Yaz ayları terör örgütlerine kabus oldu

Geçtiğimiz yaz aylarında Mehmetçiğin yürüttüğü operasyonlarda terör örgütlerine ağır darbe indirildi.

Yaz ayları terör örgütlerine kabus oldu

TÜRKİYE’nin barış, huzur ve güvenliğini bozmak için sivilleri, çocukları ve bebekleri dahi hedef almaktan çekinmeyen terör örgütü PKK/YPG’ye yönelik haziran, temmuz ve ağustos aylarında yurtiçi ve yurtdışında düzenlenen operasyonlarda 760 terörist etkisiz hale getirildi. 1 Haziran-31 Ağustos’u kapsayan yaz döneminde terör örgütü PKK / YPG’nin saldırılarında 35 güvenlik görevlisi şehit oldu. Aralarında 11 aylık bir bebeğin de bulunduğu altı sivilin yaşamını yitirdiği saldırılarda yaralanan 52 güvenlik görevlisi ve iki sivil, tedavi altına alındı. Doğu ve Güneydoğu kırsalında hava ve kara operasyonlarıyla teröristlere hem personel hem de ciddi lojistik kayıp yaşatan güvenlik güçleri, düzenledikleri operasyonlarla örgütün çok sayıda sözde sorumlusunu etkisiz
hale getirdiler.

Tunceli’de 13 Haziran’da düzenlenen operasyonda ise İçişleri Bakanlığının Aranan Teröristler Listesi’nin “gri” kategorisinde bulunan “Ferhat Dersim” kod adlı Ertan Erol etkisiz hale getirildi. Erol’un, üç yıl önce Jandarma Binbaşı Yavuz Sonat Güzel’in şehit edilmesi olayına karışmış olabileceği belirtildi.

15 ŞEHİDİN FAİLİYDİ

Bitlis’te 28 Haziran’daki operasyonda etkisiz hale getirilen 10 teröristten birinin, Aranan Teröristler Listesi’nin “kırmızı” kategorisinde bulunan Sefer Açar olduğu belirlendi. Terörist Açar’ın 1998’de jandarma helikopterinin PKK tarafından düşürülmesi sonucu 15 askerin şehit düştüğü saldırının faili
olduğu saptandı. Irak’ın kuzeyine 13 Temmuz’da düzenlenen hava harekatında öldürülen üç teröristten birinin, PKK’nın lojistik sorumlusu Hasan Çakmak olduğu anlaşıldı. Terör örgütü PKK’nın sözde “İskandinavya sorumlusu” olan ve kırmızı bültenle aranan C.D. de 14 Temmuz’da Danimarka’da yakalandı.

"KARADENİZ"DE DARBE

Trabzon’un Maçka ilçesinde geçen yıl ağustosta çıkan çatışmada 15 yaşındaki Eren Bülbül’ü şehit eden teröristlerden “kırmızı” kategoride aranan PKK’nın sözde Karadeniz bölge sorumlusu “Zeynel” kod adlı Mehmet Yakışır, 15 Temmuz’da düzenlenen operasyonla etkisiz hale getirildi. Giresun ve Gümüşhane kırsalında bölücü terör örgütü mensuplarına yönelik operasyonlarda, PKK’nın Karadeniz açılım grubuna büyük darbe vuruldu. Diyarbakır’ın Lice ilçesinde 23 Temmuz’da etkisiz hale getirilen teröristin, “gri” kategoride bulunan ve örgütün sözde “Amed eyaleti özel güç sorumlusu” “Aram Civan” kod isimli Osman Gülen olduğu belirlendi. Tunceli-Ovacık kırsalında 6 Ağustos’ta düzenlenen operasyonda, aralarında TKP/MLTİKKO’nun sözde Ovacık gücü sorumlusu “Yusuf” kod adlı İlker Tezer’in de olduğu altı terörist etkisiz hale getirildi. Aynı operasyonda etkisiz hale getirilen teröristlerden birinin de Aranan Teröristler Listesi’nde “turuncu” kategoride yer alan TKP/ML TİKKO bölge sorumlusu “Deniz Doğan” kod adlı Cumhur Sinan Oktulmuş olduğu saptandı.

ŞEHİTLERİN KANI YERDE KALMADI

Aranan Teröristler Listesi’nde “kırmızı” kategoride bulunan “Atakan Mahir” kod adlı İbrahim Çoban’ın, 11 Ağustos’ta Tunceli’de etkisiz hale getirildiği bildirildi. Çok sayıda terör olayının planlayıcısı olan teröristin, Tunceli’de altı öğretmen ve iki güvenlik korucusu ile Tokat’ta yedi güvenlik görevlisinin şehit edilmesi olaylarına karıştığı belirlendi. Aynı operasyonda etkisiz hale getirilen teröristlerden birinin ise örgütün sözde Erzurum eyalet sorumlusu “Roni-Munzur” kod adlı Mahmut Laçin olduğu saptandı. Laçin, daha önce etkisiz hale getirilen aynı görevdeki “Panzer Kemal” kod adlı Medeni Sayılgan’ın yerine getirilmişti. Örgütün, daha önce tamamen çökertilen Erzurum grubunu yeniden oluşturmaya çalıştığı anlaşıldı. Aynı kentte 14 Ağustos’ta düzenlenen iç güvenlik operasyonunda Aranan Teröristler Listesi’nde “turuncu” kategoride bulunan, terör örgütü PKK’nın sözde Dersim Saha ÖSB/YPS sorumlusu “Rezzan Mardin” kod adlı Ömer Duran ve sözde Batı Cephe YJA STAR sorumlusu “Jindar” kod adlı Pınar Yıldırım etkisiz hale getirildi. TSK ile MİT tarafından Irak’ın kuzeyindeki Sincar bölgesine 15 Ağustos’ta düzenlenen ortak operasyonda, PKK’nın elebaşılarından sözde KCK yürütme konseyi üyesi “Mam Zeki Şengali” kod adlı İsmail Özden’in etkisiz hale getirildiği bildirildi. Şırnak’ın Kaval Dağı bölgesinde 20 Ağustos’ta etkisiz hale getirilen teröristlerin terör örgütü PKK’nın sözde “Botan saha sorumlusu”, “Brüsk Cizre” kod adlı Yusuf Sungur ile yardımcısı “Eşref Batü” kod adlı Serbest Gün olduğu belirlendi. Gümüşhane’de 22 Ağustos’ta düzenlenen operasyonda ölü ele geçirilen iki teröristten birinin, Aranan Teröristler Listesi’nde “kırmızı” kategoride yer alan “Türk Tarık” kod adlı Barış Öner olduğu kaydedildi.

VATANDAŞTAN İHBAR

Güvenlik güçlerinin aralıksız devam eden operasyonları sonucu terör örgütü PKK’nın çöküşü, istihbari çalışmalarla da gün yüzüne çıkıyor. Örgüt, 2016 ve 2017 ile bu yıl yürütülen operasyonlarda verdiği kayıplar nedeniyle büyük panik yaşıyor. Bölge halkı üzerindeki etkisini tamamen kaybeden örgüte yönelik operasyonlara, vatandaşlar da yaptıkları ihbarlarla destek veriyor. Yakalanan ve teslim olan teröristlerin verdikleri ifadeler, örgütün, güvenlik güçlerinin operasyonları karşısında çaresiz kaldığını ortaya koyuyor. Bunun son örneği, Amanos Dağları’nda yürütülen operasyonlarda görüldü. Bir grup teröristin Sİ-HA’lar tarafından vurulduğu bölgede yapılan istihbarat çalışmasıyla, örgüt mensuplarının avladıkları yaban domuzunu açık arazide yerken güvenlik güçlerinin hedefi olduğu belirlendi. PKK’lı teröristlerin, başarılı operasyonlar sonucu hareket kabiliyetlerini kaybettikleri, yiyecek bulmakta bile zorlandıkları belirtildi.

tgb.gen.tr

Tarih:
Diğer Haberler