Haseke'de Halk PKK'ya Karşı Sokakta

Suriye'nin doğusundaki Haseke kentinde terör örgütü YPG/PKK protesto edildi.

Haseke'de Halk PKK'ya Karşı Sokakta

Haseke'de Suriye Ordusu ile terör örgütü YPG/PKK arasında bir ayı aşkın süredir yaşanan gerilim tırmanmaya devam ediyor. YPG/PKK'nn Haseke il merkezinde Suriye Ordusu'na ait askeri bir bölgeyi kuşatma altına alması ve gıda maddelerinin girişini durdurmasına halk tepki gösterdi. Haseke il merkezinde toplanan yüzlerce kişi YPG/PKK karşıt slogan atarak gösteri yaptı.

YPG/PKK unsurları ise uzun namlulu silahlarla havaya ateş açarak göstericileri dağıtmaya çalıştı. Silah seslerinin duyulmasının ardından göstericiler kaçarak dağıldı.
Terör örgütü YPG/PKK önceki gün kuşatma altına aldığı Suriye askerlerinin bulunduğu askeri bölgeye gıda ve temel ihtiyaç maddelerinin girişini engellemişti. Örgüt unsurları, Suriye askerlerinin ailelerinin evlerinde arama yapma girişiminde bulunmuştu. Haseke genelinde örgütün işgali sürerken, il merkezindeki Kevkep Dağı, “Güvenlik Karesi” bölgesi ve 156. Tugay Suriye Ordusu kontrol ediyor. Kamışlı ilçe merkezinde de orduya ait havaalanı, askeri tugay ile bir “Güvenlik Karesi” bölgesi yer alıyor.

RUSYA'DAN 'AĞIR' TAKVİYE

Suriye Ordusu ile PKK/YPG arasındaki gerginliği düşürmek için devreye giren Rusya, bir aydır kalıcı bir başarı sağlayamadı. PKK'llar, Haseke'deki gerginliğin Ayn İsa ile ilgili olduğunu düşünüyor. Türk Ordusu'nun Ayn İsa'ya yönelik operasyon hazırlığıyla Haseke'deki hareketliliğin paralel olduğunu belirten teröristler, Rusya'y da operasyonlara yol vermekle suçluyor. Ayn İsa'nın hızla boşaltılarak Suriye Ordusu'na teslim edilmesini ve Haseke'deki kuşatmanın bitirilmesini isteyen Rusya ise aldığı olumsuz yanıtların üstüne bölgeye ağır ekipmanlar takviye etti. Kamışlı Havalimanı'na çok sayda asker ve mühimmat gönderildiği öğrenilirken, bir videoda Rus Ilyuşin IL-76 kargo uçağının da havaalanına indiği görülüyor.

tgb.gen.tr

Tarih:
Diğer Haberler