Efes 2018’e milli silahlar damga vurdu

EFES 2018 Tatbikatı’nda Türkiye’nin milli imkan ve kabiliyetleriyle üretilen 9 harp silah ve aracı ilk kez kullanıldı.

Efes 2018’e milli silahlar damga vurdu

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin kara, deniz, hava, jandarma ve sahil güvenlik kuvvetlerinin katıldığı en büyük müşterek tatbikat olan EFES 2018, ikinci kez çok uluslu olarak düzenlendi. 2016’da 8 ülkenin katılımıyla yapılan Efes Birleşik Müşterek Fiili Atışlı Tatbikatı’na bu yıl katılımcı olarak 23 ülke katıldı. İzmir Seferihisar Doğanbey’daki Tatbikat’ta, Türkiye’nin milli imkan ve kabiliyetleriyle üretilen 9 harp silah ve aracı ilk kez kullanıldı.

Tatbikatı Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, Azerbaycan Savunma Bakanı Zakir Hasanov ile 10 ülkenin genelkurmay başkanı, kuvvet komutanları, 38 yabancı ülkeden 65 seçkin gözlemci ile askeri ataşeler takip etti. Hibrit harekat ortamının esas alınması da tatbikatın ilkleri arasındaydı.

İLK KEZ KULLANILAN HARP SİLAH VE ARAÇLARI

Tatbikat’ta ilk kez kullanılan harp ve silah araçları ise şunlardı: Tank çıkarma gemisi TCG Bayraktar, MİLGEM Projesi kapsamında üretilen ikinci gemi olan TCG Büyükada, CH-47 Chinook ağır yük helikopteri, Silahlı İnsansız Hava Aracı (SİHA), Korkut Hava Savunma Sistemi, CİRİT füzesi, taarruz helikopterlerinden kullanım için geliştirilen bir tanksavar füze sistemi olan L-UMTAS (Lazer Güdümlü Uzun Menzilli Tanksavar Füze Sistemi), Milli Piyade Tüfeği MPT-76, Amfibi Zırhlı Muharebe İş Makinesi Kunduz, 203 milimetre kundağı motorlu obüs.

TERÖRLE MÜCADELE TECRÜBELERİ

Tatbikatın jenerik senaryosunda, Torrike ülkesinin komşusu Arnland’ın kuzey bölgesini ve bir adasını işgal etmesinin ardından BM’nin çağrısıyla oluşturulan çok uluslu gücün işgal edilen adayı kurtarması yer aldı.

Tatbikat’ta, konvansiyonel savaşın yanı sıra, terörizmle mücadele, siber savaş ve psikolojik harbi kapsayan hibrit harekat ortamı esas alındı. İşgal edilen adayı kurtarmak için ülkeyle savaşan dost kuvvetler, jenerik senaryoya göre bir terör örgütüyle de mücadele etti. Terörle mücadele harekatında Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı Harekatı’ndan elde edilen tecrübe tatbikata yansıtıldı. Tatbikatta 945’i katılımcı ülkeden, toplam 7 bin 500 asker görev aldı.

ÖZEL KUVVETLERİN ÇIKARMASIYLA BAŞLADI

Efes 2018 Birleşik Fiili Atışlı Tatbikatı’nın gece bölümü, SAT ve SAS komandolarının denizden, Özel Kuvvetler Komutanlığı personelinin de havadan çıkarmasıyla başladı. Özel kuvvetlerin keşiflerinden sonra, karaya topçu atışları yapıldı. Ardından katılımcı ülkelerin hava kuvvetlerine bağlı F-16 uçakları belirlenen hedefleri vurdu. Obüs atışlarının yanı sıra taarruz helikopterleri de kendileri için belirlenmiş olan hedeflere atış yaptı. Ardından da deniz taarruz atışları yapıldı. Bu sırada, SAT ve SAS komandoları denizdeki mayınları tespit edip temizledi. Karadan karaya OBÜS toplarının atışlarının yanı sıra 2 F-16 uçağı da bombardıman atışı yaptı. Taarruz helikopterlerinin çıkarma yapılacak alanda özel kuvvetlerin tespit ettiği hedefleri yok etmesiyle, amfibi birliklerinin çıkarma yapması için gerekli ön keşifleri icra edildi. Bu harekata eş güdümlü olarak taarruz helikopterleri belirlenen bölgeleri ateş altına aldı.

SİHA’LAR İLK KEZ KULANILDI

İndirme yapılan bölgelerde tespit edilen düşman kuvvetleri, bu tatbikatta ilk kez kullanılan silahlı insansız hava araçları (SİHA) tarafından vuruldu. Düşman tanklarını temsil eden kırmızı noktalar füzelerle vuruldu. Bu sırada 4 Atak helikopteri, yan yana belirlenen hedefe ateş edip yok etti. Gerekli çıkarma hazırlıklarının tamamlanmasıyla da tank ve zırhlı personel taşıyıcıların bulunduğu çıkarma gemileri kıyıya yanaştı. Amfibi deniz piyade birliklerinin birinci dalgası denizden karaya çıkartıldı. Çıkarma anında ise düşman kuvvetlerinin hava unsurlarının müttefik ülke askerlerini ateş altına almasına, hava savunma sistemleriyle karşılık verildi.

tgb.gen.tr

Tarih:
Diğer Haberler