Erdoğan'ın başdanışmanından eyalet açıklaması

Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Şükrü Karatepe başkanlık sistemiyle birlikte eyaletlerin oluşturulması gerektiğini savundu.

Erdoğan'ın başdanışmanından eyalet açıklaması

Referanduma sunulan anayasa değişiklik teklifinin “özerkliğe yol açacağı” tartışmaları sürerken, Cumhurbaşkanı'nın yerel yönetimlerden sorumlu Başdanışmanı Şükrü Karatepe'den ortalığı karıştıracak açıklamalar geldi. Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin yayın organı Şehir Araştırmaları Dergisi'nde “Başkanlık Sisteminde Şehir Yönetimi” başlıklı makale yazan Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Şükrü Karatepe, kalabalıklaşan metropollerin artık klasik idarelerle yönetilemeyeceğini savundu. Karatepe, “İl özel idareleri ile büyükşehir belediyelerinin gücünün birleşmesiyle, belediye kavramını aşan, yeni bir yönetim birimi oluşmuştur. Bu illerin yönetimine artık, şehir kavramını öne çıkaran ‘şehir yönetimi', ‘büyükşehir yönetimi' veya ‘kent yönetimi' gibi başka isimler bulmak gerekir” ifadesini kullandı.

Karatepe, eyaletle yönetilen Çin modelini örnek göstererek, “Çin'de, şehirlerin bir kısmı farklı statülerde kuruluyor. Bütün politikalarını, ulusal birlik ve güvenliğe öncelik vererek oluşturan Çin, büyüyen ve gelişen şehirlerine yeni yönetim modelleri uyguluyor. Güvenlik kaygısıyla resmi açıklamalarda yüksek sesle dile getirilmese bile, Türkiye de bu süreçten etkileniyor.” dedi.

Karatepe'nin Çin ile Türkiye'yi jeopolitik olarak yanlış değerlendirmesi, oradaki eyalet sistemini örnek göstererek Türkiye'de de uygulanmasının yolunu yapmaya çalışıyor. Bu kadar büyük bir coğrafya üzerine kurulmuş bir ülkenin eyaletlerle yönetilmesi gayet doğaldır. Ancak Türkiye için durum farklıdır. Türkiye coğrafya olarak eyaletlerle yönetilmeye ihtiyaç duyan bir ülke değildir. Aksine milli birlik ve beraberliğin sağlam olduğu bir merkezi yönetim, Türkiye'yi daha ileri götürecektir.

Türkiye'nin eyaletlerle yönetilmesini asıl isteyenler, emperyalist devletlerdir. Bu sistem üzerinden Türkiye'yi parçalamayı kolaylaştırma hedefindeler. Türk milleti, emperyalist amaçlar güden fikirlerin gerçekleşmesinin her zaman karşısında duracaktır!

tgb.gen.tr

Tarih:
Diğer Haberler