Asya'nın Bayramı: Nevruz

Nevruz, evlatları için Diyarbakır HDP binası önünde nöbet tutan annelerin bayramıdır.

Asya'nın Bayramı: Nevruz
İbrahim Hakkı Helvacı
İbrahim Hakkı Helvacı

Orta Asya’dan Balkanlar’daki uluslara kadar çok geniş bir bölgede kutlanan nevruz her ulusun kendi kültür değerleriyle özleştirip kutladığı, özü itibariyle baharın gelişinin kutlandığı gündür.

Baharın gelişiyle doğanın uyanışının kutlandığı Nevruz Bayramı, Anadolu ve Asya kültüründe geniş yer kaplar. Türk dünyasındaki yaygın inanışa göre Nevruz, Göktürklerin Ergenekon Vadisi’nden çıkışlarını yani bağımsızlıklarını temsil eden gün olarak kabul edilmekte ve bu dönemden itibaren kutlanmaktadır. Kültürümüzün eşşiz bir değeri olan nevruz bayramı her yıl ülkemizde de coşkuyla kutlanmaktadır.

NEVRUZ KİMLERİN BAYRAMIDIR? KİMLERİN DEĞİLDİR?

     Nevruz insanlığın ve milletimizin büyük erdemlerini yok etmeye çalışanların bayramı değildir. Ülkemizin varlığına ve bağımsızlığına göz diken emperyalist devletlerin ve terör örgütlerinin bayramı değildir. Türk-Kürt analarının evlatlarını kaçırıp Kandil’e militan yetiştirmeye çalışan HDP’nin ağzına alabileceği bir bayram değildir.

     Nevruz insanlığın dayanışmacı, paylaşımcı mirasını taşıyanların bayramıdır.

- Soğuk kış günlerinin bitip baharın gelmesini sevinçle karşılayan köylünün bayramıdır.

- Baharın gelmesiyle umutları yeşeren işçinin, emekçinin bayramıdır.

- Evlatları için Diyarbakır HDP binası önünde nöbet tutan annelerin bayramıdır.

- Emperyalizme karşı savaşan Asya milletlerinin bayramıdır.

- Tahran’dan Pyongyang’a, Karakas’tan Shanghai’a, Ankara’dan Şam’a kadar uzanan yeryüzünün kardeş milletlerinin bayramıdır.

“ERGENEKONDAN ÇIKTIĞIMIZ GÜN”

Ergenekon destanı tarihimizin en önemli olaylarından bir tanesidir. Binlerce yıllık Türk milletinin bağımsız yaşama özlemlerinin en önemli köklerinden bir tanesidir. Nevruz Türk milletinin Ergenekon’dan çıkışını simgelemektedir. Karanlığın pençesinden demircilerin yani emekçilerin ateşi körüklemesiyle çıkışını simgeler. Ergenekon destanı milletimize emekçinin önderliğinde (Demirci Kava) nasıl birleşileceğini ve bizi yok etmek isteyenleri nasıl dersdest edeceğimizi gösterir.   

 Türkiye destanlarından aldığı güç ile bugün de ülkesini bölmek isteyen emperyalizme karşı savaşıyor. Binlerce yıl önce Orta Asya topraklarında yazdığımız Ergenekon destanı, bu sefer 2014 yılında ABD/FETÖ kumpaslarını yıkıp, Silivri zindanlarından ordumuzla, kahramanlarımızla çıkışımız ile başladı. Türkiye bu süreçten sonra adım adım Atlantik sisteminden çıktı ve yüzünü yeniden Asya’ya, Atatürk’e döndü. Ülkemiz bu süreçten sonra ABD’nin üzerimize saldığı cemaatlerle, terör örgütleriyle amansız bir mücadele girdi ve büyük badireleri ordu-millet birlikteliği ve Avrasya ülkeleri ile yaptığı ittifaklar ile aştı.

ASYA BİRLİĞİ

Bugün geldiğimiz noktada salgınla beraber Avrupa’nın “gelişmiş” ülkelerinin ve liberalizmin çöküşünü izliyoruz. Bireyciliği temel almış ve dostlarını geçtim kendi ülkesinin insanına bile yardımdan aciz olan “ilerici” Avrupa ülkelerinin ve sistemlerinin acziyetini acı bir şekilde görüyoruz. Asya ülkelerinde ise durum tam tersi. Sosyalist temeller üzerine kurulu olan Çin, salgının ilk çıktığı günden itibaren insan hayatını gözeterek salgının görüldüğü bölgelerde sert karantina önlemleri, sokağa çıkma yasakları ve zorunlu sağlık hizmetleri gibi önlemler aldı. İnsan yaşamının ekonomik çıkarların önüne koyulduğu bu önlemler bir buçuk milyar nüfuslu Çin de kısa bir sürede olumlu gelişmelere sebep oldu. Bugün salgının başlangıç noktası Wuhan’da sadece 1 yeni vaka görüldü. Ne yazık ki Avrupa ülkeleri önce Çin’in aldığı önlemlerle dalga geçti ve onları özgürlükleri kısıtlamak ile suçladı. Salgın karşısında ne yapacağını şaşıran ve tedbirleri uygulatma konusunda başarısız olan İtalya, ölüm haberlerinin artması ve vaka sayısının hızla artması ile birlikte AB ülkelerinden yardım istedi ancak çürümüş batı devletlerinden olumlu bir dönüş alamadı.

İtalya’nın yardım çığlığına ise Çin koştu.

9 kişiden oluşan bir Çin yardım ekibi, tonlarca tıbbi malzeme ile birlikte İtalya’ya hareket etti. Evlerine hapsolmuş İtalyanlar ise balkonlarından Çin ulusal marşı çalarak Çin’e desteğinden dolayı teşekkür mesajları gönderiyor.

     Yalnızca koronavirüs salgını ile yürütülen mücadelede bile insanlığın ve medeniyetin kalbinin bugün hangi coğrafyada attığı ortaya çıkmaktadır. Asya’nın kamucu, halkçı, dayanışmacı toplumları ve devletleri insanlığın erdemlerini temsil etmekte iken Batının neoliberal kültür hegemonyası bugün bütün dünyanın gözü önünde erimektedir. Bizler bu süreçten büyük bir uyum süreci ile çıkacağımızı biliyoruz. Asya’nın temsil ettiği büyük erdemlerin yeniden bütün insanlığın ortak değeri haline geleceğini biliyoruz.

     Nevruz Bayramı başta milletimiz olmak üzere tüm Asya toplumlarına kutlu olsun.    

İbrahim Hakkı Helvacı

TGB Sakarya İl Yöneticisi

tgb.gen.tr

Tarih:
Diğer Haberler