Kasım Süleymani Anmasında İran Büyükelçisi Farazmand İle Buluştuk

İran Devrim Muhafızları Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani’nin, ABD tarafından şehit edilişinin 2. yılında bir çevrimiçi söyleşi gerçekleştirdik.

Kasım Süleymani Anmasında İran Büyükelçisi Farazmand İle Buluştuk

İran Devrim Muhafızları Kudüs Gücü Komutanı General Kasım Süleymani’yi ABD tarafından şehit edilişinin 2. yıl dönümünde anmak için İran İslam Cumhuriyeti Türkiye Büyükelçisi Mohammad Farazmand ile çevrimiçi bir söyleşi düzenledik.

Söyleşi, TGB Genel Başkanı Dilek Çınar'ın açılış konuşmasıyla başladı. Çınar konuşmasına Şehit General Kasım Süleymani’yi anmanın emperyalizme karşı mücadeleyi büyütmek olduğunu vurgulayarak başladı.

“TEK DİŞİ KALMIŞ CANAVARIN SON DİŞİNİ DE SÖKECEĞİZ”

“Dünyanın bütün karanlıkları bir araya gelse bir mumun ışığını söndüremez.” İran atasözünü hatırlatan Çınar, ABD’nin Süleymani’yi şehit ederek mazlum milletleri yıldıramadığını söyledi.

ABD emperyalizmine ve İsrail Siyonizmine karşı, Türkiye ve İran dostluğunun olmazsa olmaz olduğunu vurgulayan Çınar, “ABD emperyalizmine ve İsrail Siyonizmine karşı, Türkiye ve İran dostluğu olmazsa olmazdır. İki ülkenin bağımsızlığı ve toprak bütünlüğü ile bölgenin huzuru için devletlerimizin dostluğu ve her iki milletimizin kardeşliği için işbirliğini güçlendirmek görevimizdir. Kadim Asya uygarlığının kurulduğu ve büyüdüğü toprakları Haçlı ordularına teslim etmeyecek azim ve kuvvetteyiz. ABD bölgemizde ve tüm dünyada yeniliyor. Tek dişi kalmış canavarın son dişini de sökeceğiz.” ifadelerini kullandı.

“ABD ASKERİNİN BAŞINA GEÇİRDİĞİMİZ ÇUVAL MAZLUM MİLLETLERE ARMAĞAN OLSUN”

Dilek Çınar konuşmasını tamamlarken ABD askerinin başına 6 defa geçirdiğimiz çuvalın ABD’ye meydan okuma kararlılığı ifade ettiğini söyleyerek yaptığımız çuval eylemini tüm mazlum milletlere ve şehitlere armağan etti.

"Ulu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi 'Emperyalizm mahv ve nabut olacak.' Türkiye’de, Amerikan askerinin başına 6 defa geçirdiğimiz çuval ABD’ye meydan okuma kararlılığımızın ifadesidir. Mazlum milletlere ve tüm şehitlerimize armağan olsun.”

Açılış konuşmasının ardından söyleşi, İran İslam Cumhuriyeti Türkiye Büyükelçisi Mohammad Farazmand'ın konuşmasıyla devam etti.

ABD EMPERYALİZMİNE KARŞI BİRLİKTELİĞİMİZ UMUT VERİCİ

İran ve Türkiye’nin ABD emperyalizmine karşı duruşunu sevinçle karşılayan İran İslam Cumhuriyeti Türkiye Büyükelçisi Mohammad Farazmand, “Şimdi, İran dışında direniş gösteren arkadaşlarımız tarafından etkinlikler yapılıyor. Bölgede ne mutlu ki önceden meydana gelen bazı yanlış fikirler geride kaldı. Artık hak ile batılın arasındaki farklar ortaya çıkıyor. ABD’nin Komutan Kasım Süleymani’ye yaptıkları terör olayı da tarihe kaydedildi ve hiçbir zaman tarihten yok olmayacaktır” dedi.

DÜNYA BİR KAHRAMANI TANIDI

ABD’nin Kasım Süleymani’yi şehit etmesinin dünyaya bir kahramanı tanıttığını söyleyen Farazmand, “Birçok gözlemci ve siyasi analiste göre Komutan Süleymani’nin şehit edilmesi ABD’nin Irak’ta veya bölgede güçlenmesine neden olmadı. Bu terör saldırısı aslında ABD’nin zayıflığını gösterdi ve ABD’nin bölgeden çıkması için ortam sağlamaya sebep oldu. Trump’ın çetesi Komutan Süleymani’yi şehit ederek bir kahramanı dünyaya tanıttı.” dedi.

BÖLGEDEKİ HAKSIZLIKLARA KARŞI MÜCADELE ETTİ

Kasım Süleymani’nin sadece İran’da değil, bölge ülkelerinin ABD emperyalizmine karşı verdiği mücadelede çok büyük etkisi olduğunu belirten Farazmand, “Kasım Süleymani sadece İran’ı korumak ve caydırıcı yapmak için uğraşmıyordu. Nerede haksızlık varsa Süleymani hepsiyle ilgileniyordu ve oradaki sorunları çözüyordu. Süleymani’yi başarısız hale getirmek için çok hikaye uyduruldu ama hepsinin yalan olduğu ortaya çıktı. Irak’ta IŞİD’e karşı duran kişi gerçekten Süleymani’ydi. Bir çok ülke bekliyordu ki Bağdat, Erbil resmen yok olsun ya da IŞİD karşısında başarısız olsunlar. Ama Süleymani varlığı ile Irak’ı IŞİD karşısında ayakta tuttu ve kurtardı. Filistin, Lübnan ve Yemen halklarının da yanında durmuştu.”

İRAN VE TÜRKİYE PKK İLE MÜCADELE KONUSUNDA ORTAK

Mohammad Farazmand Türkiye ve İran’ın sınır güvenliği ve terörizme karşı mücadelede ortak bir tavır izlediğini söyledi: “ABD ve İsrail, PKK’yı bölgedeki çatışmaları devam ettirmek amacıyla İran, Türkiye ve Irak’a saldırmak için kullanıyor. İran da PKK’yı Türkiye gibi terör örgütü olarak görüyor. Bildiğiniz gibi PKK’nın İran’da da bir kolu vardır ve bu terörist grupla mücadele politikamız vardır. Neredeyse iki ülkenin tüm güçleri jandarmadan tutun da polisten içişleri bakanlığına hep ortak düşünceye sahipler. Ne mutlu ki İran ile Türkiye terörizm ile mücadele konusunda çok sıkı işbirliğine sahip. Biz iki ülke sınırı arasında tarih boyu huzurun olduğunu biliyoruz. İran ve Türkiye sınırları barış ve dostluk sınırıdır.”

MİLLİ PARALARLA TİCARET YAPMALIYIZ

Amerika’nın İran’a uyguladığı ambargodan dolayı İran ve Türkiye arasında gerçekleşen para transferinin kolay yapılmadığını belirten Farazmand, “Yerel paraya önem verilmesi gerekiyor. Dolar dışında kendi para birimlerimizi kullanmamız gerekiyor” dedi.
Aynı zamanda dünyada meydana gelen enerji krizinin bölge ülkelerinin birlikteliği ile aşılabileceğini belirten Farazmand şunları söyledi: “Petrol ambargosu 2019’da ticaret hacmimizin azalmasına neden oldu ama İran Türkiye’nin doğalgaz tedarikçilerinden birisi ve biz bu tedariğin miktarını 2 katına çıkarma imkanına sahibiz. Öyle görünüyor ki önümüzdeki dönem enerjiye duyulan ihtiyaç daha da artacak. Türkiye hem kendisi gaz kullanıyor hem transit yol üzerinde duruyor ve bu alanda alt yapıları güçlendirerek daha iyi ihraç etme imkanına sahibiz. İran ve Türkiye birbirini tamamlayıcı konumdadır. 3 sınır kapımız var. Bunlardan biri demiryolu kapısıdır. Belki buna yeni bir demiryolu bağlantı noktası da eklenecektir. Aynı şekilde Kafkasya’ya İran’a ve Türkiye’ye ulaşım kapasitesini artırma imkanımız var.”

Söyleşinin ardından Türk milletinin yaşayan en büyük şairlerinden Hüseyin Haydar’ın, Kasım Süleymani’nin şehit edilişinin ardından yazdığı “Kasım Süleymani Destanı” şiiri dinlendi.

Tarih:
Diğer Haberler