Atatürk'ten Görev Alamazsınız Demişti Şimdi Hakim Karşısında

2010 yılında "Görevi Atatürk'ten devraldık" diyen yöneticilerimize "Atatürk'ten sen görev alamazsın" diyen rektör hakim karşısına çıktı.

Atatürk'ten Görev Alamazsınız Demişti Şimdi Hakim Karşısında

2010 yılında "Görevi Atatürk'ten devraldık" diyen Manisa İl Yöneticilerimize, "Atatürk'ten sen görev alamazsın. Görev aldıysan ben de sizi okuldan atarım" diyen Manisa Celal Bayar Üniversitesi eski rektörü Mehmet Pakdemirli hakim karşısına çıktı.

Manisa Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen FETÖ soruşturması kapsamında "Silahlı terör örgütü kurma veya yönetme" suçundan 10 Ağustos 2016 tarihinden bu yana tutuklu yargılanan Celal Bayar Üniversitesi eski Rektörü Prof. Dr. Mehmet Pakdemirli, ilk kez hakim karşısına çıktı.

Manisa 4'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davada Pakdemirli'nin avukatı dava dosyasına dün savcılık tarafından eklenen dijital materyallerin incelenmesi amacıyla ek süre talep etti.

Öte yandan Pakdemirli'nin avukatı müvekkilinin kasten tutuklu olarak tutulduğunu savunarak kendisine yöneltilen suçlamalarla ilgili bir takım belge ve delillerin dava dosyasında yer almadığını iddia etti. Tutuklu sanık Pakdemirli, dijital materyallerin incelenmesi için eşiyle görüşme talep etti. Kendisinin bilim adamı olduğunu, tutuklu olması için hiçbir sebep olmadığını savunan Pakdemirli, "Cezalı olduğum için eşimle görüştürülmüyorum, telefon da edemiyorum. Eşimle görüşüp bir bilgi işlem uzmanıyla birlikte bilgisayarımda inceleme yapmasını istemem gerekiyor. Tahliyemi talep ediyorum. Ortada örgüt yöneticiliği suçu yok. Bilim adamıyım. Bilimsel makaleler yazmak istiyorum. Dosyamı inceledim. Tutukluluğu gerektirecek hiçbir delil yok. Bu bir eziyettir" dedi.

Pakdemirli'nin avukatı da müvekilinin tahliyesini ya da tutuksuz yargılanmasını talep etti.

Mahkeme heyeti, Pakdemirli'nin tutukluluk halinin devamına ve dosyaya yeni eklenen dijital materyallerin Pakdemirli ve avukatları tarafından incelenmesi için davayı 25 Aralık Salı gününe erteledi.

"GÖREVİ ATATÜRK'TEN DEVRALDIK" DİYEN ÖĞRENCİYİ OKULDAN ATMIŞTI

2010 yılı Aralık ayında Celal Bayar Üniversitesi'ni ziyaret eden dönemin Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ı, Manisa İl Yöneticilerimiz protesto etmişti. Üniversite rektörü Pakdemirli, yöneticilerimizin yanına gelerek siyasi slogan atacak olanları üniversiteden atmakla tehdit etmişti.

Kameraların önünde yaşanan tartışmalar sırasında o dönem Manisa İl Temsilcimiz Erdem Özdemir ve Manisa İl Sekreterimiz Burak Ünlü, Rektör Prof.Dr. Pakdemirli'ye "Biz görevi Atatürk'ten aldık. Atamızın izindeyiz'' demiş, rektör Pakdemirli ise öğrencilere, "Atatürk'ten sen görev alamazsın. Görev aldıysan ben de sizi okuldan atarım. Cumhuriyeti savunacak biri varsa o da benim. Ben Rektörüm. Siyasi slogan atarsanız üniversiten atarım sizi'' diye çıkışmıştı. Öğrencilerden Erdem Özdemir, söz konusu tartışmanın ardından daha sonra üniversiteden atılmıştı.

tgb.gen.tr

Tarih:
Diğer Haberler