Soçi Mutabakatı Eksiksiz Uygulanıyor: PKK/YPG Çekildi

Soçi mutabakatı eksiksiz uygulanıyor. Belirtilen 150 saatlik sürenin 29 Ekim saat 18.00'da dolmasıyla Rusya Savunma Bakanlığı'dan açıklama yapıldı.

Soçi Mutabakatı Eksiksiz Uygulanıyor: PKK/YPG Çekildi

150 saatin dolmasının ardından Milli Savunma Bakanlığı, 5 maddelik bir açıklama yayımladı.

Açıklamada şu ifadeler yer alıyor:

* 22 Ekim 2019'da Fırat'ın doğusuna ilişkin Türkiye ile Rusya Federasyonu arasında Soçi'de varılan mutabakat kapsamındaki hususların yerine getirilmesinde tarafımızca gerekli hassasiyet gösterilmiştir.

* 150 saatlik sürenin sonunda Rusya Federasyonu tarafından, YPG'nin ağır silahlarıyla birlikte Türkiye-Suriye sınırından itibaren 30 kilometrenin, ayrıca da Münbiç ve Tel Rıfat'ın dışına çıkarıldığı bildirilmiştir.

* Mevcut Barış Pınarı Harekât alanı sınırlarının batısı ve doğusunda 10 kilometre derinlikte, Kamışlı şehri hariç, Türk-Rus ortak devriyelerine başlanacaktır. Bu kapsamda devriye güzergahlarında mayın, EYP temizlik faaliyetlerine ve keşif uçuşlarına başlanmıştır.

* Türkiye, sınırlarının güneyinde bir terör koridorunun oluşmasına asla müsaade etmeyecek, başta DEAŞ ve PKK/YPG olmak üzere terör örgütleriyle mücadelemiz kararlılıkla devam edecektir.

* Böylece bölgede bir barış koridoru oluşturmak suretiyle yerlerinden edilmiş Suriyeli kardeşlerimizin gönüllü ve güvenli şekilde evlerine ve topraklarına dönmesi sağlanacaktır.

RUSYA SAVUNMA BAKANLIĞI: PKK ÇEKİLDİ

Rusya Savunma Bakanlığı, Barış Pınarı Harekatı'nde Soçi'de imzalanan mutabakatın eksiksiz uygulandığına dair açıklama yaptı. Savunma Bakanlığı'nda yapılan açıklamada "Rus tarafı, 22 Ekim 2019 tarihli Türkiye-Rusya Mutabakatı’nda öngörülen önlemleri tamamen uygulamıştır. 29 Ekim saat 18.00 itibarıyla 34 bin kişiden oluşan 68 YPG birliği ile 3 binden fazla silah ve askeri teçhizat, Türk Silahlı Kuvvetleri ile temas hattından 30 kilometre uzağa çekilmiştir” denildi.

Suriye Hükümeti'ne ait güçlerin sınırda 84 karakol kurduğunu ifade eden Yuriy Borenkov, bunlardan 60’ının Kamışlı kentinde, 24’ünün ise Ayn el Arap kentinde bulunduğunu söyledi.

tgb.gen.tr

Tarih:
Diğer Haberler