Pentagon'dan Türkiye'ye Tehditkar Mektup!

ABD Savunma Bakanlığı'ndan (Pentagon) Milli Savunma Bakanı Akar'a, S-400 ve F-35'lerle ilgili tehdirkar bir mektup gönderildi.

Pentagon'dan Türkiye'ye Tehditkar Mektup!

ABD Savunma Bakanlığı'ndan (Pentagon) Milli Savunma Bakanı Akar'a, S-400 ve F-35'lerle ilgili tehdirkar bir mektup gönderildi.

Rusya'yla yapılan S-400 antlaşması sonrası baskı ve tehditlerini arttıran ABD, bir dizi yaptırımlarla Türkiye'yi zayıflatmaya çalışmıştı. Son olarak Pentagon'dan Hulusi Akar'a gönderilen mektupla, bu tehditler açık bir şekilde yeniden küstahça dile getirildi.

"BİZİ HAYAL KIRIKLIĞINA UĞRATTINIZ!"

"S-400 eğitimi için Rusya'ya personel gönderdiniz", "F-35 programı askıya alınacak", "Pilotlarınıza yeni eğitim verilmesini onaylamayacağız", "Ticaret hacmini artırma hedefini tehlikeye atıyorsunuz" ve "Bizi hayal kırıklığına uğrattınız" gibi ifadelerin yer aldığı mektupta Türk pilotlarının eğitimlerinin 31 Temmuz itibariyle sonlandırılması olduğu belirtiliyor.

Arizona eyaletindeki Luke Hava Üssü ile Florida eyaletindeki Eglin Hava Üssünde eğitimleri devam eden 42 Türk Hava Kuvvetleri personelinin eğitimleri sonlandırılırken, personelin 31 Temmuz itibariyle üslerden ayrılmasının isteneceği ifade ediliyor.

Ayrıca, F-35 eğitimi için kasım ayına kadar ABD’ye gelmesi beklenen 34 Hava Kuvvetleri personelinin de seyahatlerinin iptal edileceğinden bahsediliyor.

Bunların yanı sıra, mektupta Türk yetkililerinin F-35 program ofisine girişinin de 31 Temmuz itibariyle engelleneceğinin ifade edildiği belirtiliyor.

Mektupta, ayrıca 12 Haziran’da F-35 ile ilgili yapılacak üst düzey toplantıya Türk yöneticilerin davet edilmeyeceğinin değerlendirildiği ifade ediliyor.

Türk şirketlerine de parça üretimi konusunda sipariş verilmeyeceği kaydedilen mektupta, Türk şirketlerinin mevcut işlerinin alternatif kaynaklara kaydırılacağına dikkat çekildiği belirtiliyor.

Türkiye'nin S-400 alımından vazgeçmesi durumunda ise bu adımların geri alınacağına vurgu yapılıyor.

Türkiye, 2002'de üretim ortağı olduğu F-35 Müşterek Taarruz Uçağıdan 100 adet almayı planlıyor.

Şu ana kadar 4 F-35 uçağının mülkiyeti Türkiye'ye verilmişti. Ayrıca bu uçakların uçuş eğitimleri ABD'de devam ediyor.

MİLLİ SAVUNMA BAKANLIĞI'NDAN AÇIKLAMA

Milli Savunma Bakanlığı'ndan konuyla ilgili yapılan açıklamada,"ABD Savunma Bakan Vekili Shanahan tarafından Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’a bir mektup gönderilmiştir. İki ülke arasındaki savunma ve güvenlik konularını kapsayan söz konusu mektupta, mevcut sorunlara stratejik ortaklık çerçevesinde ve kapsamlı güvenlik işbirliğini muhafaza edecek şekilde bir çözüm bulunması yönünde beklenti dile getirilmekte ve görüşmelere devam edilmesinin önemi ifade edilmektedir." denildi.

tgb.gen.tr

Tarih:
Diğer Haberler