Aydınlanma Yolunda Uğur Mumcu ve Gaffar Okkan

Uğur Mumcular 1900’lerde Jöntürk’tür, 1908’de İttihatçıdır. Gaffar Okkan ninemizi sırtında taşıyan Mehmetçiktir, kahraman polis Fethi Sekindir.

Aydınlanma Yolunda Uğur Mumcu ve Gaffar Okkan
Erol Can Koçak
Erol Can Koçak

Uğur Mumcu, 1942 yılında Ankara’da dünyaya geldi. Liseyi Ankara’da bitirdi, üniversite hayatını da Ankara’da bitirmiştir.

Uğur Mumcu araştırmacı, gazeteci ve bağımsızlık mücadelesinin tartışılmaz en iyi aydınlarındandır. Mumcu, bu özellikleri nedeniyle devletin üst katları ile güven ilişkisine dayanan bir samimiyet ve diyalog içindeydi. Cumhurbaşkanı Özal, Jandarma Genel Komutanı Eşref Bitlis, Yaşar Büyükanıt, 12 Mart dönemi Askeri Savcısı Baki Tuğ ile direkt görüşebilen, ayrıca MİT ve devlet kurumları içinde önemli ilişkilere sahip bir gazeteciydi.

Uğur Mumcu kendisine yönelik suikast öncesinde şahsına gönderilen "MOSSAD VE BARZANİ" dosyasını araştırdığı konuların gizli ve önemli bilgiler olduğunu görünce dönemin Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ı aramış, ulaşamayınca Jandarma Genel Komutanı Eşref Bitlis Paşayı telefonla arayarak dosya hakkında bilgi vermişti. Bu olay sonrasında Uğur Mumcu otomobil aracına yerleştirilen ve uzaktan kumanda ile patlatılan bombalı hain saldırıda hayatını kaybetmiştir.

 

İşte Uğur Mumcunun hain saldırıda katledilmesinin sebep olduğu yazı:

M​OSSAD ve BARZANİ

Ortadoğu’nun karanlık bir kuyu olduğu her gün biraz daha anlaşılıyor. Kanıtlanan son ilişki MOSSAD-Barzani ilişkisidir. MOSSAD, İsrail’in gizli istihbarat örgütüdür. Bu örgütün, Kürt lideri Molla Mustafa Barzani ile ilişkileri olduğu söylense daha önce kim inanırdı? Barzani’nin CIA ile ilişkisi artık belgelendi. Kimse bu ilişkiye, “Hayır olmadı” diyemiyor. CIA-Barzani ilişkileri biliniyordu da MOSSAD-Barzani ilişkileri bilinmiyordu.

MOSSAD’ın Barzani ile ilişkileri Londra ve Sydney’de yayınlanan “Israel’s Secret Wars-A History of Israel’s Intelligence Services” adli kitapta sergileniyor. Kitap, İngiliz The Guardian gazetesinde 1984 yılından bu yana Tel-Aviv muhabirliğini yapan Lan Black ve Washington’daki Brooking Enstitüsü’nde çalışan öğretim üyesi Benny Morris tarafından yazılmış. Kitapta MOSSAD-Barzani ilişkileri, İsrail Dışişleri Bakanlığı ve MOSSAD yazışmalarına dayanılarak açıklanıyor.

Önsözde, kitabın yayından önce İsrail ordu yetkilileri tarafından da incelendiği yazılıyor. Kitapta 1967 Arap-İsrail Savaşı’ndan sonra, MOSSAD’ın Kürtlerle ilişki kurduğu , Mısırlı ünlü gazeteci Haşan el-Heykel’in İsrailli subayların Kürtler aracılığıyla Irak’tan radyo bağlantıları kurduğunu 1971 yılında açıkladığı anlatılıyor.

1969 yılı Mart ayında Kerkük petrollerine yapılan saldırının da İsrail tarafından yapıldığı açıklanıyor. 1972 yılında imzalanan Sovyet-lrak Dostluk Antlaşması’ndan sonra İran Şahı ABD Başkanı Nixon ile gizli görüşme yapıyor; bu gizli görüşmeden sonra CIA tarafından
“Kürdistan Demokratik Partisi”ne üç yıl içinde 24 milyon dolar gönderiliyor.
Barzani’nin Irak rejimine karşı ayaklandığı yıllarda, ABD-İsrail-İran üçlüsü bu ayaklanmayı destekliyordu. Barzani-ABD ilişkileri, ABD Dışişleri eski bakanı Henry Kissinger eliyle yürütülüyor. MOSSAD-Barzani ilişkileri de İsrail’in Tahran’daki askeri ataşesi Yaakov Nimrodi (MOSSAD Ajanı) aracılığı ile gerçekleşiyor. Nimrodi’nin üstlendiği görev ilginçtir: Nimrodi, Sovyet silahlarının Barzani’nin eline geçmesinde rol oynuyor, kitapta, MOSSAD’dan Kürtler’e 50 milyon dolar para verildiği, ABD kaynaklarına dayanarak açıklanıyor, 1970’li yıllardaki bu ilişkiler bugün sürüyor mu?

Kitaba göre sürüyor. “Körfez Savaşı sırasında Irak’ın attığı Scud füzelerinin Tel-Aviv’e düşmesi üzerine bu ilişkiler yeniden başladı, Baba Molla Mustafa Barzani ile kurulan ilişkiler, simdi de oğul Mesud Barzani ile sürüyor.

MOSSAD, Barzani’ye Avrupa kahvelerinde çekler vererek bu desteği sürdürüyordu. Kitapta, Mesud Barzani’nin İsrail’e gizlice giderek yardım istediği yazılıyor. Bu ilişkiler sürüyor ve anlaşılıyor ki daha da sürecek... Gizli yollarla sürecek, açık yollarla sürecek...İlgi belli...İlişki de belli... Kürtler sömürgeciliğe karşı bağımsızlık savaşı yapıyorlarsa ne işi var CIA ve MOSSAD’ın Kürtler arasında? Yoksa CIA ve MOSSAD, antiemperyalist savaş veriyorlar da dünya bu savaşın farkında değil mi?

 

​Gaffar Okkan’ın aracı ise gene benzer bir şekilde hain bir pusuya düşürülmüştü.

Okkan, 17 Ocak 2000’de İstanbul’da gerçekleşen Hizbullah operasyonunun temelini atmış, yaptığı çalışmalarla örgütün şifrelerini çözmüştü. Kontrgerilla (Eski özel Harp dairesi) JİTEM –Hizbul-Kontra’nın Batı destekli ajan örgütlenmesi içinde faaliyet gösterdiklerini saptamış Hizbul-Kontra’ya, Türkiye genelinde darbe vurulmasına yaptığı olumlu çalışmalarla büyük katkı sağlamıştı. Gaffar Okkan Diyarbakır’da göreve başlamadan önce JİTEM kontrolündeki korucular, itirafçılar ve JİTEM unsurları şehir içinde kendi başlarına buyruk hareket edebiliyor, istediği kişileri gözaltına alarak işkence, hatta infaz dahi yapıyorlardı. Gaffar Okkan’ın göreve başlamasıyla birlikte faili meçhuller büyük oranda azaldı. Gaffar Okkanın göreve gelmesiyle beraber polis teşkilatı daha disiplinli bir şekilde çalışmaya başladı ve Gladyo'ya karşı operasyonlar düzenledi. Okkan, polis-halk ilişkilerini en üst seviyeye çıkararak devlet ile halk arasındaki bağı güçlendirdi ve Diyarbakır halkının güvenini kazandı.

JİTEM unsurlarına artık yasadışı işlerde göz açtırılmıyordu. ABD kuyrukçuları ve Gladyo köşeye sıkışmıştı. Kısa sürede Gaffar Okkan, halkın sevgisini kazanmasına karşın bu bölgede devletin geçmişte yapamadığını yaparak devlet-millet birlikteliğine harç karmıştır. Gaffar Okkan, batı ve kontrollerindeki Kontrgerilla-JİTEM-Hizbul/Kontra’nın bir numaralı hedefi haline gelmiştir.

Aydınlık günler için mücadele veren Uğur Mumcu ve Gaffar Okkan Amerikan emperyalizmine karşı ve Gladyo’ya karşı bu verdikleri onurlu vatan mücadelesi bizlere ışık olmuştur.

Uğur Mumcu ve Gaffar Okkan, Türkiye’nin, ABD emperyalizmine teslim edildiği süreçte bu kirli ilişkileri bozmaya kalkan Türk aydınlarıdır. Cumhuriyet kültürüyle yoğrulmuş vatanseverler olarak, Türk-Kürt kardeşliğini savunmuş, 15 Temmuz’da hain FETÖ darbesine karşı 1990’larda Türkiye’yi uyaran, uyarmakla kalmayıp emperyalizme karşı en önde mücadele etmişlerdir.

Uğur mumcular bitmez, Uğur Mumcular tükenmez. Çünkü Uğur Mumcular 1900’lerde Jöntürk’tür, 1908’de İttihatçıdır, 1960 İhtilalinde devrimcidir, 1980’de ise Gladyo ile savaşır. 21. yüzyılda ise biz türk gençliğindedir. Gaffar Okkan ninemizi sırtında taşıyan Mehmetçiktir. Suriye topraklarındaki insanları korumak için kendini feda etmektedir. Kahraman polis Fethi Sekindir.

Erol Can Koçak

TGB Antalya İl Yöneticisi

 

Kaynakça:

1. Israel’s Secret Wars-A History of Israel’s Intelligence Services (sayfa.327) (sayfa. 328-329) (sayfa.521)

2. MOSSAD VE BARZANİ(Cumhuriyet Gazetesi Uğur Mumcu 7 Ocak 1993)

tgb.gen.tr

 

Tarih:
Diğer Haberler