FETÖ ve PKK'nın Sığınma Evi: İsveç

İsveç Savunma Bakanı Hultqvist, 'SDG' adını kullanan terör örgütü YPG/PKK'nın sözde genel komutanı Ferhat Abdi Şahin ile görüşerek desteklerini iletti

FETÖ ve PKK'nın Sığınma Evi: İsveç

İsveç Savunma Bakanı Peter Hultqvist ile 'Mazlum Kobane' kod adlı terörist elebaşı Ferhat Abdi Şahin'in video konferansla yaptıkları toplantının görüntüleri, örgüte yakınlığıyla bilinen internet sitelerinde yayınlandı.

Videodaki konuşmalara göre İsveçli Bakan Hultqvist, görüşmede şu ifadeleri kullandı:
"İsveç olarak, (YPG/PKK'ya) sizlerle uzun süre işbirliği yapmaya ve yardım etmeye hazırız. Gözaltı merkezleri ve tutuklular için bir çözüm bulmalıyız. Şahsen ben yeni ve gelişmiş gözaltı merkezleri inşa etmek ve eski merkezlerdeki koşulları iyileştirmek konuları üzerinde çalışıyorum. Bu konuyu hükümetim ve müttefiklerimle görüşeceğim."
Hultqvist, YPG/PKK'ya bağlı sözde özerk yönetimi desteklemek amacıyla Suriye'nin kuzeydoğu bölgelerine temsilci göndermesi için hükümetiyle görüşme yapacağını belirterek "Yardım için bir mekanizma belirlemek için meslektaşlarımı ve hükümetimi görüşmelerimiz hakkında bilgilendireceğim" dedi.

HASEKE'DE İRTİBAT OFİSİ AÇILACAK

 

YPG/PKK'ya destek veren ülkeler arasında yer alan İsveç, Suriye'nin doğusunda örgüt işgalindeki bölgelere belli aralıklarla resmi heyetler göndererek terörist elebaşlarıyla görüşüyor.
İsveç, Suriye'nin kuzeydoğusundaki Haseke iline bağlı Malikkiye ilçesinde de irtibat ofisi hazırladı. İsveç Hükümeti ile örgüt arasındaki koordinasyonun sağlanması görevini üstlenmesi beklenen ofisin, ileriki günlerde açılması bekleniyor. YPG/PKK'nın sözde özerk yönetimlerine maddi destek sağlayan İsveç, yardım kuruluşları yoluyla da bölgedeki altyapı çalışmalarına destek oluyor.

TERÖRİSTLERİN GÜVENLİ LİMANI

 

İsveç, Suriye'de terör örgütüne destek vermesinin yanı sıra yurtdışına kaçan teröristlere de ev sahipliği yapıyor.
Daha önce PYD elebaşlarından Salih Müslim'in sığındığı İsveç, Türkiye'nin iade notasına skandal bir yanıt vermişti. İsveç Adalet Bakanlığı yetkilisi, Türkiye’nin PYD’nin eski eşbaşkanı Salih Müslim’in iadesi notasını aldıklarını ama Müslim’in ülkeden ayrıldığını belirtmişti. İsveçli yetkili Cecilia Ridselius, "Polise de kontrol ettirdik, İsveç topraklarında olmadığı bilgisi verildi. Bu nedenle notayı kabul etmeyeceğiz" ifadelerini kullanmıştı. Fakat Salih Müslim, İsveç’te parlamento üyeleriyle görüşmüştü.
Yine yurtdışına kaçan FETÖ'cülerin psikolojik harp merkezlerinden olan Nordic Monitor sitesi de İsveç'ten yönetiliyor.

 tgb.gen.tr
 
 

Tarih:
Diğer Haberler