DTCF’de ‘’Türk Öykücülüğünün Serüveni “ konuşuldu

DTCF'de Düşünce ve Edebiyat Topluluğu, Prof. Dr. Nurullah Çetin ile “Türk Öykücülüğünün Serüveni “ etkinliğinde bir araya geldi.

DTCF’de ‘’Türk Öykücülüğünün Serüveni “ konuşuldu

Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi’nde Düşünce ve Edebiyat Topluluğu, Prof. Dr. Nurullah Çetin ile “Türk Öykücülüğünün Serüveni “ etkinliğinde bir araya geldi.
Türk öykücülüğünün konuşulduğu etkinliğe konuşmacı olarak katılan topluluğun akademik danışmanı Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Nurullah Çetin, Öykünün tanımını yapmasının ardından başlı başına bir tür olarak kabul edilmeyen öykünün, romanın kısa hali olarak görülmesini eleştirdi. Temeli masal, halk hikâyeleri ve destanlara dayanan öykünün Tanzimat döneminden başlayarak gelişimini anlattı. Sonrasında Servet-i Fünun, Milli Edebiyat ve Cumhuriyet dönemi olmak üzere kronolojisini çıkardı. Son olarak da 1980 darbesi ardından umutsuzlaşan toplumun postmodernizm etkisi altına girerek bireyselleştiği ve edebiyatta da öykücülüğün bireyciliğe kaydığına vurgu yaptı.
Topluluk üyeleri ile birlikte söyleşiye başta edebiyat bölümü öğrencileri olmak üzere fakülte öğrencilerinin ilgisi büyüktü.

tgb.gen.tr

Tarih:
Diğer Haberler