Eğitimde yeni paralel yapı:AİOP

MEB ile protokol imzalayan Ensar Vakfı’nın da aralarında bulunduğu AİOP'un eğitimde yeni 'paralel yapı' oluşturduğu iddia edildi.

Eğitimde yeni paralel yapı:AİOP

Kendilerinin Cumhurbaşkanlığı’nın talimatlarını uyguladıklarını söyleyen yapının, Milli Eğitim yetkilileri ile toplantılar yaptıkları, açılacak okulların türlerini dikte ettikleri, kaymakamları ve hatta Ankara Valiliğini baskı altına aldıkları da iddialar arasında.

İlim Yayma Cemiyeti ve Vakfı, Ensar Vakfı, ÖNDER, TÜGVA, TÜRGEV, MİHVAK gibi kurumların oluşturduğu Ankara İmam Hatip Okulları Platformu’nun (AİOP), İlim Yayma Cemiyeti Ankara Şubesi’nin kurduğu Hacı Bayram Camii yanındaki Ali Soylu Kültür Merkezi ile aynı binayı kullandığı bildirildi.

AKP’Lİ SEÇMEN DE İSYANDA

Yeni yapının uygulama ve baskılarına tepkiler büyüyor. Mamak Kıbrıs Köyü Mahallesi’nden bir öğrenci velisi, mahallelerine yapılan yeni okulun ortaokul hizmeti vereceğinin söylendiğini ancak, bu yapıdan gelen baskı nedeniyle İmam Hatip Okulu olacağı duyumunu aldıklarını bildirdi. Öğrenci velisi şunları söyledi:

ORTAOKULA ENGEL

“Mahallemizde bir okul var. Derslik sayısı yeterli değil. Bu yüzden okul sabah ilköğretim, öğleden sonra ise ortaöğretim için kullanılıyor. Mahalleye eskisine göre çok daha büyük yeni bir okul yapıldı. Bunun ortaokul olacağı söylendi. Fakat sonra okulun imam hatip olarak kullanılacağı yönünde bir duyum çıktı. Çoğunluğunu AKP’li seçmenlerin oluşturduğu 800 öğrenci velisi okulun İmam Hatip değil, ortaokul olarak hizmet vermesi için imza toplayarak mahalle muhtarına verdi. Muhtarın imzaları Kaymakamlık, Mamak İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Ankara Valiliği, Ankara İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Mamak Belediyesi ve AKP Mamak İlçe Başkanlığına bildirdiğini öğrendik. Ancak bir sonuç alınamadı. Bazı öğrenci velileri bu konuda yaptıkları araştırmada, AİOP Mamak Koordinatörü Habip Aşır’ın kurumları dolaşarak ‘Ben Cumhurbaşkanlığı Koordinatörüyüm. Cumhurbaşkanımızın ‘her mahallede bir imam hatip okulu olacak’ şeklinde talimatı var. Bu okul da imam hatip olacak’ diyerek baskı yaptığını öğrenmişler.”

KAMU YÖNETİCİLERİ RAHATSIZ

Yapıdan rahatsız olan kamu yöneticileri de var. Bu kişiler, vatandaşlardan gelen tepkileri haklı buluyorlar. Yöneticiler “Hükümet gerek görürse kanun çıkarır, yönetmelik çıkarır, genelgelerle Milli Eğitim’i kendisi yönlendirir. Ama bunu devlet işleyişi içinde yapar. Bunlara ne oluyor? Devletin işleyişine dışarıdan böyle müdahaleler olursa FETÖ’lerden kurtulamayız” görüşünü savunuyorlar.

AİOP koordinatörleri:

Eyüp Aksoy (Ankara İl Koordinatörü), Hasan Hüsnü Burkay (Ankara 1.Bölge Koordinatörü), Doç. Dr. Özcan Güngör (Çankaya İlçe Koordinatörü), Habip Aşır (Mamak İlçe Koordinatörü), Havva Feyza Yıldırım (Haymana İlçe Koordinatörü), Nurullah Demirel (Elmadağ İlçe Koordinatörü), Elkame Bulut (Gölbaşı İlçe Koordinatörü).

Kaynak: Aydınlık

tgb.gen.tr

Tarih:
Diğer Haberler