Kızılordu Korosu'na Türkiye'de Yoğun İlgi

Aleksandrov Rus Kızılordu Korosu,İstanbul Büyükçekmece'de konser verdi. Konsere ilgi oldukça yoğundu. TGB'liler de konserdeydi.

Kızılordu Korosu'na Türkiye'de Yoğun İlgi

Aleksandrov Rus Kızılordu Korosu, 2019 Türkiye Rusya Kültür Turizm Yılı etkinlikleri kapsamında, 10 Mart'ta, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Cemal Reşit Rey (CRR) Konser Salonu'nda İstanbullularla buluştu.
Konserde koro üyeleri, orkestra, dansçı ve solistlerden oluşan 120 kişilik ekiple sahne aldı. Ayrıca Rusya'nın "Onurlu Sanatçı" payesine sahip isimlerinden Nataliya Moskvina, Pavel Maksimov, Valeriy Gavva ve Vadim Ananyev; uluslararası yarışmalarda aldığı ödüllerle dikkat çeken Maksim Maklakov'un da aralarında bulunduğu pek çok isim solist olarak sahnedeydi.
Konserde Sovyet tarihinin en ünlü bestelerinden 'Büyük Anayurt Savaşı' marşları olan Svyaşennaya Voyna ve Nesokruşimaya i Legendarnaya'dan; Katyuşa ve Kalinka'ya pek çok eser seslendirildi. Koronun repertuvarında her zamanki gibi Türkçe eserler de bulunuyor. Koro ile okunacak İstiklal Marşı'nın ardından solistler Sevdan Olmasa ve Çanakkale Türküsü ‘nü seslendiriyor.
KOROYA İLGİ YOĞUN
Koronun Türkiye'ye gelişinden günler öncesinde biletler tükendi. Konser salonu önünde kilometrelerce kuyruk oluştu. Kuyruğun uzunluğu 2 kilometreyi buldu. 3 bin kişilik salon tıklım tıklım dolarken birçok kişi de dışarıda kaldı. Koro yoğun ilgi sebebiyle ziyaretini uzattı. Bugün akşam saat 20.00’de Ataşehir Ülker Spor ve Etkinlik Salonu’nda son konserini verecek. Konser ücretsiz olacak.
TGB'LİLER DE KONSERDEYDİ
TGB üyeleri de konsere katılım sağladı. TGB’liler konsere dair şunları söyledi: “Aleksandrov Rus Kızıl Ordu Korosu ve Dans Topluluğu’nun kuruluşunun 91. yılında Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda verilen konserde unutulmaz bir gece yaşadık. Sahneye 3 kişinin elinde Türkiye ve Rusya bayrakları ile askeri düzende girmesi ve bayrakları sahnenin solunda öne bırakmalarıyla birlikte tiyatral bir şekilde açılış yapıldı. Ardından İstiklal marşı, Rus Ordu Marşı ve Rusya Milli Marşı’nın seslendirilmesi ile müthiş bir açılış yapıldı. Aynı zamanda ekrana sıkça yansıtılan Atatürk fotoğrafları ve Çanakkale Zaferinin yıldönümüne yaklaşırken yorumlanan “Çanakkale Türküsü” seyirci tarafından ayakta alkışlandı. 2019 Türkiye Rusya Kültür Turizm yılı çerçevesinde düzenlenen konserde gece boyunca Türkçe ve Rusça parçalar seslendirilirken, dans topluluğunun performansları ile de unutulmaz bir gece yaşadık.”
KIZILORDU KOROSU’NU TANIYALIM
Kızılordu Korosu, başlangıçta Sovyetler Birliği halklarına ve cephelerde savaşan askerlerine moral ve motivasyon vermek amacıyla kurulmuş bir ordu korosudur. Bir ordu korosu olmasının da dışında, dünya müzik tarihinde de önemli bir yere sahiptir. Dünyanın en büyük ve en eski korosu olarak nitelendirilmektedir. Koro, Rusya'nın halk şarkılarından kilise müziklerine, opera aryalarından şarkılara ve konser verdikleri ülkelerin hit parçalarına kadar birçok eseri repertuvarında bulunduruyor. Dünyaca ünlü Sovyetler Birliği Marşı'nın bestecisi Aleksandr Aleksandrov koronun kurucularından olup ölümüne kadar koronun şefliğini üstlendi. 2016 yılında Suriye'ye moral konserine giden koronun uçağı Karadeniz’de düşmüş 93 koro üyesi hayatını kaybetmişti. Koro şuan ki ismini bu kazada hayatını kaybeden şefinden almaktadır.

tgb.gen.tr

 

Tarih:
Diğer Haberler