MSKÜ Genç Bakış Topluluğu’ndan "Ermeni Meselesine Bakış" Konferansı

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Genç Bakış Topluluğu, "Ermeni Meselesine Bakış" konferansını gerçekleştirdi.

MSKÜ Genç Bakış Topluluğu’ndan "Ermeni Meselesine Bakış" Konferansı

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Genç Bakış Topluluğu, 19 Nisan Salı günü "Ermeni Meselesine Bakış" konferansını gerçekleştirdi. Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi'nin Atatürk Kültür Merkezi'nde yapılan konferansta üniversitenin öğretim görevlilerinden Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Özgür Yıldız, Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ali Akar ve Tarih Bölüm Başkanı Prof. Dr. Bayram Akça konuşmacı olarak yer aldı.

Üniversite öğrencisinin yoğun ilgisiyle gerçekleşen konferansa MSKÜ Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Çiçek katılım sağladı. Konferansta, sözde Ermeni Soykırımı yalanının tarihsel süreci ve günümüzde soykırım suçlamalarıyla ülkemize yönelik yapılan emperyalist saldırılara karşı mücadele yöntemleri mercek altına alındı.

Doğu Perinçek’in AİHM Zaferi Vurgulandı

Üniversite öğrencisinin yoğun katılımıyla gerçekleşen konferansın açış konuşmasını yapan Genç Bakış Topluluğu Başkanı Ecem Teke, şu açıklamalara yer verdi:

“Ermeni tehciri, Türkiye’nin vatan bütünlüğü için yapılmış zorunlu bir uygulamaydı. Başta Talat Paşa olmak üzere İttihat ve Terakki önderleri, emperyalist saldırılara karşı iç cepheyi kuvvetledirmek için bu karara imza attı. Günümüzde sözde Ermeni Soykırımı yalanı, ABD ve Avrupa devletleri tarafından ülkemize karşı bir saldırı aracı olarak kullanılmaktadır. Ancak ülkemizin ‘‘Perinçek-İsviçre Davası’’ olarak tarihe geçen davada kazandığı zafer, sözde soykırım iddialarını geçersiz kılmaktadır. Bu tarihi kararla, Ermeni soykırımının bir yalandan ibaret olduğu kanıtlamıştır. Vatan Partisi Genel Başkanı Dr. Doğu Perinçek önderliğinde AİHM’de alınan karar, Türk milleti adına kazanılan büyük bir zaferdir.”

Üniversiteden birçok akademisyenin de katıldığı "Ermeni Meselesine Bakış" Konferansı'da ilk konuşmayı yapan Prof. Dr. Ali Akar, konuşmasında şu açıklamalara yer verdi:

"Öncelikle gençlerin tarihin yakın meselelerine ilgi çekmesini takdir ediyorum. Türkler, 5000 yıllık tarihi boyunca egemenlikleri altında bulunan hiçbir millete soykırım yapmamıştır aksine birçok azınlık özgür şekilde yaşamıştır. Ancak günümüzde iddia edilen Asılsız Ermeni soykırımı yalanı tarihsel bir yalandır. Rus arşivlerinde var olan tarihi belgelerde bu meseleye dair tüm gerçekler bulunmaktadır."

‘24 Nisan, ABD’nin Ülkemize Yönelik Saldırı Aracıdır’

Genç Bakış Topluluğu önderliğinde Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi'ndeki son yıllarda gerçekleşen en başarılı etkinliklerden birisi olan "Ermeni Meselesine Bakış" konferansında Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Özgür Yıldız, sözde Ermeni soykırımı yalanına karşı şu açıklamalara yer verdi:

“Hitlerin yaptığı, ABD'nin Irak'ta yaptığı bir soykırımdır ancak savaş sırasındaki birkaç kavga soykırım değildir.. Ermenilerde bu iddianın örneği bir belge olacakta onlar bize karşı kullanmayacak ben buna inanmıyorum. Asılsız Ermeni Soykırımı yalanı, Avrupa ve ABD tarafından her 24 Nisan'da ülkemize yönelik bir saldırı aracına dönüşmüş bir meseledir. Ülkemizde 400’ü aşkın ABD okulu açılıyor ve bu okulların öğrencileri de Ermeni. Bu okullarda Ermeni milliyetçiliği aşılanıyor. Bugün, 1915 Olayları tarihsel gerçekliğinden uzak bir şekilde soykırım iddialarıyla ülkemize yönelik saldırılarda kara propaganda aracı olarak kullanılıyor. Bunun merkezi ABD’dir. ABD tarafından fonlanan kimi kuruluşlar bunun taşeronluğunu yapıyor.”

Konferansın konuşmacılarından olan Tarih Bölüm Başkanı Prof. Dr. Bayram Akça ise 1915 Ermeni olayları ve Tehcir kanununun tarihsel süreci hakkında konuşmasında önemli açıklamalara yer verdi. Prof. Dr. Bayram Akça'nın konuşmasından şunlar ön plana çıktı:

“1915 olayları ve Tehcir Kanunu Ermenileri savaş bölgelerinden cephe hattına uzak bölgelere göç ettirmeyi amaçlıyordu. Şimdi bir asılsız bir soykırım iddiası aldı başını gidiyor. Bu soykırım iddiası, 1915’de Tehcir Kanunu varken gündemde olan bir kavram değil, soykırım 2. Dünya Savaşı’nda gündeme gelmiştir. Ayrıca 25 Nisan, Anzakların Çanakkale‘ye çıkartma yaptığı gün, 24 Nisan ise Ermeni isyancıların tutuklanma günü. Sizce bu tesadüf mü? Bu iddiayla savaşmak için en çok eğitime ihtiyacımız vardır. Şu an ABD'de Arizona eyaletinin büyük bir kısmı Ermeni’dir. Yurt dışında büyük bir Ermeni diasporası vardır. Atatürk'ü de Ermeni meselesine alet etmeye çalışıyorlar.”

Konferansa önemli katkılarda bulunan Prof. Dr. Ali Akar, Prof. Dr. Bayram Akça ve Prof. Dr. Özgür Yıldız konuşmalarının ardından konu hakkında öğrencilerin merak ettiği soruları cevapladı. Soru-cevap bölümünün ardından Prof. Dr. Naci Önal tarafından etkinliğin konuğu olan akademisyenlere teşekkür belgeleri takdim edildi.

Tarih:
Diğer Haberler