"Onlar bir öldürür, biz bin diriliriz"

Terör örgütü PKK’nın kurduğu pusuda şehit olan Nurcan Karakaya’nın annesi, kızıyla torununun ardından ‘Onlar bir öldürür, biz bin diriliriz’ dedi.

"Onlar bir öldürür, biz bin diriliriz"

Tüm Türkiye PKK saldırısında şehit olan anne ve on bir aylık bebeğini gözyaşlarıyla son yolculuğuna uğurladı. Şehit Nurcan Karakaya’nın annesi, kızıyla torununun ardından ‘Onlar bir öldürür, biz bin diriliriz’ dedi.

PKK’lı teröristlerin katlettiği 25 yaşındaki Nurcan Karakaya ile 11 aylık bebeği Mustafa Bedirhan Karakaya son yolculuğuna uğurlandı.
Karakaya, Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde, önceki gün astsubay eşini ziyarete gittiği üs bölgesinden evine otomobille dönerken, PKK’lı teröristlerin yola önceden tuzakladığı el yapımı patlayıcının infilak etmesi sonucu bebeğiyle birlikte hayatını kaybetmişti.
Şehit anne ve bebeği için ilk tören Hakkari’ye 7 kilometre uzaklıkta bulunan Otluca köyündeki Dağ Komando Tugay Komutanlığı’nda düzenlendi. Törene Hakkari Vali Vekili Bekir Abacı, Belediye Başkan Vekili Cüneyt Epkin, Emniyet Müdürü Süleyman Suvat Dilberoğlu, Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Balık, askeri yetkililer ve polislerle Nurcan Karakaya’nın eşi Jandarma Astsubay Serkan Karakaya katıldı. Anne-oğulun cenazeleri, memleketlerine uğurlanırken Serkan Karakaya’nın silah arkadaşları cenazeleri hep birlikte omuzladı. Baba Serkan Karakaya da çocuğunun yastığına sıkı sıkı sarıldı.
Nurcan Karakaya’nın Sivas’ın Şarkışla ilçesinde yaşayan annesi Suudiye Demir, Türk bayrağı astığı evinde taziyeleri kabul etti. Demir, “Onlar bir öldürür, biz bin diriliriz. Onlar bir çocuk öldürür, bizim bin çocuğumuz olur. Onlar katlettikçe biz doğarız. Vatan sağ olsun” dedi.
Acılı anne kızıyla son görüşmesini şöyle anlattı: “En son üç hafta önce görüşmüştüm. Telefonla görüşmüştüm. 20 gün sonra izne ayrılacaktı kocası. ‘20 gün sonra kavuşuruz anne’ dedi. Dün de aradım, ulaşamadım. Saat 16.00’da şehadet haberini aldım.”
KAYSERİ’DE DE YAS VAR

Jandarma Astsubay Çavuş Serkan Karakaya’nın, daha önce görev yaptığı Uşak’ın Sivaslı ilçesinden tayinle, kısa bir süre önce yeni birliğinde göreve başladığı öğrenildi. Karakaya’nın Kayseri’deki babaevinde de yas var. Baba Mustafa ve anne Kezban Karakaya’ya acı haberin verilmesinin ardından, komşuları binaya Türk bayrakları astı.

PKK’NIN ÇOCUK KURBANLARI

Bölge halkına korku salmak için düzenledikleri kanlı eylemlerinde bebek ve çocukları hedef almaktan kaçınmayan PKK, 30 yılı aşkın süredir yüzlerce çocuğu katletti, yaraladı ya da sakat bıraktı.
Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgeleri başta olmak üzere yurdun dört bir yanında düzenledikleri saldırılarla halka korku salma amacı güden PKK, güvenlik güçlerini hedef alan eylemlerinin yanı sıra sivilleri de katletmekten uzak durmadı. Siirt’in Baykan ilçesine bağlı Derince köyünde 1993’te PKK’lı teröristlerin okul bahçesinde kurşuna dizdiği 13’ü çocuk 22 kişi arasında bulunan üç yaşındaki Serkan Erdem’in kurşunlanmış fotoğrafı, terörün acımasız yüzünü dünya kamuoyuna gösterdi. Abdullah Öcalan da bu katliamdan sonra “bebek katili” olarak hafızalara kazındı.
Terör örgütü PKK’nın bugüne kadar bebek ve çocukları hedef alan saldırılarından bazıları şöyle:

- 7 Mart 1987’de Mardin’in Nusaybin ilçesi Açıkyol köyünde, 6’sı çocuk 8 kişi kurşuna dizildi.
- 20 Haziran 1987’de Mardin’in Ömerli ilçesinin, köy korucusu ailelerin yoğunlukta olduğu Pınarcık köyünde, 16’sı çocuk 30 kişi öldürüldü.
- 8 Temmuz 1987’de Mardin’in Midyat ilçesine bağlı Yuvalı köyü Haraberk mezrasında, aynı aileden 7’si çocuk 2’si kadın 9 kişi katledildi.
- 19 Ağustos 1987’de Siirt’in Eruh ilçesine bağlı Milan mezrasında, aralarında 3 ve 6 günlük 2 bebeğin de bulunduğu 25 sivili öldürüldü. Katledilenlerin 14’ü, 18 yaşından küçüktü.
- 21 Eylül 1987’de Şırnak’ın Güneyce köyü Çiftekavak mezrasını basan PKK’lılar, 2’si hamile 5 kadın ile 4 çocuğu katletti.
- 10 Ekim 1987’de Şırnak’ın Çobandere mezrasına baskın yapan teröristler, birçoğu yaşlı, kadın ve kundaktaki bebek olmak üzere 13 kişiyi katletti. Ağır yaralanan 9 kişi, tedavi altına alındı.
- 22 Haziran 1992’de Batman’ın Gercüş ilçesine bağlı Seki köyündeki 2 korucunun evine baskın düzenleyen teröristler, 8’i çocuk 10 kişiyi katletti, 2 kişiyi ağır yaraladı.
- 9 Kasım 1992’de Diyarbakır’ın Hani ilçesine saldıran PKK’lı teröristler, evleri basarak insanları kurşuna dizdi. Saldırıda 4’ü çocuk, 4’ü kadın 12 kişi hayatını kaybetti.
- 18 Temmuz 1993’te Van’ın Bahçesaray ilçesindeki Sündüz Yaylası’na baskın düzenleyen PKK’lı teröristler, 14’ü çocuk 24 kişiyi katletti.
- 21 Ocak 1994’te Mardin’in Savur ilçesine bağlı Ormancık ve Akyürek köylerine saldıran teröristler, 11’i çocuk 21 kişiyi öldürdü.
- 24 Temmuz 1995’te İran’dan gelen kalabalık PKK’lı terörist grup, Van’ın Gürpınar ilçesine bağlı Akdoğu köyü Atabinen mezrasına giremeyince evleri roket atışına tuttu. Teröristler, 7’si kadın ve çocuk 12 kişiyi öldürdü..
ÖĞRENCİLERİ HEDEF ALDILAR

PKK, saldırılarını kırsalda sürdürdüğü dönemde şehirlerde de kanlı eylemler yaptı.
- Diyarbakır’da 3 Ocak 2008’de askeri servis aracının geçişi sırasında bir dershane önünde bomba yüklü aracın patlatılması sonucu 6’sı öğrenci 7 kişi yaşamını yitirdi. Saldırıda, aralarında öğrencilerin de bulunduğu 73 kişi yaralandı.
GENÇ KIZ OTOBÜSTE ALEVLER ARASINDA KALDI

- İstanbul’un Bağcılar ilçesinde 8 Kasım 2009’da belediye otobüsüne terör örgütü mensuplarınca molotofkokteyli atıldı. Saldırıda, 17 yaşındaki lise son sınıf öğrencisi Serap Eser, otobüste çıkan yangın sonucu alevler arasında kaldı. Genç kız, yaklaşık bir ay tedavi gördüğü hastanede yaşam mücadelesini kaybetti.
KURBAN ETİ DAĞITAN ÇOCUKLARI KATLETTİLER

- HDP Merkez Yürütme Kurulunca 6 Ekim 2014’te yapılan açıklamanın ardından çıkan 6-7 Ekim olaylarında 2 polis memuru şehit oldu, 31 kişi hayatını kaybetti, 221 sivil ile 139 polis yaralandı. Ölenler arasında, Kurban Bayramı’nın 4. günü ihtiyaç sahiplerine kurban eti dağıtılırken, 2 arkadaşıyla katledilen 16 yaşındaki Yasin Börü de bulunuyordu.
5 AYLIK BEBEĞİ KATLETTİLER

- Diyarbakır’ın Çınar ilçesinde 13 Ocak 2016’da İlçe Emniyet Amirliği ve lojmanına teröristlerce bomba yüklü araçla düzenlenen saldırıda, bir polis memuru şehit oldu, biri 5 aylık, biri 4 ve diğeri 12 yaşında 3 çocuğun da aralarında bulunduğu 6 kişi hayatını kaybetti. Saldırıda yaralanan 39 kişi hastaneye kaldırıldı.
- Şırnak’ın İdil ilçesinde 13 Nisan 2016’da terör örgütü PKK mensuplarının tuzakladığı el yapımı patlayıcının infilak etmesi sonucu 4 yaşındaki Hidayet Tek yaşamını yitirdi.

Tarih:
Diğer Haberler