Kubilay'dan bugüne vatan savunması

Kubilay 23 Aralık 1930’da vatan hainlerinin üzerine gözünü kırpmadan dimdik nasıl yürüdüyse bu gün vatansever Türk gençliğinin de görevi aynıdır.

Kubilay'dan bugüne vatan savunması
Yılmaz Batır
Yılmaz Batır

Bundan tam 87 yıl evvel, Vatansever Asteğmen Mustafa Fehmi Kubilay Cumhuriyet tarihimizin ilk devrim şehidi olmuştur. Kubilay’a sıkılan bu kurşun, onun sadece genç bedenine atılmış bir kurşun olmamakla birlikte, Türk devrimlerine ve vatanseverliğe karşı atılmış bir oktur. Kendini mehdi ilan ederek, vatanseverleri katletmeyi sevap zanneden Derviş Mehmet ve müridleri, Cumhuriyet tarihimizin ilk şehidi olan Mustafa Fehmi Kubilay’ı öldürmüş, başını kesmiş ve büyük bir isyan ateşi çıkarmışlardır.

23 Aralık 1930 tarihinde hükümet konağını basarak şehidimiz Kubilay’ın başını keserek kanından içmek helaldir diyen hain derviş Mehmet’e ve orada bulunupta tüm bu olaylara destek veren 1500 kişiye karşı Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk şu cümleleri kullanmıştır:

“Bu ne haldir, mürteciler hükümet meydanında ordunun subayını din adına boğazlayabiliyorlar. Binlerce Menemenliden kimse çıkıp mani olmuyor, bilakis tekbirler ile teşvik ediyorlar. Yunan idaresi altındayken bu hainler neredeydiler? Onların namusunu ve dinini kurtaran ordunun bir subayına reva gördükleri bu saldırısının cezasını yanız hain katiller değil, hepsi en ağır şekilde çekmelidir. Bu Cumhuriyeti ve bizim başımızı kesmektir. Bundan bütün menemen sorumludur. Bu kasaba vilmodit (cezalandırılmış şehir) ilan edilmeye müstehak olmuştur. Derhal harekete geçmeliyiz!"

Mustafa Kemal’in bu sözü de bize göstermektedir ki: Vatan savunması adına bir mücadele veriliyorsa, bu mücadele de sadece hainler değil, sessiz kalanlar ve mücadeleyi görmezden gelenler de bir o kadar suçludur. Bu sebepten gücünü gençliğe hitabeden ve bursa nutkundan alan Türk gençliği, Kubilay kararlılığı ile vatanın her karış toprağını canı pahasına korumaya devam edecektir.

O günden bu güne, olan olayları incelediğimiz de, Türk vatanseverlerine, Türk milliyetçilerine karşı halen daha aynı algı, hainler tarafından devam etmektedir. Kanlı Pazar olayında Amerikan 6.filo askerlerinin bulunduğu yeri kıble yaparak vatanseverleri katledenler ile, Madımak’ta 35 tane aydını öldürenler, 15 Temmuz hain darbe girişiminde Vatansever Türk milletinin üzerine kurşunlar sıktıran zihniyet, Kubilay’ı şehit eden Derviş Mehmet zihniyetidir.

Bu gün biz kudretimizi, Çanakkale’de, İstiklal Harbinde, hain saldırılarda şehit düşen yüzbinlerce vatan evladından almaktayız. Bugün biz kudretimizi, şanlı ve büyük bir tarihe sahip milletimizin bağımsızlık aşkından almaktayız. Bu gün biz kudretimizi Kubilay kararlılığı ile yürüttüğümüz vatan mücadelesinden almaktayız. Çünkü biliyoruz. Bu milletin istiklalini yine milletin azim ve kararının kurtaracağını biliyoruz. 1930’da bu şanlı görevi Kubilay nasıl üstlendi ise, bu gün üstlenecek olanlarda bizleriz. 1930’da emperyalist güdümlü gerici isyanı başarıya ulaştıramayan zihniyet,15 Temmuz hain darbe girişiminde tekrardan aynı amaç uğruna ortaya çıkmıştır. Fakat o gün olduğu gibi, bu gün de karşılarında Hasan Tahsinler, Kara Fatmalar, Nene Hatunlar, Kubilaylar Mustafa Kemaller olacaktır.

Türk milletinin istiklalini de, geleceğini de kurtaracak olan bizleriz. Bizler Türkiye’nin İkinci Kurtuluş savaşçıları olarak diyoruz ki: Toprağımızın üstünde şerefsizce yaşamaktansa, toprağın altında yatmayı şeref sayarız.

Bursa Nutkunda’da belirtildiği gibi Cumhuriyeti küçük düşürecek en küçük yada en büyük bir kıpırtı duyduğumuzda, Mustafa Fehmi Kubilay gibi vatansever Türk milleti olarak en ön safta yerimizi alıyoruz. Çünkü biz biliyoruz ki:

Türk Genci, Çanakkale’de şehit düşen Yarbay Hasan’dır.
Türk Genci, İstiklal Harbinde savaşan Er’dir
Türk Genci, Amerikan 6.filo’larına defol diye bağırandır.
Türk Genci, gericiliğe karşı dimdik ayakta duran Kubilay’dır.
Türk Genci, Ya İstiklâl Ya Ölüm Diyendir!

Mustafa Fehmi Kubilay, 23 Aralık 1930’da vatan hainlerinin üzerine gözünü kırpmadan dimdik nasıl yürüdü ise bu gün vatansever Türk gençliğinin de görevi dimdik yürümektir. 

Hasan Tahsin Gibi Cesur, Kubilay Gibi Hazırız!

Yılmaz Batır

TGB Afyonkarahisar İl Başkanı

tgb.gen.tr

Tarih:
Diğer Haberler