TGB'lilerden Venezuelalı Bakan'a "Yanınızdayız" Mesajı

Bolivarcı Venezuela Cumhuriyeti Kadın ve Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Bakanı Caryl Bertho ile görüşen TGB heyeti, dayanışma mesajımızı iletti.

TGB'lilerden Venezuelalı Bakan'a "Yanınızdayız" Mesajı

Bolivarcı Venezuela Cumhuriyeti Kadın ve Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Bakanı Caryl Bertho, "Bolivarcı Devrim'de Kadının Rolü" başlıklı sunumunu yapmak üzere İstanbul Üniversitesi'ndeydi. Venezuela'nın Türkiye Büyükelçiliği ile İÜ Edebiyat Fakültesi'nin ortaklaşa düzenlediği etkinliğin açış konuşmasını İstanbul Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Halis Yunus Ersöz yaptı. Ersöz, Venezuela ile Türkiye’nin dış baskılara ve darbe girişimlerine direnen iki ülke olarak ortak bir kadere sahip olduğunu vurguladı.

Venezuela Kadın Bakanı Caryl Bertho konuşmasında dünyada neoliberal küreselleşme ile yaratılan düzenin, kadının konumunu nasıl çarpıcı bir şekilde aşağıya çektiğini anlattı. Kadının daha düşük ücret alması, işsizliğin artışıyla toplumsal hayattan dışlanması, kamusal denetimin aşındırılmasıyla ataerkil baskının ve şiddetin artması gibi sorunları sıraladı. 

Bakan Bertho, Chavez’in temellerini attığı, Maduro’nun da bugün sürdürdüğü sosyalist feminizm anlayışının, Venezuela toplumunda kadınları nasıl güçlendirdiğini Bakanlığın yaptığı somut projeler ve faaliyetler üzerinden anlattı.

Konferansın ardından Genel Başkan Yardımcımız Işıkgün Akfırat ve İstanbul Üniversitesi Beyazıt Kampüsü Başkanımız Gizem Şanlı, Bakan Caryl Bertho’ya öğretici konuşması nedeniyle teşekkür ettiler. Kemalist Devrim’in gençlerinin, Atatürk gençliğinin, Bolivarcı Devrim’in emperyalizme karşı verdiği mücadelenin yanında olduğunu vurguladılar.

tgb.gen.tr

Tarih:
Diğer Haberler