Fransa ve İngiltere Akdeniz'de Tatbikat Gerçekleştirdi

Doğu Akdeniz'deki Türkiye düşmanı emperyalist planlarda kendine rol kapmaya çalışan Fransa ve İngiltere, Kıbrıs açıklarında tatbikat yaptı.

Fransa ve İngiltere Akdeniz'de Tatbikat Gerçekleştirdi

İngiliz Kraliyet Donanması’nın amiral gemisi HMS Albion’un çevresinde toplanan üç gemilik bir saldırı kuvveti, sahil kenti Limasol açıklarında dev bir tatbikat gerçekleştirdi.

İngiltere'nin tatbikatına GKRY'li bir devriye gemisi ile helikopterler ve bir Fransız firkateyni katıldı.

Tatbikatta, yüksek manevra kabiliyetine sahip sürat tekneleri ile havadan helikopterlerle, GKRY Özel Kuvvetleri ile İngiliz Kraliyet Deniz Piyadeleri sözde kaçırılmış bir gemiyi kurtardı.

İngiltere, dalgalı bölgede varlığını hissettirmek ve Brexit sonrası Avrupa'nın güvenliğini sağlamaya yönelik taahhüdünün altını çizmek için, on yıllardır Kıbrıs'taki en büyük konuşlandırmasında deniz güçlerini esnetti.

İNGİLİZ KOMUTAN: GKRY BİZİM İÇİN ÇOK ÖNEMLİ BİR ORTAK
İngiliz komutan yardımcısı Phil Dennis, AP'ye verdiği demeçte, "Bu tatbikat, İngiltere'nin, NATO müttefikleri ve ortaklarıyla çalışarak, Avrupa'nın güvenliğine olan bağlılığını kanıtlamak için, üzerine düşeni yaptığını göstermek içindi" dedi.

Dennis, “Kıbrıs(GKRY), Birleşik Krallık için Doğu Akdeniz'de ve genel olarak Akdeniz bölgesinde çok önemli bir ortak" dedi.

Kıbrıs 1960 yılında, İngiliz sömürge yönetiminden bağımsızlığını kazandıktan sonra İngiltere, adada iki önemli askeri üssü buldurmaya devam etti.

tgb.gen.tr

Tarih:
Diğer Haberler