Vandallığın Panzehri: Sanat eğitimi

Toplumu sağaltmanın; huzurlu, kendiyle ve diğer insanlarla barışık bireyler yetiştirmenin yolu sanattan geçiyor.

Vandallığın Panzehri: Sanat eğitimi

"Bir millet sanattan ve sanatkârdan mahrumsa tam bir hayata malik olamaz. Böyle bir millet bir ayağı topal, bir kolu çolak, sakat ve alil bir kimse gibidir. Sanatsız kalan bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş olur." Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün bu sözü sanat ve sanatçının ülkemiz için önemini vurguluyor.

Aydınlık gazetesinden Fatma Batuhan Belge'nin yazısı önemli noktalara değiniyor. Belge'ye göre sanat, kişisel gelişime katkı sağlarken toplumsal barışa da hizmet ediyor.

Toplumu sağaltmanın; huzurlu, kendiyle ve diğer insanlarla barışık bireyler yetiştirmenin yolu sanattan geçiyor. Çocukluk döneminde yapılan sanat ve yaratıcılık faaliyetleri; yetişkinlik döneminde buluşlara açık ve yenilik getirici bireyler yetişmesine katkı sağlıyor. Araştırmalar, yetişkinlikte girişimci ve buluşlar yapan kişilerin çocukluk döneminde diğerlerine göre sekiz kat daha fazla sanatla uğraştıklarını gösteriyor.

Çocukluk dönemindeki yaratıcı etkinlikler ve sanatsal faaliyetler beynin kalıpları dışında düşünmesine destek oluyor. Drama, sezgisel oyunlar, görsel sanatlar, dans ve müzik gibi sanatsal aktiviteler karmaşık problemleri çözme konusunda zihinsel gelişime önemli katkı sağlıyor. Örneğin; bir dansçı peş peşe gelen hareketleri bir ritim eşliğinde yerine getirirken, hayatta da akıcı bir ritim yakalamasına katkı sağlıyor. Bir enstrüman çalmak da öyle; eseri önce parçalara ayırma ve tekrar bir araya getirme sırasında kazanılan beceriler hayatta da karşılaştığımız sorunlara nasıl baktığımızı ve onları nasıl çözümleyip, geliştirdiğimizi de belirliyor.

ÇOCUKLARIMIZI NASIL SANATA TEŞVİK EDEBİLİRİZ?

Fatma Batuhan Belge bu soruyu şu şekilde cevaplıyor;

Sanatı çocuğun hayatına nasıl dahil edebilirsiniz?

Çocuğunuz için her zaman kağıt, kalem,boya gibi malzemeleri hazır bulundurun.

Çocuğunuzun resimle ilgilenmesini övün, çizimlerini duvara asın veya bir klasörde saklayın. - Kitap okuyun ve çocuğunuzun okuması için destek verin.

Sanatlar ve sanatçılar hakkında araştırmalar ve okumalar yapın.

Çocuğunuzla birlikte müzelere, konserlere veya tiyatrolara gidin.

Kamusal alanlardaki sanat yapıtlarına dikkatini çekin.

Sanatsal becerilerinizi çocuğunuzla paylaşın.

Yazının tamamını okumak için; 

 

tgb.gen.tr

Tarih:
Diğer Haberler