Türkiye ve Azerbaycan Gençliğinden "Kardeşlik ve İşbirliği" Anlaşması

Türkiye Gençlik Birliği ve Azerbaycan Islahatçı Gençlik Birliği, iki ülke gençliği arasında ‘Kardeşlik ve İşbirliği Anlaşması’ imzaladı.

Türkiye ve Azerbaycan Gençliğinden "Kardeşlik ve İşbirliği" Anlaşması

Türkiye Gençlik Birliği Genel Başkanı Dilek Çınar, beraberindeki heyetle birlikte geçtiğimiz günlerde Azerbaycan Islahatçı Gençlik Birliği Genel Başkanı Ferit Şahbazlı ile bir görüşme gerçekleştirerek iki ülke arasında yapılacak olan ortak çalışmaları müjdelemişlerdi. 

Türkiye ve Azerbaycan’ın önde gelen iki gençlik örgütü, bugün (16 Eylül 2021 Perşembe) İstanbul Divan Hotel’de düzenledikleri bir basın toplantısıyla, iki ülkeden Türk gençliği arasında yapılan “Kardeşlik ve İşbirliğiAnlaşması”nıdünyaya ilan ettiler.

Basın toplantısının sonunda TGB Genel Başkanı Dilek Çınar ve Islahatçı Gençlik Birliği Başkanı Ferit Şahbazlı, kameralar önünde anlaşma metnini imzaladılar.

İmza töreninin hemen öncesinde “Bakü’nün Kurtuluşunun 103. Yıl Dönümü ve Karabağ'da Kazanılan Büyük Zaferin 1. Yıl Dönümü Fotoğraf Sergisi” düzenlendi. Serginin açılışını yapan Azerbaycan Cumhuriyeti İstanbul KonsolosuZaurAllahverdizade, konuşmasında şunları dile getirdi: 15 Eylül hem Azerbaycan hem Türkiye için çok anlamlı bir gün. 103 yıl önce 30 saat süren savaş sonucunda Nuri Paşanın önderliğindeki Kafkas İslam Ordusu Bakü’yü Ermeni çetelerinden, Bolşevik birliklerinden kurtardı. Bugün Azerbaycan ve Türkiye kardeşliği bütün dünyaya örnek olabilecek zirvededir. 44 günlük vatan savaşında şehitlerimizin, gazilerimizin, askerlerimizin kanı canı pahasına ve Türkiye’nin desteğiyle kazanılmış büyük zafer bu kardeşliğin bütün dünyaya daha bir örneği oldu.” dedi.18 Eylül’ün Azerbaycan’ın milli müzik bayramı olduğunu vurgulayan Azerbaycan Konsolosu, “Azerbaycan müziğinin payitahtı, medeniyet beşiği olan Şuşada savaş döneminde Ermeni işgalcilerinden kurtuldu. Bugün Üzeyir Hacıbey ve diğer dahilerimizin ruhu şaddır. Çünkü onların torunları 30 yıl sonra yeniden toraklara kaydı. Ben bugünkü organizasyonun emeği geçen herkese teşekkür ederim. Son olarak da 44 günlük vatan savaşında ve ondan önce topraklarımızın azatlığı uğrunda canından geçmiş bütün şehitlerimize Allahtan rahmet ve ruhlarının şad olmasını dilerim.” sözleriyle konuşmasını bitirdi.

“İki Devlet Tek Milletiz, Hepimiz Türk Gençliğiyiz” şiarıyla iki ülke gençliğinin ortak çalışmalarını artırmak ve dayanışmasını güçlendirmek amacıyla yaptığı anlaşma, emperyalizme karşı direnen bölge ülkelere örnek olacak çalışmaların ilk adımını oluşturdu.

“ÖZÜMÜZ BİR, VATANIMIZ BİR, DAVAMIZ BİRDİR!”

TGB Genel Başkanı Dilek Çınar anlaşmayı takdim ederken yaptığı konuşmada her iki ülke gençliğinin kader ve dava ortaklığını vurgulayarak şunları söyledi: “Türkiye ve Azerbaycan tek millet olduğu gibi, Türkiye ve Azerbaycan gençliği de Türk gençliğidir. Biz kardaşız. Özümüz bir, vatanımız bir, davamız birdir.

Birimizin ocağına düşen ateş, hepimizin ocağına düşmüş demektir. Birimize çevrilen namlu, hepimize çevrilmiştir. Derdimiz, tasamız, sevincimiz ve kıvancımız ortaktır.”

“KKTC’NİN TANINMASI İÇİN ORTAK MÜCADELE EDECEĞİZ!”

Kardeşlik ve İşbirliği Anlaşması’nın en dikkat çekici maddelerinden birisi de KKTC’nin tanıtılmasıydı. Anlaşmada, “Türkiye’nin Mavi Vatan mücadelesinin en önemli kalesi olan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin başta bölge ülkeleri ve Türk dünyası olmak üzere dünya devletleri tarafından tanınması için iki devletten Türk gençliği olarak ortak uluslararası çalışmalar yürüteceğiz.” denildi.

“TÜRKİYE, DEVLETİYLE VE MİLLETİYLE AZERBAYCAN’IN YANINDADIR”

Azerbaycan ve Türkiye’nin emperyalizme karşı omuz omuza mücadele ederek zaferlere ulaştığını söyleyen Dilek Çınar, her iki ülkenin ve her iki ülke gençliğinin önündeki görevlere ve yeni zaferlere işaret etti. Türkiye’nin devletiyle ve milletiyle sonuna kadar Azerbaycan’ın yanında olduğunu vurgulayan Çınar, “Çünkü Azerbaycan’ın verdiği vatan savaşı, bizim savaşımızdır. Gencecik şehitlerimiz bizim şehit Mehmetçiklerimizdir.” dedi.

Azerbaycan da Türkiye’nin PKK ve FETÖ gibi emperyalizm destekli terör örgütlerine karşı verdiği savaşın her zaman yanında olduğuna işaret ederek“Doğu Akdeniz’de Mavi Vatanımıza ve KKTC’ye yönelik saldırılara karşı kardeşliğin gereğini yapmıştır ve yapmaktadır.” ifadelerini kullandı.

İşte Türk dünyasına ve dünya kamuoyuna müjdelenen Kardeşlik ve İşbirliği Anlaşması’nın tam metni:

Türkiye ve Azerbaycan tek millet olduğu gibi, Türkiye ve Azerbaycan gençliği de Türk gençliğidir. Biz kardaşız. Özümüz bir, vatanımız bir, davamız birdir.

Birimizin ocağına düşen ateş, hepimizin ocağına düşmüş demektir. Birimize çevrilen namlu, hepimize çevrilmiştir. Derdimiz tasamız, sevincimiz ve kıvancımız ortaktır.

Ardımızda Karabağ’ın ve Şuşa’nın azatlığı var. Sayın Başkomutan İlham Aliyev’in önderliğinde kahraman Azerbaycan ordusu, 29 yıldır süren Ermenistan işgaline son vererek büyük bir zafer kazanmıştır. Türkiye, devletiyle ve milletiyle sonuna kadar Azerbaycan’ın yanındadır. Çünkü Azerbaycan’ın verdiği vatan savaşı, bizim savaşımızdır. Gencecik şehitlerimiz, bizim şehit Mehmetçiklerimizdir.

Azerbaycan da Türkiye’nin PKK ve FETÖ gibi emperyalizm destekli terör örgütlerine karşı verdiği savaşın her zaman yanında olmuştur. Doğu Akdeniz’de Mavi Vatanımıza ve KKTC’ye yönelik saldırılara karşı kardeşliğin gereğini yapmıştır ve yapmaktadır.

Önümüzde birlikte başaracağımız çok fazla iş ve yeni zaferler durmaktadır. Türkiye ve Azerbaycan, iki devlet tek millet olarak dünya çapında örnek bir kardeşlik ve işbirliğiyle yeni başarılara yürümektedir. Ülkelerimizin geleceği olan Türk gençleri olarak bu kutlu yürüyüşün yalnızca içinde değil, en önündeyiz. Tarihsel vazifelerimizin bilinciyle hareket ediyoruz.

Türkiye ve Azerbaycan gençliğinin önde gelen temsilcileri olarak, Türkiye Gençlik Birliği ve Islahatçı Gençlik Birliği arasında bir “Kardeşlik ve İşbirliği Anlaşması” imzaladığımızı Türk dünyasına müjdeliyor ve dünya kamuoyuna ilan ediyoruz.
 
1- “İki Devlet Tek Milletiz, Hepimiz Türk Gençliğiyiz” şiarını Türkiye ve Azerbaycan gençliğinin ortak bayrağı haline getireceğiz.


2- Azerbaycan’ın 29 yıldır süren Ermenistan işgaline karşı verdiği azatlık mücadelesini ve kazandığı zaferi Türk üniversitelerinde ve liselerinde okuyan Türk gençliğine en iyi şekilde anlatacağız. Önemli tarihlerde şehitlerimizi anacağımız ve zaferlerimizi kutlayacağımız etkinlikler düzenleyeceğiz.


3- Türkiye’nin emperyalizm destekli terör örgütlerine karşı verdiği amansız mücadeleyi Azerbaycan üniversitelerinde ve liselerinde okuyan Türk gençliğine en iyi şekilde anlatacağız. Bu amaçla bilgilendirici konferanslar ve dayanışma etkinlikleri düzenleyeceğiz.


4- Türk üniversitelerinde okuyan Türk gençliğinin can Azerbaycan’ı daha yakından tanıması, azat edilen toprakları yerinde görmesi, kültürünü ve tarihini öğrenmesi için üniversite toplulukları aracılığıyla kapsamlı “Azerbaycan gezileri” düzenleyeceğiz.


5- Aynı şekilde Azerbaycan üniversitelerinde okuyan Türk gençliğinin cennet yurdumuz Türkiye’yi daha yakından tanıması, Kurtuluş Savaşı’nın yapıldığı toprakları ve Büyük Önderimiz Atatürk’ün anıt mezarını ziyaret etmesi, kültürünü ve tarihini öğrenmesi için kapsamlı “Türkiye gezileri” düzenleyeceğiz.


6- Azerbaycan Ordusunun işgalden azat ettiği Karabağ’ın siyasi ve stratejik önemini, kültürel ve tarihsel değerini, ekonomik ve turizm potansiyelini başta bölge ülkeleri ve Türk dünyası olmak üzere uluslararası alanda ve medyada dünyaya tanıtacağız.


7- Türkiye’nin Mavi Vatan mücadelesinin en önemli kalesi olan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin başta bölge ülkeleri ve Türk dünyası olmak üzere dünya devletleri tarafından tanınması için iki devletten Türk gençliği olarak ortak uluslararası çalışmalar yürüteceğiz.


8- İki ülke gençliği arasındaki kardeşlik bağlarını pekiştirmek, ortak davalarımızı daha ileriye taşımak için karşılıklı heyet ziyaretlerimizi ve hem Türkiye hem de Azerbaycan’daki müşterek faaliyetlerimizi düzenli hale getireceğiz.

 

tgb.gen.tr

Tarih:
Diğer Haberler