ABD'de Soğuk Savaş: "Yalnızca güçlüler hayatta kalacak"

ABD'nin Teksas eyaletindeki soğuklar sonrası elektrik kesintisi, gıda ve su sıkıntısı sürüyor. -18 derece soğuklarda onlarca kişi yaşamını yitirdi.

ABD'de Soğuk Savaş: "Yalnızca güçlüler hayatta kalacak"

Kovid-19'la mücadelede sınıfta kalan ABD’nin bir başka doğa felaketi karşısında daha vatandaşının en temel ihtiyaçlarını karşılayamaması, sistem sorununu gündeme getirdi. Onlarca insan soğuk havadan dolayı hayatını kaybetti. Elektrik kesintisi, gıda ve su sıkıntısı da yaşanan eyalet, "felaket bölgesi" haline geldi.

5 Milyon kişi Elektiriksiz Kaldı

PowerOutage sitesine göre, durumun 16 Şubat’ta zirveye ulaştığı eyalette 4 milyondan fazla kullanıcının elektriği kesildi. Elektrik kesintisine bağlı olarak çoğunlukla ısınma ihtiyacını elektrikle karşılan Teksas'ta onlarca kişi yaşamını yitirdi.

İŞTE ABD "RÜYASI": YALNIZCA GÜÇLÜLER HAYATTA KALACAK

"Batın ya da yüzün. Size kalmış. Bu şehir ve bu ülke size hiçbir şey borçlu değil" diyen Boyd, 'zorlu zamanlarda' halkı desteklemenin yerel hükümetin görevi olmadığını savunup "Yardım dilenen insanlardan bıktım ve yoruldum" ifadesini kullandı.

Halkın içinde bulunduğu durumu 'sosyalist hükümetin bir ürünü' olarak gören Boyd, halka 'Birinin gelip sizi kurtarmasını beklemeyin' çağrısı yapıp "Yalnızca güçlüler hayatta kalacak" dedi.

GÖSTERİŞLİ AMA İŞE YARAMAZ!'
ABD'nin Teksas eyaletinde dondurucu soğuklar nedeniyle yaşanan kriz, uluslararası medyada da geniş yer aldı. Çin'in Global Times gazetesinde yayınlanan makalede şu değerlendirme yapılıyordu:

"ABD'deki kapitalist sistem, kamu yararından sapan, gösterişli ama giderek işe yaramaz hale gelen bir dizi ulusal ahlak geliştirdi. İnsanların koronavirüs karşısında sağlık ve ısınma hakkına ihtiyacı olduğunda, ABD elitlerinin açıktan ve gizlice önerdikleri politika sosyal Darwinizm haline geldi. ABD'nin 'özgürlük' anlayışı, gerçekte soğukkanlı bir şekilde 'ortadan kaldırılma özgürlüğü' fikrini içinde barındırıyor."

'İNSANI MERKEZE ALMIYOR'
Ulusal Strateji Merkezi (USMER) Başkanı Utku Reyhan, ABD’deki durumu "ABD sistemi insanı merkeze almıyor" diye yorumladı. Reyhan, şöyle konuştu:

"Hem Kovid-19 salgınında hem de Teksas felaketinde bunu açıkça gördük. Yılın büyük kısmını yoğun kar yağışı ve buzlanma içerisinde geçiren ülkelerde bile Teksas'ta yaşananlara benzer bir görüntüyle karşılaşmadık. On milyonlarca insanın dondurucu soğuklarda elektrik ve temiz sudan mahrum kalması, onlarca insanın donarak ölmesi, bize ABD'nin durumu hakkında bilgi vermektedir. ABD'nin dünya egemenliği bitmiştir. Askeri ve ekonomik anlamda gerileyen ABD'nin bırakın dünyaya nizam vermeyi, kendi ülkesinde huzur ve refahı sağlama noktasında bile sıkıntıları vardır."

Tarih:
Diğer Haberler