'Rıza göstermek vatana ihanettir'

MHP Milletvekili Prof. Dr. Yusuf Halaçoğlu, başkanlık öngören anayasa değişikliğine ilişkin açıklamalarda bulundu.

'Rıza göstermek vatana ihanettir'

MHP Milletvekili Prof. Dr.Yusuf Halaçoğlu, başkanlık öngören anayasa değişikliğine hayır oyu vereceğini tekrarlayarak, yasama, yürütme ve yargıyı tek elde toplayacak teklife rıza göstermenin vatana ihanet olacağını bildirdi. 

Yusuf Halaçoğlu, sosyal medya adresinden, başkanlık anayasasına hayır tutumuyla ilgili bir açıklama yayınladı. Lidere saygının ayrı, yapılan yanlışa karşı durmanın ayrı şeyler olduğunu vurgulayan Halaçoğlu, “Bakınız arkadaşlar. Kim ne derse desin. Ne lider, ne doktrin, ülkeyi tek adam yönetimine götürecek anayasaya beni evet dedirtemez. Lidere saygı ayrı bir şey, yapılan yanlışa karşı durmak ayrı şeydir. Hele hele bu yanlış ülkenin geleceğini karartacaksa hiçbir şey buna karşı çıkmayı engelleyemez” dedi.

Yürütmeyi, yasamayı ve yargıyı tek elde toplayacak bir anayasa taslağı sunulduğunu kaydeden Halaçoğlu şunları söyledi:

“Buna rıza göstermek vatana ihanetten başka türlü vasıflandırılamaz. Şunu da hatırlatayım. Beni ülkücü olmamakla suçlayanlar için yazıyorum. Ben 1970’li yılların en çetrefilli döneminde Ülkü-bir yönetim kurulunda görev yapmış bir kişiyim. Yargılandık. Ama bu bir övünç meselesi değil, ilkeli olmak meselesidir. Ülkücü aklını kullanan bilgili insandır. Emre itaat eder ama kul olmaz. Atilla başkan gibi. Ben bir Türküm ve Allahtan başkasına baş eğmem.” Mevcut Anayasa’nın 7. maddesinde, “Yasama yetkisi Türk Milleti adına Türkiye Büyük Millet Meclisi’nindir. Bu yetki devredilemez” dendiğini hatırlatan Halaçoğlu, “Bu madde yeni değişiklikte de aynen muhafaza edilmiş bulunuyor. Peki cumhurbaşkanına yürütme ile ilgili konularda kanun çıkarma yetkisi veriliyor. Yani Anayasaya aykırı bir işlem gerçekleştiriliyor. Sadece bu husus bile iptale ve hayır demeye yeter” ifadelerini kullandı. 

Tarih:
Diğer Haberler