Kılıçdaroğlu’nun Cumhuriyet İle Hesaplaşma Yolculuğu

CHP bıraksın mavi boncuk dağıtmayı, helalleşmeyi... CHP, Cumhuriyetle hesaplaşmaya başladığı gün ABD ile HDP/PKK ile çoktan helalleşti.

Kılıçdaroğlu’nun  Cumhuriyet İle Hesaplaşma Yolculuğu
Ülkühan S. Doğanbey
Ülkühan S. Doğanbey
YAZAR

CHP Genel Başkanı geçtiğimiz günlerde bir video yayınlayarak “CHP’nin geçmişte derin yaralar açtığını” belirtti ve “Helalleşme yolculuğuna” çıktığını söyledi. Geçtiğimiz gün de helalleştiklerini açıkladı.
CHP lideri her ne kadar helalleşme dese de CHP’nin son dönemde eylemlerine bakılırsa Kılıçdaroğlu, helalleşmeden çok “Hesaplaşma yolculuğuna” çıkmış gözüküyor.
Peki CHP kimlerle hesaplaşıyor? Bu yolculukla kimlere yoldaş oluyor?

ATATÜRK İLE HESAPLAŞAN YENİ CHP
“Ben Dersimli Kemal’im” diyen Kılıçdaroğlu, Cumhuriyet’le ve Atatürk’le hesaplaşma yolculuğuna zaten çoktan çıkmıştı. Cumhuriyetle hesaplaşırken aynı zamanda Seyit Rızalarla da helalleşiyordu.
Ancak son yapılan helalleşme açıklamasını CHP yeni bir kurumsal aşaması ve yeni bir atağı olarak açıklayabiliriz. Nedir bu kurumsal aşama ve yeni atak? CHP’nin, 1945’lerde Kemalizmin devrimci, tam bağımsızlıkçı ilkelerine sırt çevirerek Nihat Erimlerin başlattığı “Küçük Amerika” programının tamamlanmasıdır. Yani milli olan her şeyin tasfiye edilmesi, PKK/HDP ile birlikte Türkiye’yi parçalama programını hayata geçirilmesidir. ABD’nin BOP eşbaşkanlığının ilanıdır. Bu görevi ancak Türkiye hesaplaşarak, Türkiye düşmanlarıyla helalleşerek yapabilir. Kılıçdaroğlu bugün buna başlamıştır.

YENİ CHP KİMLERLE HELALLEŞİYOR/HESAPLAŞIYOR
Kılıçdaroğlu geçtiğimiz gün yayınladığı videoda şunları söylüyor: "Benim liderliğini yaptığım partinin de geçmişte yarattığı derin yaralar vardır. Uzun süredir de önce bu yaraları yaratan o sistemi değiştirmekle uğraştım.”.
Bu kez de CHP Atatürk Devrimlerinin tümüyle hesaplaşıyor. Zaten uzun süredir de Milliyetçilikle, Cumhuriyetçilikle, Devletçilikle hesaplaşlaşıyordu. O yüzden İkinci Cumhuriyetçilerden, liberallerden de helallik istiyor.
Kılıçdaroğlu, “Varlık vergileri altında inim inim inleyen azınlıklarla helalleşeceğiz.” diyor.
Varlık Vergisi nedir? Varlık Vergisi İkinci Dünya Savaşı Döneminde savaşın getirdiği zorluklar üzerinden haksız kazanç elde eden tüccarlardan vergi toplanmak amacıyla çıkarılan kanundur. Kanunun veya kanun görüşmelerinin herhangi bir yerinde azınlıklara dair bir ibare yer almamaktadır. Ancak Türkiye’yi sözde “soykırımcı” ilan etmek isteyenler Türkiye’nin bu kanunla azınlıklara karşı “ekonomik bir soykırım” uyguladığı tezini savundular. Çünkü o dönemde zengin tüccarların büyük bir çoğunluğu azınlıklardan oluşuyordu. Tüm Anadolu ekmeğinden, yediği lokmadan kesip ülkesini savunmak için bekleyen 1 milyon mehmetçiğe destek olurken İstanbul’daki savaş zengini bir grup tüccar, milletin üstünden kazandığı haksız gelire devlet el koyunca kıyameti kopardı. Kılıçdaroğlu işte o zengin tüccarlardan helallik istiyor. Hesaplaştığı ise yine Türkiye Cumhuriyeti! Kılıçdaroğlu yakında Varlık Vergisinin bir türü olan Tekalifi Milliye Emirlerini yayınlayan Mustafa Kemal’le de hesaplaşacaktır.
Kılıçdaroğlu’nun grup toplantısında söylediklerine bakılırsa CHP’nin geçmişi hatalarla dolu. Yani demek istiyor ki CHP tarihi hatalar tarihidir! CHP'nin Cumhuriyet’i kurması mı hata, devrimler yapması mı hata? Şeyh Said, Ağrı ve Dersim İsyanlarını bastırması mı hata? ABD’nin safında HDP/PKK ve FETÖ ile iş tutan Kılıçdaroğlu önderliğindeki CHP için elbette emperyalizmle ve onun yarattığı hainlerle mücadele eden Atatürk CHP’sinin tarihi, hatalar tarihidir!

KİMİN DEĞİRMENİNE KİM SU TAŞIYOR?
ABD ile kol kola, milli duyguları tamamen törpülenmiş ve yoksun hale gelmiş CHP’den bahsediyoruz. Bundan birkaç gün önce, ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan üst düzey bir heyet, Suriye'de PKK'nın uzantısı olan YPG terör örgütünün başı Mazlum Kobani'yi ziyaret etti. O Mazlum Kobani de bir süre önce sınır ötesine asker gönderilmesine ilişkin tezkereye "hayır" dediği için CHP'ye teşekkür etmişti. ABD Başkanı Biden'in "Suriye'deki Türk askerleri işimizi zorlaştırıyor" sözlerini eklersek, yeni CHP’yi de açıklamış oluyoruz.
Kılıçdaroğlu “Roboski ile helalleşeceğiz” diyor. TSK’nın operasyonlarının karşısında durarak Mehmetçiği katliamcı ilan ediyor. PKK ile helalleşirken Mehmetçik ile hesaplaşmasa olmazdı zaten!
CHP’nin kayan şirazesini görmemek mümkün mü? Hem “Mustafa Kemal’in askeriyiz” deyip hem PKK'ya karşı mücadelede tezkereye hayır demek, sonrasında “Kandil'i PKK'nın başına geçirmezsem bana da Kılıçdaroğlu demesinler” demekten daha büyük tutarsızlık olur mu? Eğer samimiyseniz tezkereye neden hayır dediniz? Hapislerden kurtarmaya çalıştığınız terör örgütü PKK bile şaşkın bu hızlı dönüşe ve çürümüşlüğünüze. PKK elebaşı Duran Kalkan “CHP nalına da vuruyor mıhına da” diyerek açıklama yapıyor. Şaşırmıyoruz.

TÜRK MİLLETİ İLE HELALLEŞEBİLİR MİSİNİZ?
Türkiye’ye namlusunu çevirmiş her türlü kuvvet ile helalleşen Kılıçdaroğlu, Türkiye’nin her türlü değeri ile hesaplaşıyor.
CHP, tezkereye engel olamadığı için YPG/PKK ile helalleşiyor. Böylece Şehit ailesine edilen küfüre “iç mesele” diyerek gözlerini kapatan CHP, yine tüm şehitlerimizle ve şehit aileleri ile hesaplaşıyor.
“HDP Kapatılsın” çağrılarına karşı gözlerinden alev püsküren CHP, evlatları dağa kaçırıldığı için yıllardır amansız mücadele veren Diyarbakır Anneleri ile de hesaplaşmaya devam ediyor.
FETÖ iltisakı kaynaklı KHK ile ihraç edilenlerle şehir şehir dolaşıp buluşan CHP, FETÖ’nün 15 Temmuz hain darbe girişiminde şehit ettiği Ömer Halisdemir ile hesaplaşıyor.
Demirtaş cezaevinden çıksın, ihraç edilenler göreve dönsün diye avazı çıktığı kadar bağıran Kılıçdaroğlu’na soruyoruz: İttifak içinde olduğun HDP’nin şehit ettiği Şenay Aybüke Yalçın öğretmenimiz öğrencilerinin arasına geri dönecek mi? Peki ya daha 15’inde şehit olan Eren Bülbül okul sıralarına dönebilecek mi?
CHP bıraksın mavi boncuk dağıtmayı, helalleşmeyi... CHP, Cumhuriyetle hesaplaşmaya başladığı gün ABD ile HDP/PKK ile çoktan helalleşti.
Fakat zannediyor musunuz ki Türk milleti ile helalleşebilirsiniz? PKK yüzünden çocuk yaşta yetim kalmış şehit çocukları ile helalleşebilir misiniz? Kundağında haince katledilen Bedirhan bebek ile de helalleşebilir misiniz?
Üniversitesinde terör örgütü artıkları ile mücadele ettiği için şehit edilen Fırat Yılmaz Çakıroğlu ile helalleşebiliyor musunuz?
Milleti uğruna canını ortaya koya, kendini feda eden Fetih Sekin ile helalleşebiliyor musunuz?
Devrimlerle dolu tarihimize ihanet ettiğiniz için Türkiye Cumhuriyeti ile helalleşebilir misiniz?

Ülkühan Sercan Doğanbey
TGB Basın Sorumlusu

Tarih:
Diğer Haberler