TGB Ankara Üniversitesi'nde Las Tesis'e İzin Vermedi

Türkiye Gençlik Birliği olarak Ankara Üniversitesi Cebeci Yerleşkesinden seslendik: Las Tesis adı altında yapılan devlet düşmanlığına izin vermeyiz!

TGB Ankara Üniversitesi'nde Las Tesis'e İzin Vermedi

Türkiye Gençlik Birliği üyeleri, Ankara Üniversitesi Cebeci Kampüsü önünde, “Siz kiminle dans ediyorsunuz” sloganıyla, yarın üniversitede gerçekleştirilmesi planlanan Las Tesis eylemine karşı bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Açıklama sırasında bir grup ellerinde mor boyalarla TGB’lilere saldırmak istedi. Saldırgan grup hızla gözaltına alındı.

Açıklamayı yapan TGB GYK Üyesi Melike Güler, Diyarbakır annelerine gençliğin selamlarını göndererek sözlerine devam etti:

BÜYÜK BİR UTANÇ

“Kadınıyla erkeğiyle hep birlikte kurmuş olduğumuz Cumhuriyet’e, “tecavüzcü ve katil” sözleri söylenmektedir.

Teröre karşı canı pahasına mücadele eden Türk ordusuna, Türk polisine, Türk hakimine “tecavüzcü ve katil” denmektedir.

Birçok ülkeden daha önce kadına seçme ve seçilme hakkını veren, kadınımızın başı dik yaşamasının güvencesi Türk devletine “tecavüzcü ve katil” denmektedir.

Emine Bulut’un failine müebbet hapis cezası veren hâkime “tecavüzcü ve katil” denmektedir.

Karnında bebeğiyle şehit verdiğimiz Şerife Özden Kalmışlara, Songül Yakutlara, Esma Çeviklere de aynı sıfatlar yakıştırılmaktadır.

Bu büyük bir utançtır.”

Dansın, hiçbir soruna çözüm olmayacağını belirten Güler, “Emperyalizmle mücadele eden devleti, polisi, yargıyı tecavüzcü ve katil ilan etmek, yüzlerce kadınımızı sokak ortasında öldüren, yine yüzlercesini ve çocuklarını kaçıran PKK ve FETÖ ile dans etmektir. Bu dansla milletimiz kahramanca savaşan polisimize, yargımıza, devletimize karşı kışkırtılmaktadır.

Türk kadınının gerçek sorununu fabrikada tezgâh başındaki kadından, üniversitelerin öğretim kadrolarındaki bilim kadınlarından, biz öğrencilerinden öğrenmemiz gerekir. Onlardan öğrendiğimizde Türk kadınının gerçek sorunlarıyla buluşacağız.” dedi.

MOR BOYALARLA SALDIRI

Öğrenci Kolektifi adlı bir grup açıklama devam ederken, ellerinde mor boya dolu şişelerle TGB’lilere saldırdı. Bu provokasyon hızla püskürtüldü ve saldırganlar gözaltına alındı. Saldırının ardından yapılan basın açıklamasına ilgi yükseldi. Öğrenciler “Atatürk Gençliği görev başında” “Cumhuriyet Kadını devletinin yanında” sloganlarıyla açıklamalarını tamamladılar.

İşte açıklamanın tamamı:

 

Değerli Ankara Üniversiteli arkadaşlarımız, sevgili Ankara halkı ve değerli basın emekçilerimiz,

Açıklamamıza, öncelikle sınır boylarında savaşan kahraman kadınlarımıza, üreterek devletimizi var eden emekçi kadınlarımıza, HDP Diyarbakır il binası önünde direnen annelerimize selam göndererek başlıyoruz. Şule Çet’i, Emine Bulut’u, Özgecan Aslan’ı, Ceren Damar’ı, Ceren Özdemir’i ve kaybettiğimiz tüm kadınları anıyoruz. Bu acıların tekrar yaşanmaması için kahraman kadınlarımızın kararlılığıyla mücadele ediyoruz.

Üzülerek söylüyoruz ki kadın sorunlarına dair çözüm üretmek yerine, Türk Milletine ve Türk Kadınına çözümsüzlüğü dayatan, halkı bölmeye hizmet eden eylemler içerisine, üniversitemiz dahil edilmeye çalışılmaktadır. Bu eylemlerden birinin de yarın üniversitemizde yapılacağı haberini aldık. Bu yapılan eylemde söylenen şarkının şu sözleri çok çarpıcıdır:

“Tecavüzcü sensin

Öldüren sensin

Polisler

Hakimler

Devlet ve başkan”

Kadınıyla erkeğiyle hep birlikte kurmuş olduğumuz Cumhuriyet’e, “tecavüzcü ve katil” sözleri söylenmektedir.

 Teröre karşı canı pahasına mücadele eden Türk ordusuna, Türk polisine, Türk hakimine “tecavüzcü ve katil” denmektedir.

Birçok ülkeden daha önce kadına seçme ve seçilme hakkını veren, kadınımızın başı dik yaşamasının güvencesi Türk devleti’ne “tecavüzcü ve katil” denmektedir.

Emine Bulut’un failine müebbet hapis cezası veren hâkime “tecavüzcü ve katil” denmektedir.

Karnında bebeğiyle şehit verdiğimiz Şerife Özden Kalmışlara, Songül Yakutlara, Esma Çeviklere de aynı sıfatlar yakıştırılmaktadır.

Bu büyük bir utançtır.

 

Bugün Türk kadınının gerçek sorunu devleti katil ilan eden bu protesto gösterileriyle çözüme ulaştırılabiliyor mu? Devlet ile halkı karşı karşıya getiren bu eylemlerle; Özgecan’a, Emine’ye, Şule’ye verdiğimiz sözleri tutmuş mu oluyoruz? Bu talepler kadın sorununun çözümüne nasıl bir cevap doğuruyor?

Bu dansın derdi Türk kadınının sorununu çözmek değildir. Emperyalizmle mücadele eden devleti, polisi, yargıyı tecavüzcü ve katil ilan etmek, yüzlerce kadınımızı sokak ortasında öldüren, yine yüzlercesini ve çocuklarını kaçıran PKK ve FETÖ ile dans etmektir. Bu dansla milletimiz kahramanca savaşan polisimize, yargımıza, devletimize karşı kışkırtılmaktadır.

Türk kadınının gerçek sorununu fabrikada tezgâh başındaki kadından, üniversitelerin öğretim kadrolarındaki bilim kadınlarından, biz öğrencilerinden öğrenmemiz gerekir. Onlardan öğrendiğimizde Türk kadınının gerçek sorunlarıyla buluşacağız.

Kadınımızın sorunu erkeğimizin de sorunudur. Erkeği kadının karşısında bir düşman olarak gören yaklaşımlar bu sorunun çözülmesinin önündeki en büyük engellerdir. Parklarımızda aynı bombalar patlamış, üzerimizden aynı uçaklar uçmuştur, boğazımızdan aynı ekmek geçmiş, aynı geçim kaygısı bizleri vurmuştur. Türkiye’ye saldırılar arttıkça, kadının karşısına erkek konmuştur. Oysa çözüm tektir, Türkiye bağımsız olacaktır, kendi üretimini kendi yapacaktır. Kadın da erkek de özgürleşecektir.

Kadın erkek el ele Türkiye’nin üstündeki bulutları dağıttıkça kadın sorunu çözülmektedir. Türk kadını ve Türk erkeği yüz yıldan fazladır, aynı cephede omuz omuza aynı toplum içerisinde aynı devletin çatısı altında savaşmaktadır. Kadınımızı toplumumuzdan ve devletimizden koparma çabaları boşunadır.

Kadın mücadelesini toplumdan koparan, sorunun temeline erkek düşmanlığını koyan, emperyalizmin güdümünde çalışma yürüten feminist örgütler kadını daha ağır zincirlerin altına sokmaktadır. Bu yaptıklarıyla bataklığı kurutmaya değil yeni bataklıklar oluşturmaya çalışmaktadırlar. Türk kadınını bataklığa çekme çabaları boşunadır.

Türk Kadının gözünü siyah bant çekerek kapatamazsınız. Türk Kadınını aciz, mağdur, ezilmiş gösteremezsiniz!

Türk kadını, Türk erkeğiyle omuz omuza kadınlarımızın ve bütün toplumun özgürleşmesi için görevlere hazırdır.

Kadın, çözümün yegâne adresi olan devlete, polise, yargıya düşman değildir; Türk kadını devlettir, polistir ve yargıdır.


Türk kadını Mustafa Kemal Atatürk’ün de dediği gibi, omuzlar üzerinde yükselmeye layıktır. Türk gençliği olarak Atatürk’ten aldığımız bu görevi gerçekleştirmeye hazırız. Devletimizle, polisimizle ve yargımızla omuz omuzayız. Devlet düşmanlığını kışkırtma çabaları sonuçsuz kalacaktır.

Terörün siyasi uzantısı olanların, şiddetin sorumlusu olanların şiddet karşıtlığı ikiyüzlülüktür. Türk gençliği annelerinin, ablalarının ve arkadaşlarının yaşama hakkını ve onurunu savunmak için önce bu iki yüzlülükle mücadele etmelidir. Mesele dans etmek, protesto etmek değildir. Bu yapılanların protestoyla, kadın haklarıyla bir ilgisi yoktur. Emperyalist merkezlerce kadın sorununun özünden koparılmasına izin verilemez.

Ankara Valiliği’ni ve Ankara Üniversitesi Rektörlüğü’nü kadınımızı, devletimizden ve milletimizden koparmaya çalışan, polisimizi ve yargımızı küçük düşürmeye girişen bu eyleme karşı göreve çağırıyoruz.

tgb.gen.tr

Tarih:
Diğer Haberler