ABD Tedirgin: Oklar Bize Dönecek

Suriye Ordusu'nun İdlib’deki ilerleyişine paralel olarak Fırat’ın doğusundaki ABD güçlerine yönelik hamleler, Washington’da kaygıya neden oldu.

ABD Tedirgin: Oklar Bize Dönecek

Suriye Ordusu'nun İdlib’deki ilerleyişine paralel olarak Fırat’ın doğusundaki ABD güçlerine yönelik hamleler, Washington’da kaygıya neden oldu. Sosyal medyaya sık sık Suriye’nin kuzeyindeki ABD askerlerinin siviller tarafından taşlandığı, Suriye askerleri ile ABD askerlerinin karşı karşıya geldiği videolar düşerken, ABD birlikleri, Rus askeri polisiyle devriye sırasında “karşılaştı.” Herkes bu “tehlikeli yakınlaşma”nın nereye evrileceğini tartışırken Türkiye ve Rusya arasında İdlib krizi patlak verdi. Krizin tırmanması üzerine ABD, Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey’i apar topar Türkiye’ye gönderdi. Jeffrey, İdlib’de Türkiye’ye istihbarat ve teknik destek vermeye hazır olduklarını açıkladı.

‘PETROLÜ SURİYE ORDUSU’NDAN KORUMAK IŞİD’DEN KORUMAKTAN DAHA ZOR OLABİLİR’

Sahada gerginlik sürerken New York Times gazetesinde dikkat çekici bir haber yayınlandı. “Ruslar Suriye’nin kuzeyinde ABD’ye baskı yapıyor” başlıklı haberde, son dönemde Suriye’nin kuzeyinde ABD askerleri ile Suriye ve Rus askerlerinin karşı karşıya geldiği gerilimler ele alındı. “Amerikan askeri ve diplomatik yetkilileri, ABD’nin Türk sınır ötesi taarruzu (Barış Pınarı Harekatı) sonrasında bu alanın çoğundan çekilmesinin ardından, Rusya’nın Suriye’nin kuzeydoğusundaki ABD askeri güçleri üzerinde baskı kampanyası yürüttüğünü söylüyor” diye başlayan haberde Suriye ve Rus birliklerinin sadece karada değil havada da ABD’yi sıkıştırdığı anlatıldı.

"SURİYE ORDUSUNA ALAN AÇIYOR"

New York Times’ın haberinde ABD’nin tutunmaya çalıştığı Suriye’nin petrol bölgelerinde Esad yönetimi ve Rusya tarafından sıkıştırıldığı şöyle anlatıldı: “Geçen sefer Suriye yanlısı hükümet güçleri ve müttefik Rus paralı askerleri petrol sahalarının yakınındaki Amerikan birliklerini tehdit etmişti ve Şubat 2018’de ABD 200-300 saldırganı öldüren hava bombardımanını düzenlemişti. ABD’li komutan: ‘2017’de Rusya ve ABD, Fırat’ın 45 mil uzunluğundaki taraflarında uçmayı kabul ettikleri bir anlaşma imzalamıştı fakat Rusya bu anlaşmayı defalarca kez ihlal etti.’ ABD’li yetkililer Rusya’nın bu aksiyonları ile ABD’nin kararlarını sınamak için yem attığını belirtti: Böylece ABD’li pilotların aceleyle karar vermesini sağlayıp Suriye ordusuna sahada ve diplomatik görüşmelerde alan kazandıracaklar.”

"BİLİNÇLİ ŞEKİLDE PLANLADILAR"

Haberde, ABD’li yetkililerin Rusya’nın bu faaliyetleri bilinçli olarak sürttükleri değerlendirmesi dikkat çekti: “Rus askeri personeli gittikçe artan bir şekilde bölgedeki karayollarında ABD birlikleri ile anlaşmazlığa düştü ve iki ülke arasındaki anlaşmaları bozdu. Rus askeri helikopterleri ABD birliklerine yakın uçuşlar yapıyor. Çarşamba günü ABD liderliğindeki bir konvoy, Rusya tarafından da desteklenen Suriye’nin Cumhurbaşkanı Beşar Esad güçlerinin yönettiği bir kontrol noktasının yakınında saldırıya uğradı. Amerikalı yetkililer, Rusların ve onların Suriyeli müttefiklerinin bu olayı, sahadaki durumu değiştirmek ve ABD’nin oradaki varlığını zayıflatmak için bilinçli bir şekilde planladığını söylüyor.”

"RUSLAR AVANTAJ PEŞİNDE"

“Fakat yaklaşık 500 Amerikan askeri, petrol sahalarını korumak ve IŞİD kalıntılarına karşı savaşmak amacıyla Suriye’de konuşlandırılmaya devam ediyor. Rus destekli Suriye hükümet birlikleri Suriye’nin kuzeybatısındaki İdlib’deki isyancılara karşı bir saldırı başlatmışken, ülkenin kuzeydoğusundaki durum da Washington ve Moskova arasında düşmanca bir çatışmaya dönüşme riski taşıyor. ABD Deniz Kuvvetlerinin özel operasyon birliğinin başkan yardımcısı Tim Szymanski, ‘Baskı yaptıklarını biliyoruz’ dedi. Ve diğer yetkililerin söylediklerini tekrarladı: ABD ve Kürt müttefikleri tarafından devriye gezilen bölgelerde bile yani Rus askeri personelinin müdahale etmemesi gereken bölgelerde Ruslar, bir avantaj ve fırsat aramaya devam edecekler.”

"ABD HAVA ÜSTÜNLÜĞÜNÜ AŞINDIRIYORLAR"

“Çarşamba günü, Amerikan ordusu önderliğindeki bir konvoy Kamışlı’nın doğusundaki Suriye ordusunun kontrol noktasında durduruldu. Bir Amerikan savunma yetkilisi, Suriye ve Rus güçlerinin sadece yerde değil, aynı zamanda havada da sorun çıkardığını, çok sayıda keşif uçağı ve diğer uçakların Amerikan hava üstünlüğünü aşındırdığını söyledi.”

"ABD BU BÖLGEDEN ÇIKARILACAK"

İran dini lideri Ali Hamaney’in Uluslararası İlişkiler Danışmanı Ali Ekber Velayeti Ocak ayının sonunda yaptığı açıklamada Suriye ordusunun İdlib’den sonra Fırat’ın doğusuna yöneleceğini ve Amerika’yı bu bölgeden çıkaracağını söylemişti: “Irak’ta başarısız oldular. Bölgeyi terk etmek ve tutundukları üsleri bırakmak zorundalar. Irak parlamentosunun aldığı karar ve milyonlarca Iraklının katılımıyla yapılan yürüyüşlerin ardından ABD, mutlaka Irak’tan çıkmalı. ABD, Irak’tan çıkarsa Suriye’den de çıkmak zorunda kalacak. Çünkü Irak toprakları, ABD için Suriye’de lojistik destek niteliğindedir. ABD buradan çıkmazsa, Suriye yönetimi, müttefikleri ile birlikte İdlib’den sonra Fırat’ın doğusuna yönelecek ve ABD’yi bu bölgeden çıkaracak. Fırat’ın doğusu, ABD ve Siyonist İsrail rejiminin düşündüğünden kısa sürede özgürleştirilecek.”

tgb.gen.tr

Tarih:
Diğer Haberler