NATO'ya Türkiye'ye müdahale et çağrısı!

Amerikan New York Times gazetesi, 16 Nisan sonrası Türkiye'de başlayan sokak protestolarını teşvik etmesi için NATO’yu göreve çağırdı.

NATO'ya Türkiye'ye müdahale et çağrısı!

Aydınlık gazetesinde bugün yer alan bir habere göre 16 Nisan’da yapılan halkoylaması sonrası ABD’nin ünlü gazetesi New York Times’ta NATO’yu Türkiye’ye müdahale etmeye çağıran bir başyazı kaleme alındı. Başyazıda, “NATO ülkeleri, Erdoğan’ın otokratik eğilimlerini hafifletmek için ellerinden gelen her şeyi yapmalı ve Türkiye’deki demokrasi yanlılarını teşvik etmeli” denildi.

Hayır oyu veren yüzde 48.7’lik kitleyi sokağa çıkmaya çağıran yazıda şu ifadeler kullanıldı: “Türkiye NATO’nun önemli bir üyesi olmasına rağmen demokratik değerler üzerine kurulmuş bu ittifaktan gittikçe uzaklaşıyor. Erdoğan, Amerika ve Avrupa’yla kavgaya tutuştu, batı karşıtlarını heveslendirdi ve Rusya’yla flört etti. Ama Türkiye hala Suriye ve NATO’nun güney sınırlarının korunması konusunda, ayrıca Avrupa’ya göçmen akışının engellenmesinde baş aktör durumunda. NATO ülkeleri, Erdoğan’ın otokratik eğilimlerini hafifletmek için ellerinden gelen her şeyi yapmalı ve Türkiye’deki demokrasi yanlılarını teşvik etmeli. Beyaz Saray Pazartesi günü Başkan Donald Trump’ın referandum sonuçlarıyla ilgili olarak kutlamak için Erdoğan’ı aradığını açıkladı. Bu şok edici nitelikte yanlış bir hareket. Sonuç olarak eğer Türkiye’de demokrasi yeniden canlanacaksa bu, ülkede milyonlarca Türk vatandaşının Erdoğan’ın dayattığı otoriter sistemi istemiyor olmasından kaynaklanacak ve onlar hak ve özgürlükleri geri kazanmanın bir yolunu bulacaklar.”

Yüksek Seçim Kurulu’nun mühürsüz zarfları kabul etmesi de başyazıda detaylı olarak işlenerek Türkiye düşmanlarının elinde önemli bir koz olarak duruyor.

KARAR DÜŞMANLARA YARIYOR

New York Times da Türkiye alehtarı bu başyazısında YSK’nın bu kararını şöyle yorumladı: “Türkiye’deki referandumla ilgili olarak söylenebilecek en iyi şey, seçmenlerin yüzde 48,7’sinin Recep Tayyip Erdoğan’ın otokratik yönetimini daha da pekiştirmek için yaptığı bu aşırı harekete karşı çıkması oldu. Erdoğan, seçimden yüzde 60 oy oranıyla zafer kazanarak çıkmayı bekliyordu ama Ankara ve İstanbul gibi büyük şehirlerde kaybetti. Öte yandan Erdoğan’ın meşruluğu da uluslararası gözlemcilerin seçime ilişkin usulsüzlük iddialarıyla zarar görmüş oldu. Sonuçta referandumu Erdoğan’ın kazandığının resmi olarak ilan edilmesinden sonra yıllardır Avrupa ve Müslüman dünyası arasında önemli bir köprü olan bu ülkenin bundan sonra demokratik yapı ve değerlere saygılı olabileceği konusunda soru işaretleri doğdu.”

‘DİKTATÖR ERDOĞAN’

Referandum öncesi de sıklıkla işlenen “Dikatör Erdoğan” konusu bu başyazıda da tekrar ele alınarak, “Uygulamada zaten parlamentoda çoğunluğu elinde bulunduran Erdoğan’ın İslami kökenli partisi AKP, dolayısıyla Erdoğan, zaten büyük bir güç sahibiydi. Ancak referandumun ardından anayasal olarak da resmiyet kazanan durumla birlikte Erdoğan’ın diktatörlük içgüdüleri daha da güçlenebilir ve liberal demokrasinin dayanak noktası olan güçler ayrılığını daha da tehdit eder bir duruma gelebilir” diye yazıldı.

BİRLİK VE BERABERLİĞİMİZİ BOZAMAYACAKLAR!

16 Nisan'da sandıktan birlik ve beraberlik çıkmıştır. Türk milletinin birlik ve beraberlik kararlılığını ABD'nin oyunları bozamayacaktır. Türk milleti bu tür kışkırtmalara pabuç bırakmayacak, emperyalist oyunlara gelmeyecektir. Sonunda kaybeden emperyalizm olacaktır!

tgb.gen.tr

 

Tarih:
Diğer Haberler