Çiftçiye Destek Yerine İthal Patates

Ekonomik kriz karşısında artan sebze, meyve fiyatlarını düşürmek için Türk üreticisinin desteklenmesi yerine yurt dışından patates ithal edilecek.

Çiftçiye Destek Yerine İthal Patates

Cumhurbaşkanlığı kararıyla, Resmi Gazete'de yayınlanan Nisan ayına kadar 200 bin tona kadar patates ithalatında sıfır gümrük vergisiyle ithalat kotası tanındı. Tarife kontenjanı dönemi sonu ise 20 Nisan 2019 olarak duyuruldu.

ÜRETİCİ TEPKİLİ

Patates üreticileri duruma tepki şaşırdığını söyleyerek tepki gösterdi. Dünya'da yıllık yaklaşık 22-24 milyon patates üretimi gerçekleşiyor. Türkiye ise  4,5- 5 milyon miktar patates üretimi ile önemli bir paya sahip durumda. Eğer gerekli katkı ve imkanlar sunulduğunda daha fazla üretim yapılabilecekken yurt dışından patates üretilmesinin yersiz olduğu belirtildi. 

TÜRK ÇİFTÇİSİ DESTEKLENSİN 

Bir tarım ülkesi olan ülkemizde üretim kapasitesinin ne kadar büyük olduğu bilinmektedir. Türk çiftçisi devlet tarafından desteklenerek daha fazla üretim yapması sağlanabilir. Bu sayede hem yurt dışına ihracat yapılabilir hem de yurt içinde artan fiyatlar düşürülebilir.

tgb.gen.tr

Tarih:
Diğer Haberler