tgb.gen.tr olarak 2018 yılından öne çıkan olayları derledik. 2019'un Türkiye’nin daha da özgürleştiği ve başarılar kazandığı bir yıl olması dileğiyle.

1- MÜNİR ÖZKUL'U KAYBETTİK

Hababam Sınıfı'nın Mahmut Hocası, Gülen Gözler filminin zorbalığa boyun eğmeyen Yaşar ustası, Yeşilçam'ın usta tiyatrocularından Münir Özkul'u kaybettik.

2. ZEYTİN DALI HAREKATI TERÖR KUŞATMASINI YARDI

Fırat Kalkanı’ndan sonra Zeytin Dalı Harekâtı’yla terör koridorunu kesen Türkiye, namlularını Fırat’ın doğusuna çevirdi. ABD’nin Suriye’den çekilme kararında Türkiye’nin kararlı duruşu en önemli rolü oynadı.

3. SURİYE KRİZİNE ASTANA ÇÖZÜMÜ

Suriye’deki krizin aşılmasında Astana süreci belirleyici oldu. Türkiye, Rusya ve İran’dan oluşan Astana üçlüsü, siyasi, askerî ve ekonomik anlamda bölgeye ağırlığını koydu. Yıl sonunda Astana’nın fişini çekmeye çalışanların fişi çekildi.

4. TİLLERSON’U İLK KARŞILAYAN TGB OLDU

TGB, ABD Dışişleri Bakanı henüz Türkiye’ye gelmeden “Tillerson defol” eylemlerini başlattı.

Okulların açılmasıyla kampanya başlatarak Türkiye’nin dört bir yanında tüm üniversitelerde Mehmetçiğe saygı eylemleri yaparak kampüslerden cepheye selam gönderen Türkiye Gençlik Birliği (TGB), ABD Dışişleri Bakanı Tillerson’un Türkiye’ye gelmesini açıklaması üzerine harekete geçti.

1/14
2/14
3/14
4/14
5/14
6/14
7/14
8/14
9/14
10/14
11/14
12/14
13/14
14/14

5. ERCAN YAZGAN’I KAYBETTİK

1991 Zonguldak’tan Ankara’ya Büyük Madenci Yürüyüşü’nde maden işçileriyle omuz omuza yürüyen, işçilerin hak arama mücadelesine destek veren Büyük Tiyatro Sanatçımız Ercan Yazgan'ı kaybettik.

6. ULUSLARARASI ANTİEMPERYALİST GENÇLİK BULUŞMASI

Suriye’den İsviçre’ye, Filistin’den Venezuela’ya, Rusya’dan Nepal’e 25 ülkeden gençlik örgütü temsilcileriyle, Leyla Gencer Opera ve Sanat Merkezi’nde buluştuk. Görkemli açılış şöleni ve konuşmaların ardından düzenlediğimiz basın açıklamasıyla teröre ve emperyalizme karşı dünya antiemperyalist gençliğinin ortak bildirgesini hazırladık.

1/11
2/11
3/11
4/11
5/11
6/11
7/11
8/11
9/11
10/11
11/11

7. CUMHURBAŞKANLIĞI SİSTEMİ RESMEN BAŞLADI

24 Haziran 2018 Cumhurbaşkanlığı Seçimi ve Genel Seçimleri ile birlikte Türkiye'de Cumhurbaşkanlığı Sistemi resmen başladı. 6 adayın yarıştığı seçimde Cumhurbaşkanlığına Recep Tayyip Erdoğan seçildi. Yeni sistemle birlikte TBMM'nin yetkileri kısıtlanırken Cumhurbaşkanına olağanüstü yetkiler verildi.

8. ÜLKÜ TAMER’İ KAYBETTİK

Türk edebiyatının usta kalemlerinden, çeviri dünyamıza çok büyük katkıları olan şairimiz, İkinci Yeni akımının son temsilcisi Ülkü Tamer'i kaybettik.

9. ATLANTİK BLOĞU ÇATIRDIYOR

Kanada’da yapılan G7 Zirvesi’nde çekilen bu fotoğraf tarihe geçti. Altı ülkenin ABD’ye karşı tavır aldığı zirve, Atlantik bloğundaki çatlağın en net kanıtı oldu.

10. TGB GELENEKSEL YAZ KAMPLARI

2018’de, geleneksel yaz kampımızı 11 Ağustos’ta Dikili’de yaptık. Köy Enstitüleri’nin aydınlanmacı, öğretici ve tartışmacı tarzını yaşattığımız kampımızda çadırların kurulmasından, yemeklerin pişirilmesine, alanın temizliğine kadar tüm işleri hep birlikte yaptık. Atölye sistemi ile kurguladığımız kampta, fotoğrafçılık, tiyatro, müzik, diksiyon, gazetecilik, halk oyunları ve jeet kune do eğitimleri aldık.

11. ABD’YE ÇUVALA BERAAT!

16 Nisan 2016 tarihinde İncirlik Üssü’nde ABD askerlerine karşı yaptığımız çuval eylemi davasında karar çıktı. Adana 20'inci Asliye Ceza Mahkemesi, ABD askerinin başına çuval geçiren TGB’lilerin tamamı için beraat kararı verdi.

12. ARA GÜLER’İ KAYBETTİK

Fotoğraf sanatının efsanesi, büyük usta Ara Güler'i kaybettik.

13. DANIŞTAY’IN ANDIMIZ KARARI

Danıştay 8. Dairesi, ilköğretim okullarında öğrenciler tarafından hep bir ağızdan okunan "Öğrenci Andı"nı kaldıran yönetmelik hükmünü iptal etti. Danıştay, madde madde "Andımız"ın neden kaldırılmaması gerektiğini anlattı ve "İddialar andın kaldırılmasını gerekli kılacak nitelikte görülmemiştir" diyerek son noktayı koydu.

14. 20 BİN GENÇ ANITKABİR AVLUSUNU ANDIMIZ’LA YANKILATTI

29 Ekim coşkusu, Türkiye’ye sahip çıkma kararlılığıyla birleşti, yurdun dört bir yanından on binlerce genç Ankara’ya akın etti. TGB önderliğinde düzenlenen “Türkiye’ye ve Andımıza Sahip Çık” yürüyüşü, yirmi bin gencin Anıtkabir avlusunda TGB ile Andımız’ı okumasıyla son buldu.

15. ABD AMBARGOLARINA KARŞI DAYANIŞMAYA İRAN’A GİTTİK

ABD Ambargolarına karşı antiemperyalist dayanışma için İran’a gittik. İran’ın antiemperyalist mücadelesinin sergilendiği Casusluk Yuvası ve Kutsal Müdafaa müzelerini ziyaret ettik ve birçok diplomatik görüşme yaptık. BESIC Gençliği Uluslararası Büro yetkilileriyle,  İran Barış için Adalet Uluslararası Merkezi Başkanı Ali Akber Taheri’yle ve İslâmî Radyo Televizyonlar Birliği Genel Sekreter Yardımcısı Rahim Bazdar ile görüşen heyetimiz, İran’ın devrimci gençliğiyle ortak mücadele projelerini konuştu.

16. BAKAN ZİYA SELÇUK’A ANDIMIZ TALEBİ

Genel Yönetim Kurulu Üyemiz Şafak Erdem, Boğaziçi Üniversitesi’nde 24 Kasım Öğretmenler Günü törenine katılan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk ile görüşerek Andımız’ın okullarda yeniden okutulması için bir dosya sundu. Sunduğumuz dosyada, geçtiğimiz günlerde ortak bildiri yayınlayarak Andımız’ın yeniden okullarda okutulmasını talep eden 173 üniversite topluluğunun açıklaması ve imzacıların yer aldığı belge vardı. Etkinlik sonrası yapılan görüşmede, Andımız’ın gençlik ve millet için gerekliliğini aktardık. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk ve Boğaziçi Üniversitesi rektörü Prof. Dr. Mehmed Özkan bizleri dikkatle dinledi.

17. TERÖRLE MÜCADELEDE ZİRVEYE ULAŞILDI

24 Temmuz 2015'te başlayan vatansavaşıyla birlikte ABD emperyalizminin desteklediği bölücü terör örgütlerine büyük darbe vuruldu. Mehmetçiğimizin ve polisimizin yürüttüğü kararlı operasyonlarla birlikte PKK, FETÖ ve IŞİD yok olma noktasına geldi. Türkiye, Atlantik'ten kopmaya, yükselen Asya'yla ilişkilerini geliştirmeye başladı.

18. UĞUR KIVILCIM’I KAYBETTİK

Usta tiyatro ve sinema sanatçısı Uğur Kıvılcım'ı kaybettik.

19. ABD SURİYE TEMSİLCİSİ JEFFREY’İ PROTESTO ETTİK

ABD Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey'i Ankara'da, Dışişleri Bakanlığı önünde protesto ettik.

"Astana'nın fişi çekilmelidir" açıklamasını yapan ABD'nin Suriye Özel Temsilcisi Jeffrey'i, "Astana'nın değil, ABD'nin fişini çekeceğiz" diyerek geldiği Dışişleri Bakanlığı'nın önünde protesto ettik.

Türkiye Gençlik Birliği olarak, Mehmetçiğin katili Amerika'nın bu topraklarda rahatça gezmesine müsade etmeyeceğiz.

20. TÜRKİYE'NİN DÖRT BİR YANINDA ÖRGÜTLERİMİZİ KURMAYA DEVAM ETTİK

Bir hafta içinde on bir yeni örgüt kurduk. Genel merkez yöneticilerimizin katılımıyla Düzce, Bolu, Manisa, Niğde, Bayburt, Erzincan, Kars, Kilis, Çorlu ve Bandırma ili ve ilçelerinde düzenlenen toplantılarda TGB bayrağını göndere çektik.

21. AMPUTE MİLLİ TAKIMIMIZ DÜNYA İKİNCİSİ!

Milli Takımımız 2018 Ampute Futbol Dünya Kupası final maçında penaltı vuruşlarında Angola'ya 5-4 mağlup olarak dünya ikincisi oldu.

22. 1919'UN 100. YILA GİRERKEN ATATÜRK SEMPOZYUMU

Boğaziçi,Marmara, İstanbul Üniversiteleri Atatürkçü Düşünce Kulüplerinin ve Bilim ve Ütopya Dergisi ile yayın organımız Kırmızı Beyaz’ın çağırıcılığında düzenlenen Atatürk Sempozyumu’ndaydık. 19 Mayıs’ın 100. yılına girerken düzenlenen Atatürk Sempozyumu, iki gün boyunca süren on oturumla tamamlandı. Genel Başkanımız Yıldırım Gençer, gençleri Boğaziçi Üniversitesi’nden Atatürk’e söz vermeye davet etti. “Gençliğin Ata’ya cevabı”nı hep bir ağızdan mücadele kararlılığı ile okuduk. 2018 yılını Atatürk’ün mücadele kararlılığı ile mücadele edeceğimize söz vererek sonlandırdık.

1/8
2/8
3/8
4/8
5/8
6/8
7/8
8/8

tgb.gen.tr

Tarih:
Diğer Haberler