumpası’nın hedefindeki isimlerden Kardak Kahramanı Türkşen, TGB Berlin'in etkinliğinde 15 Temmuz sonrası durumu değerlendirecek.

TGB Berlin, Emekli Albay Ali Türkşen İle Buluşuyor

T.C. Berlin Eski Deniz Ataşesi, Emekli Kurmay Albay Ali Türkşen, yarın (1 Ekim 2016) Türkiye Gençlik Birliği'nin konuğu olarak Berlin'de bir konferans veriyor. Berlin-Tiyatrom'da saat 18.00'de başlayacak konferansta, “15 Temmuz'dan Cerablus'a: Türk Ordusu ve Türkiye” konusu Kardak Kahramanı Ali Türkşen tarafından değerlendirilecek. 15 Temmuz Amerikancı Fethullahçı Terör Örgütü FETÖ’nün Darbe Girişimi sonrası televizyonlarda Atatürkçü duruşuyla dikkat çekti.

"KARDAK’TA KAHRAMAN, HASDAL’DA ESİR”

Türkşen’in Genelkurmay Başkanlığı dahil Türk Silahlı Kuvvetlerinin çeşitli kademelerdeki karargahlarında görev alabilmesi kurmay unvanıyla mümkün oldu. İstanbul Üniversitesi’nden yüksek lisans diploması da bulunan Türkşen, ABD Deniz Harp Akademisini 2002 yılında tamamladı. 2006-2008 yıllarında Almanya’nın başkenti Berlin’de Deniz Ataşesi olarak görev yapan Türkşen, “Balyoz Kumpası” nedeniyle 2011-2014 yılları arasında toplam 3,5 yıla yaklaşan Hasdal’daki tutukluluğu süresince “Kardak’ta Kahraman, Hasdal’da Esir” ve “1963’ten Günümüze SAT Komandoları ve Anılarım” başlıklı iki kitap kaleme aldı.

ALİ TÜRKŞEN KİMDİR?

Deniz Astsubay Üstçavuş Turhan Türkşen’in oğlu Ali Türkşen, 1965 Bursa’da doğru. 1987’de Deniz Harp Okulu’ndan Makine Mühendisliği denkliği ile mezun oldu. Meslek hayatının önemli bir bölümünde SAT Komandosu olarak görev yapan Türkşen, bu süreçte 1993 yılında gerçekleştirilen Lucky-S uyuşturucu gemisinin 14,5 ton uyuşturucu yüküyle ele geçirilmesinde ve 1996 yılında Türkiye ve Yunanistan’ı savaşın eşiğine getiren Kardak Krizi sırasında SAT Komando Tim Komutanı olarak görev aldı.

2015 yılında Türk Silahlı Kuvvetleri’nden Deniz Kurmay Albay unvanıyla emekli oldu ve hem meslek hem de kader arkadaşı emekli Deniz Binbaşı Levent Bektaş’la birlikte “Levent Bektaş-Ali Türkşen Akademi”yi, kısa adıyla ATAK Akademi’yi kurdu. Meslek yaşamında edindiği; zor şartlarla mücadele ve hayatta kalma, takım ruhu, liderlik, krizde karar verme, vazgeçmeme, soruna değil çözüme odaklanma gibi konulardaki becerilerini isteyen herkesle paylaşacağı ATAK Akademi ile hem öğretmeyi hem de öğrenmeye devam etmeyi hedefliyor. 

tgb.gen.tr

Tarih:
Diğer Haberler