Bu topraklarda Mustafa Kemaller silinmez!

Silinmesiyle gündeme gelen Atatürk portresi, bakım ve onarım çalışmalarının ardından 30 Ağustos Zafer Bayramı’ında ilk günkü canlılığına kavuşturuldu.

Bu topraklarda Mustafa Kemaller silinmez!

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün bugüne kadar pek çok portresi yapıldı. Ancak Ressam Mustafa Aydemir tarafından Erzincan’da yapılan portre, dünyanın en büyük ve uzaydan görünen tek portre olması özelliğiyle diğerlerinden çok farklı. Mustafa Aydemir’in 3 bin gönüllü askerle 29 günde yaptığı Keşiş Dağı’ndaki Atatürk portresi, zamanla silinmeye başlamıştı. Portredeki göz hatları ve imza, 35 yıl içinde görünmez olmuştu. Aydınlık’ın konuyu haber yapmasının ardından portrenin mimarı Mustafa Aydemir, Erzincan’a çağırıldı. İŞKUR tarafından tutulan 14 mevsimlik işçiyle birlikte çalışmalara başlayan Aydemir, dünyanın en büyük portresinin tahrip olan yerlerini ve boyaları eskiyen taşlarını belirleyerek, bakım ve onarım işlemini tamamladı.

BAŞBAKAN AYDINLIK’IN HABERİYLE TALİMAT VERDİ

Mustafa Aydemir, haberi Aydınlık’ın duyurmasının ardından Başbakan Binali Yıldırım’ın Erzincan İl Genel Meclisi’ne talimat verdiğini anlattı: “Başbakan Binali Yıldırım, Aydınlık’ın haberinden sonra Erzincan valisini aradı. Erzincan’daki tüm yetkililer de sizin haberinizden sonra harekete geçti. Verilen talimat doğrultusunda Erzincan İl Genel Meclisi, portrenin aslına uygun şekilde yenilenmesi için gereken tüm desteği verdi. Dev portre için, otlar temizlendikten sonra 15 kişilik ekiple bakım ve onarım çalışmalarına başladık. İşçiler de bu işe gönül verdiler, canla başla çalıştılar. Ve 15 günlük çalışmanın ardından portreyi, ilk günkü haline kavuşturduk.” Erzincan halkı, Ressam Mustafa Aydemir’in öncülüğündeki çalışmalarla Zafer Bayramı’na yetiştirilen ve parlayan gözlerle Erzincan’a bakan Ata’nın huzurunda bayramını kutlayacak.

Kaynak: Aydınlık

tgb.gen.tr

Tarih:
Diğer Haberler