Türk Donanması “Mavi Vatan” İle Tüm Dünya'ya Mesaj Verdi!

Türk donanması, açık denizlerde doğru strateji doğrultusunda ulaştığı imkân ve yetenekleri, dosta düşmana göstermiş oldu.

Türk Donanması “Mavi Vatan” İle Tüm Dünya'ya Mesaj Verdi!

Cumhuriyet tarihimizin en büyük deniz tatbikatı Mavi Vatan Tatbikatı bugün tamamlanıyor. Üç denizde de 103 geminin katılımıyla eş zamanlı tatbikatta ağırlıklı olarak yerli/milli silahlar kullanıldı.
Mavi Vatan Tatbikatı FETÖ’den arındıkça, kumpaslar yıkıldıkça TSK’nın, ve özellikle Ergenekon/Balyoz Davaları ile yıpratılamaya çalışılan Deniz Kuvvetlerinin ne kadar güçlendiğini net bir şekilde gösteriyor. Türk donanmasının açık denizlere doğru stratejisi doğrultusunda ulaştığı imkân ve yetenekleri dosta düşmana göstermiş oldu. Başta ABD ve mavi vatanımızda gözü olan diğer ülkelere karşı vatanımızın hak ve menfaatlerini nasıl cesaretle koruyacağını göstermiş oldu.

NEDEN MAVİ VATAN?

Tatbikatın adı ilk olarak, Mustafa Kemal’in askerilerinden aynı zamanda TGB’nin önemli destekçilerinden Emekli Tümamiral Cem Gürdeniz’in kullandığı bir kavram. 3 tarafı denizlerle kaplı cennet vatanımızın karasularımızı, kıta sahanlığımızı ve münhasır ekonomik bölgemizi ifade etmektedir.

BATIDAN SIKIŞTIRIP DOĞUDA TESLİM ALMAK

Trump, Suriye’de ki ABD askerlerini geriye çekme açıklaması yapmıştı. Sadece Batı Asya’da değil tüm dünyada dengeleri değiştiren Türkiye, Rusya, İran ortaklığının yarattığı ortamda ABD klasik taktiğini devreye soktu. Türk Ordusu’nun, bölge ülkeleri ile işbirliği içinde 24 Temmuz 2015’te PKK terör örgütünü bombalamaya başlamasından itibaren başlayan terörle müzakere değil mücadele dönemiyle yenilen ABD, “kara gücüm” dediği PKK YPG’yi kurtarmak için Doğu Akdeniz’de İsrail’in desteğiyle Güney Kıbrıs Rum Yönetimi ve Yunanistan üzerinden atak yapsa da büyük bir kayaya tosladır. O kocaman kaya Türk Donanması’idi.

MİLLİ GEMİ VE SİLAHLARIMIZ GÖZ DOLDURDU

Türkiye’nin en büyük savaş gemisi ve dünyanın en büyük amfibi tank çıkarma gemisi olan TCG Bayraktar gemisi tatbikat sürecinde hem göz doldurdu hem de dosta güven düşmana korku verdi. Yüzde 72’si yerli imkânlarla tamamlanan gemi tümüyle Türk mühendislerince tasarlanmış bir yerli üretim. Türk savunma sanayinin yeterli destek sunulduğunda kendi imkan ve kabiliyetlerini ne derece geliştirebildiği TCG Bayraktar gibi insansız hava araçları, uçak ve mühimmat ve milli yazılımlar ile kanıtlanmıştır.

TATBİKATTAN DÖNEN GEMİLERİMİZ BARBAROS HAYRETTİN PAŞA'YI SELAMLADI

TCG Barbaros, Oruçreis, Kemalreis, Yıldırım fırkateynleri, Burgazada, milli gemi Bandırma korvetleri ve hücum botları ile denizaltılardan olan 11 Türk savaş gemisi, üs komutanlıklarına dönmek üzere Karadeniz'den aralıklarla Boğaz'dan geçiş yaptı.

Gemiler, Beşiktaş'ta Barbaros Hayreddin Paşa Türbesi'ni selamladı.

tgb.gen.tr

Tarih:
Diğer Haberler