Rusya ile yakınlaşmaya ABD'den tehdit

ABD Hava Kuvvetleri, "Rusya'dan S-400 füzeleri satın alırsa Türkiye'nin NATO teknolojilerine erişimi kısıtlanır" diyerek tehditte bulundu.

Rusya ile yakınlaşmaya ABD'den tehdit

Türk milletinin ve Türk ordusunun ABD piyonları ile girdiği kararlı vatan savaşı ve NATO ile karşı karşıya geldiği son dönemde Avrasya ülkeleri ile ilişkilerin daha da kuvvetlendirilmesi adına atılan adımlar ABD'yi büyük oranda rahatsız etti. ABD Hava Kuvvetleri Müsteşar Yardımcısı Heidi Grant, yaptığı açıklama ile Türkiye'yi tehdit etti. Grant, "Rusya'dan S-400 füze savunma sistemleri satın alırsa Türkiye'nin NATO teknolojilerine erişimi kısıtlanır" sözlerini dile getirdi.

"TÜRKİYE'NİN TALEPLERİNİ KARŞILAMAYA HAZIRIZ"

ABD Hava Kuvvetlerinden gelen tehdidin ardından Rus helikopter üreticisi Russian Helicopters (Vertolety Rossii),Rusya’nın çift amaçlı helikopterler konusunda Türkiye’nin taleplerini karşılamaya hazır olduğunu açıkladı.

Rusya Federal Askeri ve Teknik İşbirliği Dairesi, Moskova’nın savaş helikopterlerinin satışı konusunda Ankara’yla görüşmeye hazır olduğunu duyurdu.  

Russian Helicopters, Sputnik’e verdiği mülakatta Rusya’nın şu anda Türkiye için hangi helikopterleri ürettiği ve ileriye dönük planları konusunda bilgi aktardı.

Şirketin basın dairesi, konuyla ilgili açıklamasında, “Şu anda Russian Helicopters Holdingi Türk işvereninin talebi doğrultusunda Ka-32А11VS helikopterlerinin satış kontratını uyguluyor. Elbette ki Türk işverenlerden Rusya’ya çift amaçlı helikopterler de dahil olmak üzere farklı helikopterlerle ilgili talep gelmesi durumunda şirketimiz, söz konusu helikopterlerin üretimini genişletmeye hazır” ifadelerine yer verildi.

Rusya’nın daha önce Türkiye’nin düzenlediği birçok silah ihalesine katıldığı biliniyor. Rusya’nın Kamov şirketi, daha önce Türkiye’nin taarruz helikopteri ihalesine "Ka-50-2 Erdoğan" adını verdikleri helikopterle katılmış, ancak bu helikopterler için satış kontratı imzalanmamıştı.

tgb.gen.tr

Tarih:
Diğer Haberler