'Başkanlık sistemine geçit yok'

İnci Özdil’in mesajı CKM’de alkışlarla karşılandı.

'Başkanlık sistemine geçit yok'

Cemal Süreya Kültür Sanat Derneği’nin CKM’de düzenlediği etkinlik, kötü hava koşullarına karşın büyük ilgi gördü. Aydın Ay’ın sunduğu geceye Kadıköy Belediyesi Başkan Yardımcısı Onur Temürlenk’in yanı sıra, 1 Mayıs Marşımızın bestecisi Sarper Özsan, Cemal Süreya’nın eşi Zühal Tekkanat, senarist Mehmet Aydın, şair Ümit Öztürk, edebiyatçı Tamer Tezin, akademisyen yazar Berkis Berksoy, dernek başkanı ve şair Seyyit Nezir, Erkan Yücel Kültür Merkezi yönetmeni İlhan Tonger, Muammer Ketencoğlu ve Folk Beşlisi ile şiir severler ulaşım zorluklarına aşarak katıldı. Hür Hamamlar Denizi’nden Kısa Türkiye Tarihi’ne kadar şairin erotizm ile politik dünyasının kesişmelerini dorukta yansıtan şiirleri ve konuşmalar ilgiyle karşılandı. İoanna Kuçuradi ve Tarık Günersel’in katılamamaları nedeniyle mesajla- rının okunduğu etkinlikte, Türkiye Sanatçılar Birliği (TSB) Başkanı İnci Özdil’in bildirisi dinleyiciden güçlü alkış alırken, Cemal Süreya’nın verdiği örnek doğrultusunda sanatçıların güç durumlarda ülkenin yazgısını yönlendirmeye katılmasının desteklendiğini gösterdi.

CEMAL’DEN DİKTATÖRLÜK ELEŞTİRİSİ

Tamer Tezin’in önerisiyle şairin Yavuz Sultan Selim’den Hitler’e zalim sultanları ve diktatörleri ilençle anan Yazgıcı Şiir’inin Seyyit Nezir tarafından okunması sonrasında dinletiye geçildi. Süreya’nın çok sevdiği “Odam Kireç Tutmuyor” türküsüne dinleyicilerin de katılma- sıyla salonda yükselen coşku, dinleti sonrasında verilen kokteylde söyle- şilere yansıdı; şiirseverler, dışarıda kar yağarken, geç vakitlere kadar şarabını yudumlayarak birbirlerine şiirler okudu, Başkanlık Sistemi tuzağına karşı TSB’nin bildirisinin an- lamını tartıştı. Etkinliğe Genel Başkan İnci Özdil’in gönderdiği bildiride, “Sanatını ve öz varlığını halkına adamış olan Cemal Süreya, siyasette de sanatı- nın gücünü ortaya koymuş, Anadolu insanı ve aydınlarının şiirdeki sesi olmuştur. Cemal Süreya, sanat ve siyasette kararlı mücadele yürütme- nin, Türkiye’nin aydınlanma süre- cinde ne kadar önemli bir görev olduğunu öğretmiştir bizlere” denilerek şu açıklamaya yer verildi:

Görevimizi üstlenmiş olarak, ülkemiz için duyduğumuz derin sevgi ve kaygılarımızı birbirimizle paylaşarak, Türkiye’mizi aydınlık geleceklere taşımanın özgüvenini yaşıyo- ruz. Atatürk İlke ve Devrimi’ni hiçe sayarak ülkemizin önüne konan, milletimize dayatılan “Başkanlık Sistemi” gibi Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni dağıtmaya yönelik girişimlere karşı biz sanatçılar büyük sorumluluk altındayız.

TBMM binasına atılan 15 Temmuz bombası şimdi Türk milletinin tamamına atılmak istenmektedir. İstiklâl Savaşı ve- rerek kurduğumuz Türkiye Cumhuriyeti devletini tek kişinin iradesine bırakmak adına, ülkemizin bölünmez bütünlüğünü dağıtma sürecinin başlatıldığı günleri yaşamaktayız. Ancak şanlı tarihimizden de anlaşılabileceği gibi, I. İstiklâl Savaşı’nı kazanan Türkiye Büyük Millet Meclisi ve orduları, II. İstiklâl Savaşı’nı da büyük bir zaferle kazanacak ve Cumhuriyet son- suza kadar payidar kalacaktır. Bu süreçte biz sanatçılara büyük görevler düşmektedir. 

SANATÇININ GÜCÜ

Sanatının gücünü toprağından ve vatan sevgisinden alan sanatçı ve aydınların önderliği yaşadığımız şu zorlu günlerde büyük önem kazanmaktadır. Halk, sıkıntılı süreçlerde kendi kültürüne ve sanatına yaslanarak güç kazanır ve ayakta kalabil- mek için sanatçısından kuvvet toplar.

İşte o kuvvetler; Namık Kemal’ler, Tevfik Fikret’ler, Mehmet Akif’ler, Nâzım Hikmet’ler ve Cemal Süreya’lar olmuşlardır. Bizler, onların o kuvvetli rüzgârlarını arkamıza alarak vatan mücadelesinde en ön saflarda, Türkiye’mizin önünde kararlı bir şekilde yürüyor ve haykırıyoruz:

“Türkiye Cumhuriyeti devletini dağıtmaya çalışanlara karşı vatan savaşı veren Türk Silâhlı Kuvvetlerimize, Mehmetçiğimize kurşun sıkanların hizmetinde Başkanlık Sistemi gibi yıkıcı girişimlere karşı bizler, Türkiye Sanatçılar Birliği olarak, sonuna kadar mücadele edeceğiz.

“Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni içi boş bir bina haline getirerek işlevsizleştirmeye çalışan, milletin iradesiyle alay eden, Türk Milletinin iradesini Milletin Meclisinden dışarı süpür- meye kalkan saltanatçı zihniyete asla geçit vermeyeceğiz.”

HEP YÜREĞİMİZDE

Değerli Dostlarım, Sevgili Sanatseverler; Türkiye Sanatçılar Birliği olarak Meclis’in iptaline karşı yürüttüğümüz çalış- maların yoğunluğu nedeniyle şu anda aranızda bulunamıyorum. Ancak Derneğimizin onur üyesi, değerli büyüğümüz Sayın Sarper Özsan sizlerle birlikte. Kendisine sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum.

Sanatının toprağını Türkiye sevdasından alan ve bu güzel güne katkı veren, emeğini esirgemeyen siz değerli dostlarımızı yürekten sevgi ve saygılarımla selamlıyorum.

Tüm güzellikleri ortaya çıkaran sanatın dostluk, dayanışma ve sevgi gücüyle, şu anda hep birlikte büyük bir inançla sürdürdüğümüz vatan mücadelesini başarıyla kazanacağımıza olan inancımız tamdır.

İşte Cemal Süreyalar bizlerle hep yaşıyor, görev başındayız!
Yüreğimizdesin Cemal Süreya! 

Tarih:
Diğer Haberler